Kaštieľ v Markušovciach - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Kaštieľ v Markušovciach

Malá dedinka Markušovce, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od Spišskej Novej Vsi, skýta prekvapujúco vysokú ponuku kultúrnych pamiatok a jeden ojedinelý prírodný úkaz.

Kaštieľ v Markušovciach
Spomenutý prírodný úkaz-výtvor sa nachádza niekoľko kilometrov od obce po turistickej značke. Ide o Markušovský skalný hríb.

Z historických pamiatok sú tu zbytky opevnenia Markušovského hradu, dnes už schátralé pozostatky kúrií a predovšetkým zrekonštruované budovy kaštieľa a letohrádku.

Vznik Markušovského kaštieľ spadá do roku 1643 a je spojený s meno František Máriássy. Kaštieľ bol postavený v renesančnom slohu, ale v nasledujúcom storočí sloh zmenil, keď medzi rokmi 1770 – 1775 podstúpil rokokovú prestavbu spojenú s menom Wolfgang Farkaš Máriássy. Posledná veľká rekonštrukcia kaštieľa, ktorej zámerom bolo prispôsobiť kaštieľ potrebám múzea, konkrétne veľkej expozície nábytku, ktorá zobrazuje vývoj nábytku od 17. až do 20.storočia, sa uskutočnila v 50.tych rokoch 20. storočia. Okrem nábytku je možné v kaštieli zhliadnuť aj zaujímavé zbierky skla, porcelánu, ukážky dobového odievania, súbor zrkadiel, hodín, historických zbraní. Ku zhliadnutiu je Csákyovská zasadacia sieň aj s rodokmeňom, či poľovnícky salónik.

Osobitnou kapitolou interiéru je doplnkový materiál, ktorý je tvorený obrazmi, pričom prítomné sú najmä portréty od autorov ako napríklad J.Rombauer, J.Czauczik, J.J.Stunder.

Malebný dojem z kaštieľa dotvára trojterasový francúzsky park. Na poslednej terase sa nachádza jednoposchodová budova letohrádku Dardanely postavenú v poslednej tretine 18.storočia za reprezentačným a spoločenským účelom. Dal ju postaviť Wolfgang Farkaš Máriássy. Kaštieľ aj samotný letohrádok mali navštíviť aj z cisárskeho dvora panovníka Jozefa II. Z návštevy nakoniec zišlo.

Letohrádok je pamiatkou rokokovej architektúry. Od roku 1983 je miestom veľmi zaujímavej expozície klávesových nástrojov tuzemskej výroby. Dominantou letohrádku je na poschodí umiestnená veľká spoločenská sála zdobená freskami s výjavmi z gréckej mytológie. V sále sa nachádzajú strunové klávesové nástroje ako klavíry, stolové klavíry, alebo klavichordy. Pochádzajú prevažne z 19. storočia, keď ich výroba bola najrozšírenejšia. Na Slovensku sa vyrábali vo veľkých centrách ako Bratislava, Trenčín, či Košice, ale aj v malých mestách na Spiši ako Vrbov, Levoča, či Kežmarok.

Na prízemí letohrádku sú umiestnené organy-pozitívy, ktoré boli získané z okolitých katolíckych a evanjelických kostolov. Najpôvodnejší z nich je pozitív z roku 1767.

Letohrádok Dardanely je miestom, kde sa usporadúvajú kultúrno-výchovné a vzdelávacie akcie a podujatia hudobného charakteru, napríklad koncerty vážnej hudby, ktoré sú populárne v letných mesiacoch. V priestoroch kaštieľa a jeho exteriéry sa poriada GALAfest - festival hudby a remesiel.
fotogaléria na našom facebooku

foto: webslovensko.sk

Jakub Hlohoš,   02 Jul 2018