Kaštieľ v Humennom - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kaštieľ v Humennom

Aj východné regióny Slovenska sa môžu pochváliť unikátnymi kúskami architektonického umenia našich predkov. Najvýchodnejší región Slovenska Zemplín nie je výnimkou. A jeden taký impozantný kúsok nájdete priamo v Humennom.

Kaštieľ v Humennom
S monumentálnym štvorkrídlovým kaštieľom v centre Humenného sú spojené tri významné rody východného Slovenska - Drugethovci, Csákyovci a Andrássyovci. Že dnes v Humennom môžeme obdivovať tento kaštieľ, za to je potrebné sa poďakovať predovšetkým Drugethovcom, ktorí sa v meste usídlili niekedy v 14.storočí. Tí sa postarali o prestavbu pôvodného jednoduchého vodného hradu z 12.-13.storočia na monumentálny kaštieľ.

Prvá písomná zmienka o kaštieli pochádza z roku 1449. Po dobytí Humenného vojskami Gabriela Bethlena v roku 1619 pôvodná kúria vyhorela. Na jej mieste vybudovali Drugethovci, ktorí sa prezentovali ako verní prisluhovači panovníka, renesančný kaštieľ, ako centrum svojho panstva na Zemplíne.

Nasledovní majitelia Csákyovci sa vďaka Štefanovi Csákymu postarali o prestavbu západnej strany kaštieľa. Poslednými významnými súkromnými majiteľmi kaštieľa sa stali Andrássyovci. Tento rod pochádzajúci zo Sedmohradska sa neskôr usídlil na Gemeri a postupom času sa prepracovali na špičku spoločenského rebríčka vo vtedajšom Uhorsku. So spoločenským postupom bol spojený aj nárast ich majetku. Andrássyovci vlastnili veľký počet kaštieľov, kúrií či iných nehnuteľností po celom Slovensku. Len dlholúcka vetva rodu vlastnila osem kaštieľov. Na začiatku 19. storočia sa Andrássyovci stali aj majiteľmi kaštieľa v Humennom. Kaštieľ prestavbou dostal výzor vlastný francúzskych barokových budovám. Vybavenie kaštieľa nadobudlo luxusnejší charakter. Posledný vlastník kaštieľa, Alexander Andrássy, dal smerom ku mestu vybudovať anglický park s rybníkom. Vstup do parku a kaštieľa dal vyzdobiť plastikami leva a levice. Tie môže návštevník kaštieľa obdivovať aj dnes.

Počas druhej svetovej vojny bol kaštieľ niekoľkokrát poškodený. Po vojne ho vyvlastnili. V roku 1946 poškodil kaštieľ veľký požiar, ktorý zničil zariadenie. Rekonštrukcia a prestavba prispôsobili kaštieľ muzeálnym potrebám. Dnes je v kaštieli umiestené Vlastivedné múzeum.

fotogaléria na našom facebooku
foto: webslovensko.sk

Jakub Hlohoš,   25 Feb 2018