Miroslav Šatan - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Miroslav Šatan

Miroslav Šatan bol hokejista, ktorý už v mladom veku účinkoval pri vzniku slovenskej hokejovej reprezentácie a rokmi sa vypracoval na výraznú a rešpektovanú osobnosť slovenského hokeja. Ako hráč mal prezývku „tichý zabiják“. Po skončení hráčskej kariéry zažiaril aj ako generálny manažér výberu Európa na Svetovom pohári 2016.

Miroslav Šatan
Miroslav Šatan (* 22. október 1974, Topoľčany - ) s hokejom začínal v rodných Topoľčanoch v miestnom VTJ HC a jeho nesporný talent sa prejavoval od začiatku. V sezóne 1991/1992 nastrieľal za juniorský tím 30 gólov, ktoré doplnil aj ďalšími 22 asistenciami. Preto neprekvapilo, že šikovného útočníka si všimli aj tréneri A mužstva Topoľčian. Miro stihol v druhej najvyššej súťaži (v tom čase 1.Slovenská národná hokejová liga) za seniorov Topoľčian odohrať 9 zápasov. Prišiel však povolávací rozkaz a odchod na základnú vojenskú službu. Mladý nádejný útočník narukoval do Dukly Trenčín, ktorý bol v tom čase čerstvým majstrom Česko-Slovenska (ako tretie mužstvo zo Slovenska). V Dukle vtedy žiarili mená ako Sekeráš, Bokroš, Švehla, Pálffy, Róbert Petrovický, Kolník, Jánoš, Pardavý. Mirova prvá vážna sezóna v najvyššej celoštátnej seniorskej súťaži bola súčasne aj „labuťou piesňou“ spoločného českého a slovenského hokeja. Šatanove dva roky v Dukle Trenčín, boli dve rôzne súťaže. Najskôr posledný ročník federálnej česko-slovenskej ligy, potom aj úvodný ročník vzniknutej slovenskej hokejovej ligy. V tom čase mu bol spoluhráčom napríklad Pavol Demitra. V tomto období získal Šatan aj svoju prezývku „Šárky“.

Dukla Trenčín nebola jediným tímom v Európe, kde Šatan pôsobil. Počas lockoutu NHL v sezóne 2004/2005 odohral niekoľko zápasov za HC Slovan Bratislava. V Slovane pôsobil aj v sezóne 2011/2012 a pomohol mu ku získaniu titulu majstra Slovenska. Šlo o poslednú sezónu pred odchodom Slovana do KHL. V Európe pôsobil Miro aj v Diname Moskva.

V sezóne 2012/2013 začal HC Slovan Bratislava písať novú kapitolu svojej histórie. Mužstvo z Bratislavy sa totiž zaradilo medzi účastníkov kontinentálnej ligy KHL. V zápase proti Lev Praha došlo ku stretu medzi Mirom Šatanom a jeho kolegom zo slovenskej reprezentácie Zdenom Chárom. Chára prenikajúceho Šatana atakoval tak nešťastne, že si Miro z tohto súboja odniesol vážne zranenie krčnej chbtice. Táto udalosť vážne narušila vzťahy medzi oboma hráčmi. Miro dlho so zranením laboroval, nakoniec sa však k hokeju vrátil. Naskočil do rozbehnutej sezóny 2013/2014 a svojimi gólmi pomohol vybojovať mnoho cenných bodov. Slovan sa však do play-off nakoniec nedostal.

Šikovný útočník z Topoľčian neušiel pozornosti skautov zámorskej súťaže NHL. Šatana v roku 1993 draftoval Edmonton Oilers zo 111.miesta. Miro odišiel do zámoria a sezónu 1994/1995 absolvoval v nižších súťažiach. Hral za AHL (Cape Breton Oilers) a IHL (Detroit Vipers a San Diego Gulls). Až od nasledujúcej sezóny si ho zavolali do Edmontonu Oilers.

V Edmontone Oilers vydržal necelé dve sezóny. Začiatkom roka 1997 sa Miro dostal pod paľbu kritiky za svoje nestále a slabé výkony. Problémy s trénerom vyvrcholili v marci 1997. Počas Svetového pohára generálny manažér Glen Sather na Mirovu adresu prehlásil

„Ďalší kotrakt nebude“.

a Edmonton Mira vymenil s Buffalom Sabres. „Zmena vzduchu“ prišla vhod. Už v apríli 1997 strelil Šatan v NHL svoj prvý hattrick. V Buffale strávil ďalších sedem sezón a vždy patril v produktivite ku lídrom tímu. Pamätnou bola najmä sezóna 1998/1999, počas ktorej Miro vsietil 40 gólov. Doplnil ich 26 asistenciami. V play-off pridal Miro ďalšie góly a asistencie a Buffalo Sabres sa aj s jeho pomocou prebojovalo až do finále Stanley cupu. V nasledujúcej sezóne sa Mirovi splnil sen. Zahral si za výber sveta v 50.All Star zápase. Z pohľadu produktivity jeho najlepšou sezónou v NHL bola sezóna 2002/2003, ktorú skončil s výsledkom 26 gólov a 49 asistencií.
Mirova kariéra v zámorí pokračovala až do roku 2010 s výnimkou sezóny 2004/2005, keď bol v NHL tzv. lockout – nehralo sa. Ďalšími pôsobiskami Mira Šatana v zámorí boli aj New York Islanders, Pittsburgh Penguins, Boston Bruins a Wilkes-Barre Penguins. S Pittsburghom sa v roku 2009 stal víťazom Stanley Cupu, keď si ho klub pred play-off vytiahol z farmy vo Wilkes-Barre.

Najmä jeho záverečné pôsobenie v Pittsburghu bolo poznačené sporom Šatana a vedenia klubu o novej Mirovej zmluve. Nakoniec došlo ku urovnaniu a Miro za „tučniakov“ hral.

Je len samozrejmosťou, že Miro počas svojho pôsobenia v zámorí aj ľudsky dozrel. Zámorie ho veľa naučilo. V tom období sa v jednom rozhovore pre Domino Fórum vyjadril v zmysle, že je preňho dôležité zistenie, že aj ak bude hrať fér, môže byť úspešný.

Miro Šatan sa prvý krát v reprezentácii objavil v roku 1993, keď pomohol Slovensku prebojovať sa z kvalifikácie v Sheffielde na zimnú olympiádu do Lillehameru. Zimná olympiáda v Lillehameri 1994 bola prvou olympiádou, na ktorej sa predstavili slovenskí športovci ako samostatná výprava. Slovenskí hokejisti svojou útočnou hrou zaskočili súperov a zanechal sympatický dojem. Slovenskí tím však neprešiel cez štvrťfinále a celkovo skončil na 6.mieste. Svet sa ale učil meno Miroslav Šatan. Tento 19 ročný mladík sa totiž stal najlepším strelcom celého turnaja, keď celkovo nastrieľal 9 gólov. Jeho popularita rástla do nebies.

Nezmyselné obmedzenia ohľadom uvoľňovania hráčov NHL pre kvalifikáciu do hlavného turnaja olympiád v Nagane 1998 a Salt Lake City 2002 zapríčinili, že pod olympijskými kruhmi si Miro vážne zahral až v roku 2006. V Turíne 2006 vyhralo slovenské mužstvo svoju skupinu bez straty bodu. Vo štvrťfinále ale podľahlo svoju veľkému rivalovi z Česka. Na boj o olympijské medaily bolo potrebné čakať ďalšie štyri roky.

Pre Slovensko veľmi úspešná olympiáda vo Vancouveri 2010 sa stala poslednou hviezdnou chvíľou našej hokejovej „zlatej generácie“. Slovákom sa podarilo prebojovať sa do semifinále, v ktorom potrápili Kanadu. V boji o bronzové medaily však Filcov tím nestačil na Fínov, keď zlyhal v poslednej tretine, ktorú prehral 0:4. Šatan bol prítomný aj napriek tvrdému zákroku počas zápasu NHL, ktorého obeťou sa stal len pár dní pred začiatkom olympiády.

Miro Šatan pomohol svojimi gólmi Slovensku prebojovať sa do elitnej kategórie majstrovstiev sveta. Počas MS 1994 C-kategórie (hrali sa v Poprade a Spišskej Novej Vsi) a MS 1995 B-kategórie (Bratislava) nastrieľal v 13 zápasoch celkovo 14 gólov. Majstrovstvá sveta A kategórie 1996 vo Viedni už boli aj so slovenskou a Mirovou účasťou.

Keďže v druhej polovici 90.tych rokov 20.storočia Šatanov tím Buffalo Sabres pôsobil v play-off pomerne úspešne, Miro na viacerých svetových šampionátoch chýbal. Zlom prišiel s novým tisícročím. V roku 2000 Buffalo Sabres nezopakovalo senzačné play-off Stanley cupu z predchádzajúceho roka a vypadlo už v prvom kole. Miro Šatan sa tak stal voľným hráčom a mohol tak pomôcť reprezentácii Slovenska na majstrovstvách sveta v Petrohrade. Slovenský tím viedol prvú sezónu Ján Filc, ktorý rok predtým vybojoval s reprezentáciou do 20 rokov pre Slovensko prvú hokejovú medailu. Filc zapracovával do mužstva nových hráčov. Miro Šatan v útoku s Michalom Handzušom a Ľubošom Bartečkom nastrieľal celkovo 10 gólov a stal sa tak najlepším strelcom celého turnaja. Slovensko podľahlo vo finále Česku 3:5, ale vybojovalo si svoju prvú veľkú medailu zo svetového šampionátu.

Ďalším šampionátom, na ktorom sa Miro predstavil boli pre Slovensko zatiaľ najúspešnejšie majstrovstvá sveta v Štokholme a Karlstade v roku 2002. Šampionátu predchádzal slovenský neúspech v kvalifikácii pre hlavný olympijský turnaj v Salt Lake City. Kvôli obmedzeniu zo strany NHL nemohli byť pre kvalifikáciu uvoľnení slovenskí hokejisti, resp. mohli nastúpiť len keď mal ich klub voľno. Stres z cestovania a nedostatočná aklimatizácia, či ďalšie problémy sa podpísali pod neúspech. Slovenskí hráči si však sľúbili, že sa čoskoro stretnú a pomôžu Slovensku odčiniť ho. Stalo sa v ten istý rok Štokholme a bol z toho titul majstra sveta. Miro Šatan bol pri tom. Na hrudi s kapitánskym C, ktoré zobral len pod podmienkou, že mu bude robiť asistenta Peter Bondra, opätovne strieľal dôležité góly. O rok neskôr vo Fínsku vybojoval slovenský tím s kapitánom Šatanom bronzové medaily. Miro nastrieľal ďalších 6 gólov.

Po týchto medailových úspechoch sa slovenská reprezentácia v ďalších rokoch postupne prepadávala na nižšie priečky a Miro väčšinou na šampionátoch chýbal. Výnimkou však bol rok 2007, keď na šampionáte v Rusku Slováci neprešli cez štvrťfinále a celkovo skončili na 6.mieste. Miro ako kapitán zaznamenal celkovo 8 bodov za 1 gól a 7 asistencií.

Majstrovstvá sveta 2011 v Bratislave a Košiciach sa skončili pre slovenský hokej neúspechom. V tíme sa síce zišla väčšina kvalitných hráčov, avšak pod vedením kanadského trénera Glena Hanlona sa im nedarilo. Žiaden druhý Vancouver sa nekonal a Slovensko obsadilo celkovo 10.miesto. Tento výsledok bol medzníkom v slovenskom hokeji, pretože s reprezentáciou (a niektorí aj s hokejom) sa rozlúčilo viacero hráčov „zlatej generácie“, ktorí pomáhali dostať slovenský hokej na popredné priečky. Miro Šatan však pri hokeji ostal.

Na majstrovstvách sveta 2012 vo Fínsku a Švédsku sa stal jedným z lídrov slovenského tímu. Skúsenosti Zdena Cháru, Miroslava Šatana, Michala Handzuša, Tomáša Kopeckého či Branka Radivojeviča boli doplnené mladíckou drzosťou. Slováci vytvorili veľmi súdržný tím, ktorý pod vedením českého trénera Vujteka dokráčal až do finále, kde nestačil na reprezentáciu Ruska. A v semifinále obral „tichý zabiják“ svojimi dvoma gólmi Čechov o finálové ilúzie.

Miro Šatan sa ešte zúčastnil majstrovstiev sveta 2013 a 2014. Po dlhotrvajúcej pauze spôsobenej zranením zo súboja so Zdenom Chárom však už takou oporou nebol. Pokúšal sa však mladším odovzdávať cenné skúsenosti. Po majstrovstvách sveta 2014 ohlásil definitívny koniec hráčskej kariéry.

Miro Šatan svojimi gólmi často rozhodoval dôležité zápasy. Až sa ponúka otázka, či by nebolo dobré zmeniť slová v známej pesničke na: Nech Satan dá nech Satan dá ten víťazný gól.... Tréner Július Šupler zaradil Mira Šatana medzi svojich TOP 3 hráčov.

Miro Šatan po skončení hráčskej kariéry sa Miro usídlil v Spojených štátoch amerických. Začiatkom roka 2016 sa stal generálnym manažérom výberu Európy pre Svetový pohár 2016. Turnaj Svetového pohára bol pre výber Európy úspešný. Tím Európa so šiestimi slovenskými hokejistami sa prekvapujúco prebojoval do finále turnaja, v ktorom však už nestačil na Kanadu.

Úspechy

  • 4.miesto na zimnej olympiáde 2010
  • 6.miesto na zimnej olympiáde 2006
  • Majster sveta z roku 2002
  • Strieborná medaila z majstrovstiev sveta 2000
  • Strieborná medaila z majstrovstiev sveta 2012
  • Bronzová medaila z majstrovstiev sveta 2003
  • Víťaz Stanley cupu z roku 2009 (Pittsburg Pinguene)
  • Finalista Stanley cupu z roku 1999 (Duffalo Sabres)

Martin Šaro,   11 Jun 2017