Milan Lasica - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Milan Lasica

Milan Lasica bol neodmysliteľnou hereckou a umeleckou dvojičkou Júliusa Satinského. Dvojica L+S sa stala neodmysliteľnou súčasťou umeleckého priestoru na niekoľko desaťročí a to aj napriek niekoľkoročnému normalizačnému zákazu účinkovať

Milan Lasica
Milan Lasica (*3. február 1940, Zvolen - ) vyštudoval gramaturgiu na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Po jej končení pösobil ako herec v divadle Tatra. V 60. a na začiatku 70. rokov pôsobil v Divadle na korze, kde sa vyprofiloval ako člen dnes už známej humoristicko kabaretnej dvojici L+S (Lasica + Satinský).

Politický kabaret dvojice L+S vynikal svojskou iróniou a absurdným humorom. Bol ich prostriedkom relativizovania tzv. nedotknuteľných hodnôt. L+S debutovali v programe Večer pre dvoch (1964, 1966 - premiéra). V knižnom debute – súbore dramatických scénok a poviedok Nečakanie na Godota (1968) , reagovali aj na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR roku 1968, a tento ich počin patrí k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku v uvedenom žánri vzniklo. V tom istom roku vzniklo aj ich Soirée

Po nástupe tzv. normalizácie na začiatku 70. rokov dostal spoločne s Júliusom Satinským zákaz pôsobiť v oblasti autorského divadla. V tých časoch účinkoval v súboroch Večerné Brno, Nová scéna-

Po zrušení zákazu spoločne so Santinským vytvorili televíznu reláciu Ktosi je za dverami, v ktorom prívítali celý rad hostí. Stačí spomenúť Františka Dibarboru, Miroslava Horníčka, Jara Filipa, alebo Michala Dočolomanského. Neskôr na ňu nadviazali reláciou Všetci sú za dverami. Spoločne vytvorili aj dvojicu mimozemských prieskumníkov, ktorí vo filme Pozdrav ze Zemekoule (1982) prišli preskúmať našu planétu. Spoločne si zahrali si aj v českom filme Tři veteráni (1983), alebo rozprávke Plavčík a Vratko (1981). Milan Lasica si zahraj aj v ďalších filmoch, najznámejšie sú asi Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979), Utekajme, už ide! (1986), Pehavý Max a strašidlá (1987), Výchova dívek v Čechách (1997) , Pasti, pasti, pastičky (1998) , Obsluhoval jsem anglického krále (2007) .
Začiatkom 90.tych rokov prevzal Milan Lasica po Tatiane Sedlákovej moderovali talk-show Mojich sedem divov sveta. Šlo o reláciu, v ktorej spovedal významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

Neskôr sa Milan Lasica stal stálym členom glosátorskej zostavy v programe 7 s.r.o.

Roku 1982 vzniklo v priestoroch slávnej Tatra Revue poetické a kabaretné divadlo Štúdio S. Na jeho „doskách“ začali L+S opäť pôsobiť ako dvojica. Lasica sa neskôr stal riaditeľom Štúdia S, kde pôsobí dodnes V súčasnosti je Milan Lasica už v dôchodkovom veku. Je riaditeľom Štúdia L+S, v ktorom aj občas hráva. Na televíznej obrazovke sa však už objavuje zriedkavo. O to viac ho je vidno na zelených greenoch ako hráča golfu,.

Výpočet autorských a hereckých počinov a aktivít Milana Lasicu by bol veľmi dlhý. Za zmienku stojí divadelná hra Náš priateľ René, ktorá vznikla v roku 1980. Normalizačná moc ju síce zakázala, a tak sa hra dočkala svojho uvedenia až po jedenástich rokoch, v roku 1991. Spisovateľ Kornel Földvári na jej margo povedal, že ide o „hru, ktorou Lasica a Satinský zložili veľký doktorát zo scénického humoru“. Lasica a Satinský sa obsadili do všetkých postáv a sami dvaja zaplnili javisko. Zrodil sa nový charakter hry.

Spomenutý spisovateľ Kornel Földvári ich Soirée z roku 1968 ocharakterizoval ako priam vzorový príklad do literárneho hesla „literárny kabaret“. Toto divadelné predstavenie je plné komiky zabalenej do metafor, mystifikácie, absurdity i slovných hračiek. Všetky tieto prvky boli doplnené o kultivovaný spev (Zora Kolínska) a verše Tomáša Janovica. Na javisku sa odohráva priateľské doťahovanie „Šnekspíra“ a jeho Hamleta. No skrátka paródia sa tu spojila s krutou iróniou.

Špecifickou oblasťou pôsobenia Milana Lasicu je oblasť hudobná. Milan Lasica si zaspieval a dokonca nahral aj niekoľko CD-čiek, napríklad: 2001 – Ja som optimista, 2002 – Celý svet sa mračí, 2002 - Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders, 2007 - Lasica & Satinský & Filip - Bolo nás jedenásť, 2008 - Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Müller a Lasica spievajú Filipa … . Otextoval aj niekoľko dnes už známych piesní, napríklad „Do batôžku“ (Jaro Filip) – ktorá sa stala akýmsi protestsongom a sountrackom občianskej nespokojnosti, „Balada o štyroch koňoch“ (Peter Lipa), „Za dedinou“ (IMT Smile), „Bolo nás jedenásť“ (Milan Lasica & Július Satinský & Jaroslav Filip), „Čerešne“ (Hana Hegerová)… a ďalšie.

Roku 1982 vzniklo v priestoroch slávnej Tatra Revue poetické a kabaretné divadlo Štúdio S. Na jeho „doskách“ začali L+S opäť pôsobiť ako dvojica. Lasica sa neskôr stal riaditeľom Štúdia S, kde pôsobí dodnes V súčasnosti je Milan Lasica už v dôchodkovom veku. Je riaditeľom Štúdia L+S, v ktorom aj občas hráva. Na televíznej obrazovke sa však už objavuje v dlhodobej relácii Zlaté časy, ktorú moderuje Elena Vacvalová. O to viac ho je vidno na zelených greenoch ako hráča golfu,.

Martin Šaro,   03 Feb 2019