Tatranskí nosiči - WebSlovensko.sk
dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Tatranskí nosiči

Kolorit slovenských veľhôr Vysokých Tatier dopĺňajú ľudia, bez ktorých by bol život na vysokopostavených miestach Tatier ťažko mysliteľný. Ide o ľudí, ktorí si vybrali „divnú“ profesiu. Na svojich chrbtoch už desaťročia zásobujú všetkým potrebným vysokohorské chaty

Tatranskí nosiči
Vysokohorské nosenie má na Slovensku dlhú tradíciu. Potvrdzuje to aj fakt, že máme asi posledných horských nosičov v Európe. Títo ľudia nerobia túto tvrdú prácu pre peniaze. Robia ju najmä kvôli spomenutej fascinujúcej tradícii. A je jedno, či ide o ženy, alebo mužov. Najznámejší z nich sú tu:

Ladislav Kulanga – nekorunovaný kráľ vysokohorských nosičov. Vlastní historický tatranský rekord (možno aj svetový), keď v roku 1993 vo veku 44 rokov vyniesol na svojom chrbte z Hrebienka na Zamkovského chatu 207,5kg nákladu (na trase 3km s prevýšením 200m). Vlastní aj rekordy z iných chát (Téryho chata 151 kg, Zbojnícka chata 139 kg, Skalnatá chata 176). Dnes spravuje chatu, ktorú postavil na ruinách tej pôvodnej.

Peter Petras – profesionálny pedagóg, ktorý v Tatrách začínal ako nosič na chate kpt. Nálepku. Dnes je správcom Rainerovej chaty, ktorú zrenovoval a opätovne uviedol do prevádzky. Návštevní tejto chaty tu nájde aj malé múzeum, v ktorom nechýbajú ani rekordné nosidlá Laca Kulangu. Peter Petras vo veku viac ako 50 rokov vyniesol zo Starolesnianskej poľany na Téryho chatu 60kg. Trvalo mu to 1 hodinu a 40 min. Podľa informačnej tabule trvá zdolanie tejto trasy 2 hod. 45 min. V roku 1992 v priebehu 15 a pol hodiny vyšiel tri krát na Téryho chatu. Priemerná hmotnosť jeho nákladu počas vynášok sa pohybovala okolo 74kg.

Viktor Beránek – pochádza z Čiech a vo Vysokých Tatrách žije od svojich šiestich rokov. Ku noseniu ako východisku z núdze sa dostal vo svojich osemnástich, krátko po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska. Začínal na Zbojníckej chate ale nosiča robil aj pre Zamkovského, Zbojnícku, či Téryho chatu. Na chate pod Rysmi je od roku 1977 a je tam chatárom dodnes. Má blízky vzťah ku Nepálu. Obľubuje nosenie počas letných nocí.

O budúcnosť tradície vysokohorských nosičov v Tatrách je postarané. Dokazuje to aj súťaž nosičov, ktorá sa organizuje, a ktorej sa zúčastňujú aj ženy.
Martin Šaro,   28 Sep 2018