Kaštieľ v Topoľčiankach - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Kaštieľ v Topoľčiankach

Len jediný slovenský kaštieľ sa môže pochváliť, že si ho za svoje sídlo vybral prezident štátu. Po vzniku Česko-Slovenska sa kaštieľ v Topoľčiankách stal letným sídlom československých prezidentov (1923 - 1953).

Kaštieľ v Topoľčiankach
A to všetko zásluhou prezidenta republiky Tomáša Garrigue Masaryka. Masaryk obdivoval Topoľčianky najmä pre možnosť rozhľadu do širokého okolia. Taký pohľad vraj podnecuje tzv. kontemplatívnu myseľ.

Budova kaštieľa je klasicistická stavba, ktorej dominuje monumentálna kupola. Ide o veľmi honosné krídlo, ktoré bolo postavené na podnet Jána Keglevicha v rokoch 1820 až 1840 na mieste zrúcaného krídla najstaršej časti pôvodnej renesančnej pevnosti, nasledovníčky vodného hradu. Za novým klasicistickým krídlom sú ukryté staršie časti, ktoré dvojposchodovými arkádami z 15.-16. storočia obklopujú veľký dvor. V 17.storočí prišlo ku renesančnej prestavbe. K zámku patrí 40-hektárový anglický park, v ktorom môže návštevník vidieť okrem vzácnych drevín aj umelecké skulptúry od Alousa Stróbla. Ku parku prináleží rozsiahla zvernica, ktorú zriadil posledný majiteľ Jozef August Habsburg. Ide o významný poľovný revír (jelene, daniele, muflóny, diviaky).

Klasicistické zámocké krídlo je v súčasnosti múzeom. Ku obdivu je tu bohatá knižnica (okolo 14 tisíc zväzkov kníh), dobový interiér, vzácny nábytok zo 16. až 19.storočia, zbierky keramiky a porcelánu (jedna z najväčších zbierok na Slovensku).

Súčasťou komplexu kaštieľa, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je aj jazdiareň. Chov koní na Slovensku bol dovtedy riadený v rámci Uhorska, kde územie Slovenska tvorilo piatu chovateľskú oblasť. Významné miesto v tomto smere zastával aj národný žrebčín v Topoľčiankách. Postupne sa tu buduje hypologické múzeum, ktoré poskytne návštevníkom ucelenú predstavu o týchto štvornohých spoločníkoch človeka a ich využití v spoločnosti.
Žrebčinec v Topoľčiankach bol založený roku 1921. V tom roku sa v Topoľčiankách narodilo aj prvé žriebä, ktorého otcom bol čierny žrebec z Lipice. V marci 2011 pokrstili v žrebčíne v poradí 8000. žriebä, ktoré dostalo meno Shagya XXX-18. Ošetrovatelia ju ale volajú Jozefínka, nakoľko sa narodila na Jozefa. Narodením žriebätka sa posilnila rodina Lady Sarah, ktorej korene siahajú do roku 1850. Krsným otcom kobylky sa stal minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.foto: coimex.sk

Jakub Hlohoš,   16 Mar 2018