dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Prvá medaila zo zimných olympijských hier

Prvý krát v ére samostatnosti sa Slovenská republika prezentovala na Zimných olympijských hrách (ZOH) v roku 1994 v Lillehammeri. Na prvú „samostatnú“ medailu zo ZOH si však Slováci museli počkať ďalších dvanásť rokov.

Prvá medaila zo zimných olympijských hier
Na Zimných olympijských hrách v Turíne v roku 2006 sa prvým slovenským medailistom na ZOH nestali hokejisti, ale dovtedy pomerne neznámy snoubordista, rodák zo Žiliny Radoslav Žídek

Cesta za striebornou medailou, ktorá na prvý pohľad pripomína skôr CD, nezačala práve najšťastnejšie. V prvom kole kvalifikácie v disciplíne snowboardcross Žídek padol, čo ho zaradilo na poslednú priečku. Výkonom v druhom kole sa prepracoval medzi 32 najlepších. Potom nastala spanilá jazda až do veľkého finále. V osemfinále, štvrťfinále ani semifinále nenašiel premožiteľa.

Finálovú jazdu odštartoval Žídek výborne. Dlho viedol a po páde Francúza Delerua a Španiela Fonta sa mu stal jediným súperom majster sveta z roku 2005 Američan Seth Wescott. Ten sa tesne pred koncom okolo Žídeka prešmykol a vyhral s náskokom približne pol metra.

Pre Slováka, ktorý by bol pred olympiádou spokojný aj z malým finále mala aj strieborná medaila cenu zlata. Radoslav Žídek je už navždy prvým slovenským medailistom zo Zimných olympijských hier v ére samostatnosti.
Jakub Hlohoš,   11 Jan 2018