Kaštiele v Beladiciach - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Kaštiele v Beladiciach

Región Ponitria je plný historických, či architektonických pamiatok, stačí spomenúť Kaštieľ v Topoľčiankach, či Nitriansky hrad. Na spojnici Nitry a Zlatých Moraviec sa nachádza obec Beladice. Je to miesto, kde je možné nájsť dva kaštiele, z nich jeden je už bohužiaľ v dezolátnom stave.

Kaštiele v Beladiciach
Na predmestí Beladíc Pustom Chotári nájde turista malebný kaštieľ obdĺžnikového pôdorysu postavený v neoklasicistickom štýle. Kaštieľ dala postaviť šľachtická rodina Jesenských niekedy okolo roku 1820 a stal sa sídlom šlachtickej rodiny Szirányii – Õtõmõs. Kaštieľ odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho dal prestavať koncom 19.storočia do už spomenutého neoklasicizmu. Výsledkom prestavby bola dvojpodlažná trojtraktová budova obdĺžnikového pôdorysu. Priečeliu budovy smerom do parku dominuje rizalit zastrešený kupolou. V úrovni druhého podlažia je okolo rizalitu postavený balkón.

V centre dispozície kaštieľa je vstupné schodište. Jeho zábradlie pochádza od viedenského umeleckého zámočníka Wagnera. Z vnútorného zariadenia zostal zachovaný fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu.

Kaštieľ nadobudol dnešnú podobu v roku 1937, keď sa z iniciatívy jeho vtedajšieho majiteľa Dr. Krausa uskutočnili rozsiahle stavebné úpravy. Počas týchto úprav došlo rozobratím bočných krídel, ktoré sú viditeľné na starších fotografiách, ku zmenšeniu dispozície celého kaštieľa. Počas Slovenského štátu sa kaštieľ dostal vďaka arizácii do majetku v tej dobe známej rodiny Ďurčanských, z ktorej pochádzal aj politik Ferdinand Ďurčanský.

V rokoch 1948-1979 bola v budove Základná deväťročná škola. V ďalšom období zásluhou Okresnej pamiatkovej správy v Nitre vznikol etapový plán a podľa finančných možností sa začala komplexnú obnovu budovy a parku, ktorá však zostala v stave rozpracovanosti.

Kaštieľ je od roku 1998 v súkromných rukách. V jeho priestoroch sa konajú kultúrne a spoločenské akcie. Asi najznámejšou akciou, ktorá sa konala v areáli parku je Medzinárodný keramický workshop. V parku vznikla prírodná galéria umeleckej keramiky. Okrem workshopu sa v kaštieli konajú napríklad aj módne prehliadky.

Veľmi zaujímavou je flóra parku. Tu je potrebné upriamiť pozornosť najmä na obrovské lipy veľkolisté, ktorých vek je údajne až 500-600 rokov. V parku je možné nájsť aj mauzóleum rodiny Szentiványiovcov, postavené v romanticko-neorenesančnom slohu.

Kaštieľ je evidovaný ako kultúrna pamiatka Slovenske republiky. Priamo v centre Beladíc je možné nájsť už len torzo druhého kaštieľa, ktorý investorovi v roku 2008 predala obec aj s pozemkom za symbolickú 1 sk. Investor sa zaviazal do piatich rokov kaštieľ zrekonštruovať a skolaudovať. Žiaľ zatiaľ kaštieľ ďalej chátra.

fotogaléria na našom facebooku
Jakub Hlohoš,   24 Jul 2018