Kaštieľ vo Fričovciach - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kaštieľ vo Fričovciach

Jedna z perál územia na východnej strany Braniska má podobu stavby a nachádza sa v obci Fričovce. Je to ideálny východzí bod pre cesty ku ďalším perlám prírodného charakteru nachádzajúcim sa v národnej prírodnej rezervácii Kamenná baba.

Kaštieľ vo Fričovciach
Plány kaštieľa, ktorý je predstaviteľom renesancie, vznikli v tvorivej dielni Michala Sorgera z Prešova. O ich pretavenie do konkrétnej podoby sa postaral Valent Berthóty. Kaštieľ v tvare hranola s dvoma vežami na nárožiach postavili v rokoch 1623 až 1630. Pôvodná stavba mala aj vlastné opevnenie, jeho pozostatky je možné vidieť aj dnes. Fasáda objektu je veľmi pekne ornamentálne zdobená, zaujmú najmä postavy na arkatúrach atiky pod cimburím, ktoré sú dielom Martina Waxmanna. Ide o 150 historických a mytologických postáv, ktoré predstavujú antických bohov, hrdinov (Aeneas), rímskych panovníkov (Flavius, Titus, Trajanus), božské cnosti, ale aj uhorských panovníkov, či iné významné osobnosti stredoveku (Žižka, Huňady). Tieto sgrafitá dopĺňa rastlinná ornamentalistika.

Pre rekonštaurovaní fasády bol odkrytý erb s nápisom a slnečné hodiny na pravej veži. Po stranách erbu je nápis: VNICA DIVITAS DOMINI BENEDIKTIO DONAT, SIS PIVS ET VICTVS COPIA LARGAFLVET (Neobyčajne nádherné vlastníctvo preukázané ako štedro darovaný dar pre šťastné živobytie).

Ako už bolo spomenuté, kaštieľ dal postaviť Valent Berthóty. Jeho syn Ján však začiatkom 18.storočia kaštieľ predal. Kaštieľ sa však vrátil späť do majetku rodiny Berthóty vďaka Mikulášovi Berthótyovi, ktorý ho kúpil späť. Mikulášova dcéra sa vydala za baróna Dominika Ghillányiho. Ghillányiovci vlastnili a obývali kaštieľ až do roku 1945 keď sa dostal do rúk štátu. Sídlila v ňom poľnohospodárska škola. Od prvej polovice 70 rokov až do roku 1998 bol neobývaný. V roku 1998 ho od obce odkúpila rodina Tomková. Tento rok je súčasne rokom začiatku rekonštrukcie kaštieľa. Kaštieľ bol verejnosti sprístupnený v roku 2002. Rekonštrukcia pokračovala v rokoch 2004 a 2005 prestavbou kúrie, kde sa nachádzalo čierna kuchyňa. Park kaštieľa má rozlohu 4,5 ha. Dá sa v ňom objaviť moruša, ľaliovník, platan, lipa veľkolistá. Nachádza sa tu aj hrobka rodiny Berthóty.

Interiér kaštieľa je zdobený loveckými motívmi a trofejami. Vo vstupnej hale je recepcia, na ľavej strane je reštaurácia, v pravo zase salónik. Kaštieľ ponúka priestory na ubytovanie a svadby.

V súvislosti s kaštieľom je nutné uviesť aj jednu zaujímavosť. V jeho interiéroch a exteriéroch boli nakrúcané niektoré pasáže filmu Anjel milosrdenstva.

fotogaléria na našom facebooku
Martin Šaro,   15 May 2018