dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Víťazstvá volejbalistov v Európskej lige 2008 a 2011

Ked sa v roku 2007 slovenskí volejbalisti objavili prvý krát na finálovom turnaji Európskej ligy bola z toho bronzová medaila. O rok neskôr však už dokráčali na stupienok najvyšší.

Víťazstvá volejbalistov v Európskej lige 2008 a 2011
Najskôr ale došlo k výmene na trénerskom poste. Vladimíra Přidala, ktorý Slovákov doviedol k bronzu, nahradil skúsený Talian Emanuele Zanini. S obmeneným kádrom, z ktorého z rôznych dôvodov vypadli L. Diviš, Pipa, Červeň, Ogurčák, Hupka, Bartík a Skladaný a pribudli Jakubov, Ondrušek, Ochodnický, Joščák či Zaťko, najskôr vybojoval úspešnú kvalifikáciu na majstrovstvá Európy 2009 a potom sa pustil aj do Európskej ligy.

Na turnajoch základnej skupiny A síce nazbierali až štyri prehry: tri s Holandskom a jednu s Greckom a do Final Four postúpili z druhého miesta.

Turnaj Final Four sa konal v dňoch 19 - 20. júla 2008 v tureckej Burse a Slováci pred turnajom nemali veľké oči. V semifinále ich čakali Nemci. Slováci sa ujali vedenia 2:0, no Nemci vyrovnali na 2:2 a vynútili si tajbrejk. Bola z toho poriadna dráma. Slováci odvrátili štyri súperove mečbaly, aby napokon premenili svoj druhý a vyhrali rozhodujúci set 19:17 a celý zápas 3:2. Martin Snopko st. dal v zápase 6 es a takto si v tejto súvislosti po rokoch zavtipkoval pre denník Šport.

„Na druhej strane siete bol Grozer, vtedy ešte iba vychádzajúca hviezda, tak som ho školil,“

Na druhý deň čakalo Slovákov vo finále Holandsko, obhajca prvenstva. Holandania vedení bývalým slávnym nahrávačom Blangém ako najväčší favorit celého turnaja, sa správali namyslene. Sopko st. spomínal:

„Do haly vošli ako pávy, viacerí hráči sa správali ako veľkí páni. Vtedy sme si povedali, že im to ukážeme,“

...a po trinástich víťazstvách za sebou v súťaži im práve Slováci pripravil vôbec prvú, ale o to trpkejšiu prehru.

Za najužitočnejšieho hráča turnaja bol vyhlásený Martin Snopko st., ktorý dal v semifinále proti Nemecku 6 es. Najlepším blokárom sa stal Tomáš Kmeť. Na poslednú akciu zápasu, v ktorej zohral konečnú úlohu Tomáš Kmeť, si zaspomínal Roman Ondrušek:

„Špeciálnu spomienku mám na poslednú loptu vo finále proti Holandsku. V tom čase som bol na palubovke. Pamätám si, že za stavu 24:23 pre nás vo štvrtom sete po prihrávke libera Ochodnického nahral loptu Masný na stred siete blokárovi Kmeťovi a ten spečatil naše zlato. Tento moment mi zostane v pamäti navždy, veď to bolo prvé veľké víťazstvo nášho volejbalu,“
O úspech 2008 sa zaslúžili

nahrávači: Michal Masný (1979), Juraj Zaťko (1987), univerzáli: Martin Nemec (1984), Milan Bencz (1987), smečiari: Martin Sopko st. (1982), Peter Janušek (1983), Miroslav Jakubov (1987), Roman Ondrušek (1980), blokári: Emanuel Kohút (1982), Tomáš Kmeť (1981), Jakub Joščák (1980), libero: Ľuboš Ochodnický (1984)

Emanuele Zanini (1965) - tréner, Štefan Chrtiansky (1962) - asistent trénera, Miroslav Palgut (1965 - asistent trénera

Misia Emanuele Zaniniho pri slovenskej volejbalovej reprezentácii bola úspešná. Na majstrovstvách Európy 2009 skončili na 5.mieste, čo je historicky najlepšie umiestnenie Slovenska na vrcholných podujatiach. A potom prišiel 8.ročník Európskej ligy.

V základnej skupine C prehrali Slováci až štyri krát (2x s Rumunskom - 0:3(v) a 1:3(d), v Bielorsku 1:3 a v Turecku 2:3) a skončili na druhom mieste.

Záverečného turnaja, ktorý sa hral v Košiciach v dňoch 15.-16.júla 2011 sa okrem Slovenska zúčastnilo Slovinsko, Španielsko a Rumunsko.

Slováci v semifinále vyradili pomerne hladko Rumunov 3:0 a vo finále v Steel Aréne ich čakali Španieli.

Finále bolo dramatické. Slováci viedli 1:0 a prehrávali 1:2, keď zbabrali záver tretieho setu. Vo štvrtom Slováci začali nádejne. Viedli 8:4 no séria chýb ich stála vedenie. Španieli viedli a Slováci doťahovali až do stavu 20:20, ked perfektný blok Kohúta znamenal výmenu vyhrávajúceho družstva (21:20). Záver setu už domáci zvládli a dokonalá obrana na sieti napokon ich priviedla víťazstvu 25:22

Dráma vrcholila v tajbrejku. Tímy sa striedali vo vedení, strany sa menili za stavu 8:6 pre Slovensko. Dvojbodový rozdiel zostal až do momentu, keď Kohút vyhral "pretláčanú" na sieti, vzápätí prišiel dobrý blok a domáci mali k dispozícii štyri mečbaly (14:10). Po prvých dvoch nevyužitých si tréner Emanuele Zanini vyžiadal oddychový čas. Hneď po ňom rozjasal tribúny smečom Kohút. Piaty skrátený set vyhrali Slováci 15:12 a finále 3:2.

Tréner Emanuele Zanini zhodnotil zápas takto "Bol to veľmi náročný zápas. Kľúčovým momentom bolo vystriedanie univerzálov, keď Bencza nahradil Michalovič. Tomu vyšiel dnešný zápas úplne fantasticky. Je to moje prvé trénerské víťazstvo nad Španielskom, ale to nie je také dôležité, ako naše víťazstvo v Európskej lige. Náš ďalší cieľ je veľmi jednoduchý - postúpiť do Svetovej ligy."

Kapitán Michal Masný:"Prehrávali sme 1:2 a hra sa nám nedarila tak, ako by sme chceli. Kľúčom k víťazstvu bolo, že sme stále bojovali a snažili sme sa urobiť všetko čo najlepšie. Chvíľami sme bojovali aj sami so sebou. Sila a charakter tímu sa ukáže práve v takýchto momentoch. Zmenili sme históriu. Po šiestich rokoch opäť vyhral finálový turnaj domáci tím a sme prvým družstvom, ktoré dvakrát vyhralo Európsku ligu."

Emanuel Kohút - autor posledného rozhodujúceho bodu: "Je to neuveriteľne krásny pocit umocnený tým, že sme to úžasné víťazstvo dosiahli doma pred fantastickým publikom. Bol to veľmi ťažký zápas, stále to bolo ako na hojdačke. Som rád, že sme sa nezlomili po nešťastne prehratom treťom sete. Posledná lopta? Boli sme dohodnutí, že mi to Miško (Masný) dá. Preletelo mi hlavou, že história sa nemôže opakovať. Keď sme hrali proti Španielom naposledy, viedli sme 23:17 a ja som dostal takú istú nahrávku, ktorú som nezložil a napokon sme prehrali nielen ten set, ale celý zápas. Bol som presvedčený, že tentoraz sa to nezopakuje."

Najlepší blokárárom sa stal Tomáš Kmeť, najlepším liberom: Roman Ondrušek, najlepším nahrávačom Michal Masný a Najužitočnejší hráčom (MVP): Tomáš Kmeť

O úspech 2011 sa zaslúžili

Michal Masný, Martin Sopko st., Tomáš Kmeť, Milan Bencz, Lukáš Diviš st., Emanuel Kohút, Juraj Zaťko, Peter Michalovič, Róbert Hupka libero: Ľuboš Ochodnický a samozrejme tréner Zanini.

Martin Šaro,   18 Sep 2018