dnes je: sobota 16.december 2017 - kalendarium
športové výsledky-prehľady-ročenky

Slovensko – Taliansko 3:2 na majstrovstvách sveta vo futbale 2010

24.júna 2010 sa na štadióne v juhoafrickom Johanessburgu odohral pamätný zápas, v ktorom slovenská družina okolo trénera Vlada Weissa šokujúco porazila v tom čase úradujúceho majstra sveta Taliansko a vyradila ho z ďalšieho priebehu turnaja majstrovstiev sveta.

Pred štartom kvalifikácie majstrovstiev sveta 2010 v Južnej Afrike sa slovenskí futbaloví reprezentanti nemali veľmi čím chváliť. Okrem jediného postupu do baráže z kvalifikačnej skupiny pre majstrovstvá sveta 2006 v Nemecku Slováci v kvalifikáciách pravidelne končili v základných skupinách. Chýbali aj víťazstvá nad významnejšími súpermi. Dovtedy sme v ostrom kvalifikačnom zápase porazili len Česko. Stalo sa tak v roku 1997 a Slováci svojho západného suseda v Bratislave porazili 2:1.

Pred začiatkom kvalifikácie pre MS 2010 došlo k výmene trénera pri slovenskej reprezentácii. V tom čase bol jedinou možnou voľbou pre tento post Vladimír Weiss st., bývalý futbalista a československý reprezentant, ktorý si ako tréner urobil meno s Artmédiou Petržalka, keď s ňou postúpil do skupinovej fázy Ligy majstrov a takmer aj ďalej. Weiss do reprezentácie postupne zapracoval mladých hráčov ako Škrteľ, Hamšík, Šesták, Hološko, Stoch, Vlado Weiss ml. a ďalší... a výsledky sa postupne začali dostavovať.

Slováci kvalifikáciu odštartovali v roku 2008 septembrovým víťazstvom nad Severným Írskom v pomere 2:1 (góly Hamšík a Škrteľ), no štyri dni nato, ešte v ten istý mesiac podľahli v Slovinsku 1:2 (gól Hološko). O mesiac na to Slováci v San Maríne zaknihovali povinné víťazstvo v pomere 1:3 (góly Šesták, Ján Kozák a Miroslav Karhan) za štyri dni aj prvé dôležité víťazstvo nad jedným zo spolufavoritov skupiny Poľskom 2:1 keď stav stretnutia v dvomi gólmi v závere otočil Stano Šesták

Ďalší kvalifikačný zápas hralo Slovensko až 1.apríla 2009. A stál zato. Slováci v Prahe dominovali a aj napriek tomu, že si Ďurica strelil vlastný gól, vyhrali gólmi Šestáka a Jendrišeka 2:1 a nasmerovali sa na záverečný turnaj. V júni si Slováci pripísali povinné body, keď doma "zničili" San Maríno 7:0 (góly: Marek Čech 2, Pekarík, Stoch, Jakubko, Ján Kozák a Hanzel ).

Prišiel koniec leta a kvalifikácia vrcholila . 5.septembra sa v Bratislave konala odveta s Českom. V zaujímavom zápase Slováci dvakrát viedli, no napokon si mužstvá body po výsledku 2:2 podelili (góly za Slovensko Šesták a Hamšík z 11m). A ale vylúčený bol Marek Hamšík, ktorý tak chýbal v nasledujúcom stretnutí, ktoré Slováci odohrali v Severnom Írsku.

O všetkom sa malo rozhodnúť na jeseň. Pred záverečnými dvomi zápasmi malo Slovensko pred druhým Slovinskom náskok 5 bodov. Na priamy postup na šampionát mu teda stačilo v priamom zápase proti Slovinsku v Bratislave uhrať aj remízu. No zápas Slováci nezvládli a prehrali 0:2. O všetko sa rozhodovalo v poslednom kole. 14. októbra 2009 Slováci v Chorzówe proti Poľsku v nevľúdnom a zasneženom podvečere vydreli šťastné postupové víťazstvo 1:0, keď o všetkom rozhodol vlastný gól Seweryna Gancarczyka. Slováci postúpili na svoj prvý záverečný turnaj a Južná Afrika sa bola tým miestom, kde sa mali predstaviť svetu.

Žreb Slovákom do skupiny prihral Nový Zéland, Paraguaj a obhajcov titulu z Talianska. V prvom zápase Slováci dosiahli iba nepresvedčivú remízu 1:1, keď prvým strelcom Slovenska na svetovom šampionáte sa stal Robert Vittek. V druhom zápase Slováci po nevýraznom výkone podľahli Paraguaju 0:2 a čakali ich Taliani, ktorí však tiež nehrali nijak zvlášť presvedčivo.

Pred posledným zápasom v skupine v slovenskom tábore nebolo všetko ružové. Na hráčov sa zniesla kritika za nepresvedčivé výkony v úvodných dvoch zápasoch. Vyskytli sa aj vzťahové problémy v rámci mužstva, keď si niektorí hráči dovolili kritizovať nezvládnutú úlohu kapitána v podaní Mareka Hamšíka. Tréner Weiss vynadal novinárovi a viacerí hráči nahodili bobríka mlčanlivosti a odignorovali žiadosti novinárov o rozhovory. Ktovie, čo sa vtedy odohralo v ich hlavách, lebo na zápas proti Talianom vybehlo mentálne úplne iné mužstvo.

Na zápas nastúpili mužstvá v týchto zostavách:

SLOVENSKO: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Kucka, Zdeno Štrba – Stoch, Hamšík, Jendrišek – Vittek.
striedania: 87.min Kopúnek namiesto Štrbu, 90.+ M. Petráš namiesto Jendrišeka, 90.min+ Šesták namiesto Vitteka.

TALIANSKO: Marchetti – Zambrotta, F. Cannavaro, Chiellini, Criscito – Pepe, Montolivo, De Rossi, Gattuso – Iaquinta, Di Natale
striedania: 46.min. Maggio namiesto Criscita, 46.min. Quagliarella namiesto Gattusa, 56.min. Pirlo namiesto Montoliva.

Oproti duelu proti Paraguaju došlo v slovenskej zostave k štyrom zmenám. Proti Taliansku sa objavili Zabavník, Kucka, Stoch a Jendrišek, chýbali Saláta, Ján Kozák, Weiss ml. a Šesták.

Slováci sa favorita nezľakli. Už v 6.minúte Vittek sklopil loptu pred Hamšíka, tomu však lopta nesadla. O chvíľu musel taliansky brankár Marchetti boxovať Stochov priamy kop a následná prudká strela Zabavníka bola nepresná. Na konci úvodnej dvadsaťminútovky zahrozili aj Taliani. Pepeho strieľaný center likvidoval Mucha. No o chvíľu na to prišiel prvý slovenský úder.

Bežala 25. minúta zápasu. Slováci podnikli po ľavej strane výpad avšak dlhú prihrávku do pokutového územia na Vitteka Taliani zachytili a pokúsili sa o protiútok. De Rossi však chybne rozhoral, loptu zachytil Kucka, ktorý ju hneď posunul Vittekovi. Ten loptu z hranice šestnástky „upratal“ k pravej žrdi Marchettiho bránky – 1:0 pre Slovensko.

Zápas pokračoval. V 35. min sa k strele z 35 metrov odhodlal Štrba. Brankár Marchetti jeho bombu s námahou vytlačil na roh. V nadstavenom čase sa pokus Kucku skončil na bočnej sieti. Výsledkom 1:0 pre Slovensko sa skončil prvý polčas.

V 67.minúte prišla dovtedy najväčšia talianska príležitosť. Pepe odcentroval, Mucha loptu len vyrazil a prudkú dorážku Quagliarellu vykopával z bránkovej čiary stopér Škrtel. Hra nabrala na dynamike. Taliani zvýšili obrátky, Slováci odpovedali rýchlymi brejkmi do otvorenej obrany. Z nich sa nepresadili Stoch a ani Hamšík, ktorému zabránil v strele v poslednom momente Chiellini.

V 73.minúte prišiel druhý slovenský úder. Marek Hamšík zahrával z pravej strany rohový kop. Jeho center do šestnástky Taliani vrátili späť k nemu. Hamšík loptu „z jednej“ poslal po zemi späť do šestnástky na nekrytého Vitteka, ktorý ju z voleja trafil k Marchettiho ľavej žrdi. Vittek sa v tento okamih stal najlepším strelcom v slovenskej reprezentácii a Slováci sa sedemnásť minút pred koncom dostali do dvojgólového vedenia a mali nakročené k víťazstvu. No bola to ešte dráma.

Taliansko stavilo všetko na jednu kartu. V 81. min. z pravej strany zaútočil Quagliarella. Pred pokutovým územím si narazil loptu a vnikol doň. Jeho strelu však Mucha bravúrne zneškodnil. Lopta sa ale odrazila k Antoniovi di Natalemu, ktorý do prázdnej brány znížil – 2:1. O niečo neskôr Quagliarella síce zblízka na 2:2 vyrovnal, anglickí arbitri na čele s Howardom Webbom však jeho gól pre ofsajd neuznali.

Prišla 87.minúta a slovenský tréner Vladimír Weiss urobil striedanie, ktoré zasadilo talianskym majstrom smrteľný úder. Namiesto unaveného a zraneného Zdena Štrbu, ktorý zápas dohrával so zašitou tržnou ranou nad kolenom po súboji s Gennarom Gattusom, prišiel Kamil Kopúnek. Ten si následne svojim pohybom a prienikom do šestnástky vypýtal od vhadzujúceho Jendrišeka loptu a preloboval Marchettiho. – 3:1. Inak Zdena Štrbu museli počas zápasu ošetrovať a spomenutú tržnú ranu zašívať dvanástimi stehmi. Tréner Weiss jeho návrat späť na trávnik označil za kľúčový moment zápasu z pohľadu slovenského výberu. Štrba sa stal oporou tímu.

Taliani zápas nehodlali vzdať. V 92.minúte Slováci nedokázali loptu odpratať od vlastného pokutového územia a Quagliarella nádhernou strelou do pravého horného rohu Muchovej brány stanovil konečný rezultát na 3:2 pre Slovensko. Taliani balili, keďže na šampionáte skončili. Družina Vladimíra Weissa sa mohla chystať na osemfinále proti Holandsku, v ktorom podľahli po v závere dramatickom priebehu.