Michal Martikán - WebSlovensko.sk
dnes je: nedeľa 18.marec 2018 - kalendarium
športové výsledky-prehľady 2017

Michal Martikán

Michal Martikán je výraznou postavou vodáckeho športu na divokej vode - vodného slalomu. Je dvojnásobným olympijským víťazom v disciplíne C1. Okrem toho má z olympiád aj ďalšie tri medaily.
Michal Martikán

Michal Martikán (*18.máj 1979, Liptovský Mikuláš - ) je príkladom profesionálneho športovca, ktorý sa svojmu športu venoval naplno a dôsledne. Keď na majstrovstvách sveta v roku 1995 vybojoval bronzovú medailu, stal sa vôbec najmladším medailistom tohto olympijského športu. Táto medaila bola v jeho športovej kariére zlomová v rodine Martikánovcov.

V Michalovej športovej kariére zohráva významnú úlohu jeho otec - Jozef Martikán. A práve spomínaná bronzová medaila z MS 1995 sa stala zlomovým dôvodom prečo sa jeho otec rozhodol zmeniť povolanie. Z majstra odborného výcviku na Štátnom majetku v Liptovskom Mikuláši sa stal vodnoslalomársky tréner, ktorý sa rozhodol ten svoj rodinný talentovaný drahokam brúsiť.

Prvá revalvácia drahokamu prišla na prvých olympijských hrách 1996 v americkej Atlante. Bolo to miesto, keď sa na letnej olympiáde po prvý krát predstavila samostatná slovenská výprava.

Na olympiáde v Atlante sa vodnoslalomárske olympijske preteky konali v indiánskom kraji Cherokee National Forest v areáli Ocoee Whitewater Center. Finále mužského C1 bolo na programe 27. júla 1996. Michal Martikán zvládol obidve jazdy čisto, bez trestných sekúnd. Po prvej jazde však bol až šiesty, viedol obhajca titulu Čech Lukáš Pollert, ktorého českí novinári videli už-už ako staronového olympijskeho víťaza. Pred druhým kolom bol medzi nimi rozdiel o takmer 10 sekúnd (9,71 sekúnd). Pre Michala to bola výzva. Stále veril, žeby mohol uspieť.

Druhá jazda Michalovi vyšla fantasticky. Oproti prvej sa zlepšil o takmer desať sekúnd (9,85). A keďže ho nerozhodil ani problémový posledný vodný valec, výsledkom bola zlatá medaily s náskokom 14 stotín sekundy pred druhým Lukášom Pollertom. Toho si začali českí redaktori, ktorí tak príšli o ódy na vodnoslalomárske zlato pre Českú republiku, doberať. No Lukáš Pollert sa na adresu svojho mladého pokoriteľa Michala vyjadril:

„Niečo vám o ňom poviem. Má iba sedemnásť, ale je nesmierne šikovný. Jeho poňatie jazdy je úplne iné, než nás ostatných. A má budúcnosť. Rozumie vode tak, že takmer nepádluje... Zlato mu žičím.... Chlapec sa vypracoval. Jeho tréning je tvrdší než kohokoľvek z nás. “

Na ďalšiu olympiádu do Sydney už Michal cestoval ako jeden z horúcich favoritov. V penrithskom vodnoslalomárskom areáli však zlato z Atlanty neobhájil. Po piatej priečke v prvej jazde však skvelým výkonom v druhej jazde vylovil „aspoň“ striebro. Na bronzovej priečke skončil ďalší Slovák Juraj Minčík.

Na olympiáde 2004 v gréckych Aténach mal síce Michal Martikán po dojazde do cieľa náskok pred svojim veľkým súperom Tonym Estanguetom 1,88 sekundy, po rozhodnutí arbitrov však dostal 2 trestné sekundy za údajný dotyk bránky, ktorý však kamery nepotvrdili, a prišiel o zlato. Nepomohol ani protest. No všetko si vynahradil o ďalšie štyri roky v Pekingu.
Na olympiáde 2008 v Pekingu Slováci ovládli vodnoslalomárske súťaže. Olympijskými víťazmi sa stali bratia Hochschornerovci (po tretí krát v rade) v C2, Elena Kaliská v ženskej K1 a Michal Martikán v C1. Medailovú kolekciu Michal zavŕšil v roku 2012 v Londýne. Do zbierky mu však pribudla „iba“ bronzová medaila. Na svoju v poradí už šiestu olympiádu sa už však neprebojoval. Definitívnu stopku pre Rio de Janeiro Martikánovi vystavil neúspech na majstrovstvách sveta 2015 v Londýne, keď vo svojej kategórii skončil vo finále až na desiatom mieste. Nič mu nebolo platné ani druhé miesto vo Svetovom pohári. Keďže je Michal maximálnou možnou mierou oddaný svojmu športu, s touto skutočnosťou sa vyrovnával veľmi ťažko.

Trojnásobný olympijský víťaz, dnes člen medzinárodného olympijského výbor a súčasne Martikánov veľký súper Tony Estanguet, sa na jeho adresu vyjadril takto:

„Voči Martikánovi preciťujem veľký rešpekt. Obdivujem nielen množstvo jeho úspechov, ale aj dlhoročnú kontinuálnosť jeho športovej kariéry na najvyššej úrovni. .... Vždy bol v popredí a dokázal to fair spôsobom. Pre náš šport priniesol naozaj veľa.“

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY

  • 2 x Olympijský víťaz – OH 1996 (Atlanta), OH 2008 (Peking)
  • 2 x strieborná medaila - OH 2000 (Sydney), OH 2004 (Atény)
  • 1 x bronzová medaila - OH 2012 (Londýn)
  • Počet medailí z majstrovstiev sveta 19 (12 - 3 - 4) z toho 9 (8-0-1) ako člen hliadky 3xC1
  • Prvé medaily (v C1 aj 3xC1 - obidve bronzové) z MS získal v roku 1995 v Nottinghame ako šestnásťročný, čím sa stal vôbec najmladším medailistom.
  • Medaily z majstrovstiev Európy 17 (12-5-2)
  • Michal Martikán sa stal päťkrát celkovým víťazom seriálu pretekov Svetového pohára (1998, 2000, 2001, 2006 a 2014).
  • Michal je členom Vojenského športového centra Dukla Banská Bytsrica a KTK
  • Športovec roka (1996, 1997, 2007, 2008)
  • V rokoch 1996 – 2009 sa v ankete Športovec roka umiestnil v TOP 10 celkovo 15 krát za sebou.


finálová jazda Michala Martikána na olympiáde v Atlante 1996

Martin Šaro,   18 May 2017