Kostolík svätého Juraja - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kostolík svätého Juraja

Ak chcete vidieť jednu najstarších architektonických pamiatok konfesnej orientácie prvých obyvateľov územia Slovenska, musíte sa vybrať na Ponitrie.

Kostolík svätého Juraja
V katastri obce Kostoľany pod Tríbečom sa nachádza malý románsky kostolík, ktorý je presne to, čo hľadáte.

Na prvé miesto pomyselných pretekov o najstaršiu architektonickú pamiatku na Slovensku sa tento kostolík, ktorý je zasvätený svätému Jurajovi, dostal len nedávno. Čo to o jeho veku prezradil objav fresiek na stenách interiéru kostola. Podľa nich sa vznik kostola datoval do jedenásteho storočia. Až neskorší výskum posunul tento dátum vzniku kostola do 10. storočia, neskôr dokonca až do 9.storočia (približne do roku 860).

Kým dátum počiatku vzniku tejto dnes už historickej pamiatky, ktorá je od 29. augusta 2009 zapísaná na zoznam Európskeho kultúrneho dedičstva sa neustále posúval, s určitosťou vieme povedať, že začiatkom 12.storočia bol v majetku miestnych benediktínov sídliacich na nitrianskom Zobore. Dokazujú to Zoborské listy z roku 1113.

Kostolík bol postavený ako loď a presbytérium. V 13.storočí bol rozšírený o ďalšiu loď. Táto prestavba pravdepodobne súvisela so zmenou vlastníka. Konečný tvar kostolíka sa ustálil, avšak stavba absolvovala niekoľko rekonštrukcií. Jedna súvisela s požiarom, ktorý kostolík postihol v 16. storočí. Významným rekonštrukčným prácam doprevádzaným archeologickým výskumom musel kostolík čeliť v 60.tych rokoch 20.storočia. V rámci týchto výskumov boli objavené spomenuté fresky – najstaršie maľby na Slovensku. Kostolík je národnou kultúrnou pamiatkou. Kostolík sa dostal na známku v hodnote 20,- Sk.
Jakub Hlohoš,   19 Apr 2018