Peter Dubovský - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Peter Dubovský

Peter Dubovský (* 7.máj 1972, Bratislava – † 23. jún 2000, Ko Samui, Thajsko) bol veľkým futbalovým talentom a v mladom veku jednou z významnejších postáv slovenského futbalu. Tento v reálnom živote introvert, tragicky zahynul v roku 2000 na dovolenke v Thajsku.

Peter Dubovský
Futbalová kariéra Petra Dubovského, to sú dve krajiny a štyri kluby. Najskôr tu bolo Česko-Slovensko, resp. Slovensko a kluby Vinohrady Bratislava a Slovan Bratislava. Nasledovalo kráľovské Španielsko a kráľovské kluby Real Madrid a Real Oviedo.

S futbalom Peter začínal ako žiačik v klube Vinohrady Bratislava. Tam si ho všimli zástupcovia najúspešnejšieho slovenského futbalového klubu Slovan Bratislava. Mladík prestúpil do Slovana a hneď zaujal. Bývalý futbalový tréner Dušan Galis ho dokonca nazval klenotom.

„Obojnohý“ mladík sa stal miláčikom tribún. Bola to doba, keď na Tehelné pole opäť chodili aj tridsaťtisícové návštevy. Peter strieľal góly pravidelne a v predposlednej sezóne spoločnej federálnej ligy vystrieľal Slovanu titul majstra ČSFR. S 27 gólmi sa dokonca stal najlepším kanonierom ligy. Tento primát zopakoval aj nasledujúci rok (25 gólov). To ale prišiel koniec spoločného štátu Čechov a Slovákov. Symbolicky, s rozpadom federácie, prišiel aj odchod Petra Dubovského z našich futbalových trávnikov.

V roku 1991 vyžrebovali Slovanu Bratislava do 1.kola pohára UEFA súpera nadmieru ťažkého, španielsky Real Madrid. V domácej odvete síce Peter Dubovský vyrovnával stav na 1:1, nakoniec však Slovan Realu podľahol 1:2 a z ďalších bojov vypadol. Vo VIP priestore sa však mala odohrať závažná údalosť. Prezident Realu Ramon Mendoza sa obrátil na vtedajšieho prezidenta Slovana Čanigu so slovami „Raz ho kúpim“. A stalo sa.

Ďalšou futbalovou štáciou Petra Dubovského sa teda stala španielska Primera Division. Peter zakotvil v jednom z dvoch najslávnejších španielskych klubov - v kráľovskom Reale Madrid. Oficiálne sa tak stalo 28.júla 1993. Až po rokoch priznal Čaniga, že za prestup Dubovského do Realu Madrid zinkasoval Slovan Bratislava 3,1mil. dolárov, za ktoré sa zrekonštruoval domovský stánok Slovana Bratislava „Tehelné pole“.

V drese „Bieleho baletu“ Peter Dubovský po prvý krát debutoval 4.septembra 1993 v zápase proti Pamplone. S číslom 10 na drese. Real vyhral 4:1. V premiérovom ročníku v drese Realu nastúpil celkovo 26 ligových stretnutiach, z toho 14 krát v základnej zostave. Svoj úvodný gól v La Lige strelil 26.marca 1994 do siete Valencie a prispel tak k víťazstvu 3:2. V tejto svojej úvodnej sezóne získal s Realom Madrid Španielsky pohár. Ale keďže Real v konečnej tabuľke skončil až na štvrtom mieste a také umiestnenia sa v tomto klube netoleruje, prišlo k trénerskej výmene. Del Bosqueho nahradil Valdano. Žiaľ spolupráca Dubovský – Valdano dobre nefungovala.
V nasledujúcej sezóne 1994/1995 sa síce s Realom Madrid stal majstrom Španielska, v roku 1995 však prestúpil do ďalšieho kráľovského španielskeho klubu - Realu Oviedo. V jeho drese pôsobil až do svojej tragickej smrti v roku 2000. V Oviede ku dvom gólom z Realu Madrid (proti Valencii a Zaragoze) pridal ďalších 18 gólov.

Samozrejme, že Petra Dubovského nemohla minúť ani pozvánka do reprezentácie. Reprezentačný debut absolvoval ako 19 ročný v zápase proti Španielsku. Jeho skvostný moment prišiel v kvalifikácii pre majstrovstvá sveta 1994, keď v Košiciach reprezentácia Českej a Slovenskej republiky „rozbila“ Rumunov 5:2 a Peter Dubovský vsietil tri góly. Bola to posledná kvalifikácia, ktorú hrali spoločne v jednom mužstve českí a slovenskí futbalisti reprezentujúci už v tom čase neexistujúci štát. Bohužiaľ spoločná reprezentácia sa na šampionát do USA nedostala. Svet tak prišiel o možnosť zoznámiť sa s jedným veľkým futbalovým talentom z Bratislavy. V tom období bol Peter Dubovský českým komentátormi často porovnávaný s českým talentom Pavlom Kukom. Peter svojho českého kolegu v reprezentácii výkonmi prekonal.

Po rozpade spoločného štátu a neúspešnej kvalifikácii poslednej spoločnej reprezentácie, začala svoju históriu začala písať tá slovenská. Hneď v jej úvode sa odohrala milá udalosť, keď sa Ľubo Moravčík so slovami „kto hrá za Real Madrid musí byť kapitánom“ obrátil na Petra a podával mu kapitánsku pásku. Ten ju však odmietol a tak kapitánom Slovenskej reprezentácie ostal Moravčík.

Dubovský v drese s dvojkrížom nastúpil celkovo 33 krát a dal 12 gólov. Podobný zápas, akým bol ten spomenutý v Košiciach, sa však už neopakoval. Za zmienku ale stojí Petrov gól do siete Faerských ostrovov, ktorým zachránil Slovensko pred blamážou. Slováci v roku 1996 vyhrali na ostrovoch 2:1.

Prišiel rok 2000 a s ním aj dovolenka v Thajsku. Peter, jeho priateľka Aurélia a Petrov brat Ivan sa vybrali ku vodopádom. Bol to jeho posledný výlet. Peter sa z neho, ani z dovolenky na Slovensko už nevrátil. Spadol z útesu, keď si chcel odfotiť prírodnú scenériu. Zomrel o 10:30 miestneho času, keď podľahol ťažkým zraneniam nezlučiteľným so životom. Slovensko prišlo o výraznú futbalovú osobnosť.

V roku 2010 by bol možno Peter Dubovský so slovenskou reprezentáciou v Juhoafrickej republike na jej prvých majstrovstvách sveta. Bol by síce už na sklonku kariéry, jeho vek a futbalové skúsenosti by ho zrejme predurčili na kľúčovú vodcovskú osobnosť kabíny.

Na počesť Petra Dubovského sa od roku 2000 udeľuje talentovaným futbalistom do 21.rokov Cena Petra Dubovského. Na jeho počesť sa poriada aj turnaj futbalových prípraviek.

Ako povedal Jan Lazorík z Krivjan v dokumente Iné svety:

Tí ľudia, čo by sme ich najviac potrebovali, tí si dovolia tak skoro umrieť.

Táto dobromyseľná výčitka sa na Petra Dubovského hodí dokonale.

ÚSPECHY A ŠTATISTIKA

  • Majster Česko-Slovenska – 1992 (so Slovanom Bratislava)
  • Master Španielska – 1995 (s Realom Madrid)
  • Víťaz Španielskeho pohára (1994)
  • Futbalista roka (1993)
  • Najlepší strelec čs.ligy (1992,1993)
  • 4.miesto v ankete Futbalista storočia
  • Bilancia v reprezentácii (ČSFR 14zápasov/6 gólov, Slovensko 33/12)
  • Bilancia v Reale Madrid (41 zápasov - 31 v lige/6 PVP / 3 UEFA / 1 3panielsky Superpohár - 2 góly)
  • Bilancia v Reale Oviedo (120 zápasov - 17 gólov)

Jakub Hlohoš,   07 May 2017