Franz Schubert v Želiezovciach - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Franz Schubert v Želiezovciach

V mestečku Želiezovce sa nachádza tzv. Soví zámoček. V rokoch 1818 až 1824 tu ako učiteľ hudby v rodine Esterházyovcov pôsobil popredný hudobný skladateľ Franz Schubert.

Franz Schubert v Želiezovciach
Pamiatkou na pobyt skladateľa raného romantizmu je pamätná izba, v ktorej je okrem dobového interiéru aj klavír, na ktorom skladateľ hral a komponoval. V parku sa nachádza aj busta skladateľa.

Rakúsky skladateľ prežil takmer celý svoj život vo Viedni. Výnimku tvorili obidva spomenuté pobyty v Želiezovciach. A bolo to jeho šťastné obdobie. Už pri prvom z pobytov vo svojich listoch priateľom do Viedne hlásil nadšené a radostné dojmy. Kaštielik v Želiezovciach skýtal tiché a pokojné miestečko, tak vhodné na komponovanie. Súkromie mu zase ponúkol inšpektorský domček.

Počas svojho pobytu Schubert po prvý krát spoznal mladý romatizmus na našom území. Zoznámil sa s hudbou maďarských a nemeckých šľachticov a meštiakov. A taktiež s cigánskou hudbou. To pri svojich prechádzkach Želiezovcami.

Pri svojej druhej návšteve v roku 1824 už začínal trpieť núdzou. S Esterházyovcami stále udržiaval kontakt. Najlepšie si rozumel s ich mladšou dcérou Karolínou, a to nielen pri štvorručnej hre na klavíry. Tá neskôr napísala: „...ak v nebi nie je tak pekne ako v Želiezovciach, tak potom vôbec nechcem prísť do neba.“
Jakub Hlohoš,   29 Apr 2018