Hrad Biely Kameň - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Hrad Biely Kameň

Neďaleko Svätého Jura sa hneď za záhradkárskymi kolóniami ukrývajú kamenné pozostatky hradu. Ide o jeden zo slovenských „kameňov“ - hrad Biely Kameň.

Hrad Biely Kameň
Niekedy v 9.storočí vzniklo v nad osadou Svätý Jur opevnené hradisko Neštich slúžiace miestnym pánom aj v ďalších desaťročiach. Jeho čas sa naplnil niekedy v 13.storočí, keď prestalo plniť svoju funkciu. Z tohto dôvodu sa miestni páni z rodu Hunt Poznanovcov, ktorí začali využívať prídomok svätojurskí, rozhodli pre stavbu kamenného hradu na neďalekom vyvýšenom úbočí.

Prvá zmienka o hrade Biely Kameň pochádza z roku 1271 v súvislosti s nájazdmi českého panovníka Přemysla Otakara II. Vo vlastníctve svätojurských bol hrad až do roku 1526, keď rod vymrel. Ďalšími jeho majiteľmi boli Zápoľskí a Štefan Ilešházy, ktorý dal v mestečku Svätý Jur postaviť kaštieľ. Majiteľom hradu bol pravdepodobne aj Štefan Pálffy (Pálffyovci majú vo Svätom Jure aj kaštieľ). Zánik hradu sa predpokladá niekedy v roku 1663 v súvislosti s tureckým nájazdom.

Ku zbytkom chátrajúcich ruín hradu sa dá dostať, keď postupujete centrálnou svätojurskou ulicou, na ktorej sú dve turistické značky. Predovšetkým je to modrá značka a potom žltá značka. V na konci miestnej časti Neštich sa tieto značky od seba oddelia a žltá značka vedie poza záhradkársku kolóniu. Vydáte sa po žltej značke a tá vás dovedie až ku zbytkom hradu. Značka potom pokračuje ďalej ďalej smerom na tzv. Dračí hrádok a hrad Pajštún.
Martin Šaro,   13 Dec 2017