dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Nepelova zlatá

Prvá zlatá medaila pre slovenského športovca sa prihodila na zimnej olympiáde v Sappore. A tým športovcom bol rodák z Bratislavy - Ondrej Nepela.

Nepelova zlatá
Na olympiáde v Sappore trénerka Hilda Múdra poprosila novinárov, aby Nepelovi nepripomínali závažnosť nastávajúcich dní. V Sappore tých dní pred štartom bolo veľa.

Povinné cviky Nepela absolvoval ako desiaty v poradí. Boli ťažké, po prvom dni spal ako zarezaný, takmer zaspal na druhý. Ale podarilo sa. Po povinných cvikoch mal Nepela náskok pred druhým Patrickom Pérom 54,5 bodu.

Na voľné jazdy mal nastúpiť ako sedemnásty, mal uzavrieť celý program. Najvyššie známky večera dostal Četvertuchin a to aj napriek tomu, že zamenil jeden trojitý skok za dvojitý.

Nepelova jazda sa začala. Úvodné tóny Griega vystrelili Nepelu do vydareného trojitého Salchowa. Prišiel na rad nevydarený odpichnutý Rittberger - Nepela padol. V momente však bol však naspäť na nohách bez toho aby vyšiel z tempa a rytmu. Skáče bez problémov ďalšie skoky. Nijaké kalkulovanie, nič nevynecháva, jednoznačné rozhodnutie dokázať všetkým, kto je tu majstrom.

Griega strieda podmanivý Mendehlsson Bartholdy až je koniec. Posledné akordy, efektný úklon hľadisku, potlesk.

Známky za technickú hodnotu

5,7 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,9 - 5,8 - 5,8

na známky za umelecký dojem

5,8 - 5,7 - 5,8 - 5,7 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,8 - 5,8

zrodili nového olympijského víťaza - ONDREJA NEPELU z Československa.

Medailu prevzal Nepela z rúk Dr. Františka Kroutila člena Medzinárodného olympijského výboru.
zdroj:

Martin Šaro,   13 Apr 2017