Grassalkovichov palác - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Grassalkovichov palác

Na centra hlavného mesta Slovenska Bratislavy sa nachádza Hodžovo námestie s veľkou križovatkou a severnou stranou, ktorú obhospodaruje symetrická rokoková budova so širokým nádvorím, ktorá je od roku 1998 sídlom prezidenta Slovenskej republiky.

Grassalkovichov palác
Budova za svoj vznik vďačí chorvátskemi grófovi Antonovi Grasalkovičovi (Grassalkovich), advokátovi a predsedovi Uhorskej kráľovskej komory. Projekty pripravil architekt A. Mayerhofer a budovu dokončili roku 1760. Palác vznikol na rozsiahlom priestranstve pred vtedy ešte opevneným mestom. Grassalkovich predurčil toto sídlo na reprezentačné účely. Okrem spoločenských akcií sa tu poriadali aj kultúrne podujatia. Poriadali sa tu koncerty, pričom tu koncertoval aj Jozef Haydn, či otec bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Hummelov pomník sa nachádza rozsiahlej osovo riešenej záhrade vo francúzskom štýle, ktorý je súčasťou komplexu paláca. Koncerty sa v paláci, či priľahlej záhrade konali až do roku 1939.

Roku 1939 palác a záhradu uzavreli pre verejnosť. Palác sa stal sídlom prezidenta prvej Slovenskej republiky dr.Jozefa Tisa. Po roku 1945 bol objekt opäť sprístupnený verejnosti a roku 1948 bolo palác venovaný detskej a mládežníckej organizácii Pionier, ktorá ho využívala na svoju záujmovú činnosť. Po vzniku Slovenskej republiky roku 1993 prešla záhrada i palác rozsiahlou rekonštrukciou. Od roku 1996 je sídlom Grassalkovichov palác, známy aj pod názvom Prezidentský palác sídlom prezidenta Slovenskej republiky a v paláci sa konajú všetky významné udalosti spojené s výkonom funkcie prezidenta krajiny.

Pre širokú verejnosť je Prezidentský palác sprístupnený 13. júna. Návštevník paláca sa môže pokochať interiérom budovy, kde sa ocitne v prezidentskej pracovni, modrom salóne, či knižnici. Môže sa ale aj prejsť po záhrade, v ktorej nájde napríklad aj tzv. prezidentskú alej, ktorú vysadili pri svojich návštevách štátnici iných krajín, či jazdeckú sochu Márie Terézie, ktorá Bratislavu milovala.

fotogaléria na našom facebooku
foto: webslovensko.sk

Jakub Hlohoš,   07 Jun 2018