Michal Dočolomanský - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Michal Dočolomanský

Michal Dočolomanský bol výborným hercom, recitátorom, imitátorom a moderátorom. Je známy aj ako zbojník Jurko z muzikálu Na skle maľované. Už nikde naživo nezazneje pieseň o lipovej lyžke.

Michal Dočolomanský
Michal Dočolomanský (*25.marec 1942, Nedeca, Slovensko, dnes Niedzica, Poľsko – † 26. august 2010, Bratislava) sa narodil počas Slovenského štátu v mestečku, ktoré je dnes súčasťou Poľska. Jeho otec bol učiteľom. Najskôr pôsobil v Sedmohradsku medzi tamojšími Slovákmi, kde si našiel svoju budúcu manželku - Michalovu budúcu matku, od neho mladšiu mladšiu o 16 rokov.

V roku 1942 rodina odišla do obce Niedzica (dnešné Poľsko), kde sa prišiel na svet Michal. Koncom druhej svetovej vojny sa rodina presťahovala do Svätého Jura. Otec bol ako učiteľ často prekladaný, naposledy pôsobil v Nebojsi (dnes časť Galanty), kde v roku 1954 aj zomrel.

Michal sa po skončení základnej školy vyučil za automechanika. V detstve sa však vo Svätom Jure venoval ochotníckemu divadlu a už ako 13 ročný dostal svoju prvú titulnú úlohu v rozprávke H. CH. Andersena Snehová kráľovná. Učaroval mu svet dosák, ktoré znamenajú svet a to predurčilo jeho ďalšiu profesnú dráhu. Vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, absolventom sa stal v roku 1966 a odvtedy sa stal členom činohry Slovenského národného divadla. Medzi jeho záľuby patril šport predovšetkým športová gymnastika, neskôr pribudlo bezmotorové lietanie. Jeho matka zomrela v roku 1995 a je pochovaná spolu s manželom na cintoríne v Slávičom údolí.

Z filmov a seriálov, v ktorých Michal Dočolomanský účinkoval: Každý týždeň sedem dní (1964 - jedna z prvých úloh, vedľajšia), Adéla ješte nevečeřela (1977 - geniálny detektív Nick Carter), Sváko Ragan (1976), Jedenáste prikázanie (1977), Inženýrská odysea (1979), Povstalecká história - (1984), Alžbetin dvor (1986), Horská služba (1998) a filmoch Tri gaštanové kone (1966), Generácia (1969), Medený gombík (1970), Skrytý prameň (1973), Zypa Cupák (1976), Do zbrane, kuruci!. Ako sympatický a kladný hrdina mal obdobnú úlohu ako Ladislav Chudík. V tzv.angažovaných filmoch musel vytvárať postavy komunistických predákov (Gustáva Husáka, J. Švermu). V úspešnom divadelnom muzikále Na skle maľované stvárňoval titulnú úlohu Jánošíka od roku 1974 až do 2002 (predstavenie zaznamenalo 624 repríz). Jeho nahovorenie všetkých postáv v slovenskom znení poľského večerníčka Macko Uško zaznamenalo priaznivý ohlas u detského publika. Herecké majstrovstvo Michala Dočolomanského sa preukazovalo aj tým, že dokázal stvárniť postavy ako humorné, tak aj dramatické. Ku zlatému fondu slovenskej filmografie patrí film - dráma Martina Hollého Noční jazdci (1981). Vo filme Michal Dočolomanský stvárnil Mareka Orbana, nekompromisného protihráča veliteľa colníkov Halvu (Radek Brzobohatý).

Michal Dočolomanský zomrel 26. augusta 2008 v predpoludňajších hodinách na Klinike pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove. Podľahol rakovine pľúc vo veku 66 rokov.

Michal Dočolomanský dostal v roku 1982 ocenenie zaslúžilý umelec, 31. august 2007 dostal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska a šírenie dobrého mena v zahraničí.
Martin Šaro,   31 Mar 2018