Mária Ďurišinová - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Mária Ďurišinová

Na Slovensku sa svojho času narodila hádzanárska „bombardérka“, ktorá v 285 reprezentačných zápasoch nastrieľala 1557 gólov. Okrem toho nastrieľala viac ako 4000 gólov v majstrovských zápasoch. A takmer všetky ľavou rukou. Jej meno je Mária Ďurišinová.

Mária Ďurišinová
Mária Ďurišinová (*17.7.1960, Košice - ) pochádza z Trebišova. Avšak ako rodisko uvádza Košice. V čase, keď mala prísť na svete, mala trebišovská pôrodnica prevádzkové problémy a tak jej mama musela rodiť v Košiciach. Vo východoslovenskom Trebišove prežila takmer celé detstvo plné športu, ktorému sa venovala spoločne so svojimi súrodencami.

S hádzanou Mária začínala na jednej z trebišovských základných škôl. Jej riaditeľ bol veľkým fanúšikom tohto športu, a tak si šikovné dievčatko vybral do krúžku športových hier. V tých časoch hrávali proti sebe výbery jednotlivých krajov. Keď mala Mária Ďurišinová 16 rokov, jedného takého zápasu sa zúčastnila. Talentovaná dorastenka neostala bez povšimnutia u Jána Kecskemétyho, trénera hádzanárskeho oddielu Štart Bratislava a československej ženskej hádzanárskej reprezentácie. Kecskeméty mladú hádzanárku zlanáril do Bratislavy.

Premiéru v reprezentácii si Mária Ďurišinová odbyla na tradičnom hádzanárskom turnaji o Štít mesta Cheb. A v jej prvom zápase v drese s levom na prsiach ju čakal súper najťažší - Sovietsky zväz. Počiatočná tréma sa však zmenila na eufóriu, keď Mária jednej z najlepších svetových brankárok Tymošenkovej vsietila dva góly.

Mladé dievča však malo problémy sa adaptovať na pomery veľkomesta. Preto sa vrátila sa do Trebišova, kde aj maturovala. Ale činovníci si talent nechceli pustiť len tak a Mária do Bratislavy jazdila na zápasy. Po maturite sa však Mária rozhodla pre štúdium práva v Bratislave. Hádzaná a právo v živote mladého dievčaťa dokázali vedľa seba existovať . „Na práve“ skončila aj jej kamarátka Janka Stašová, neskoršia spoluhráčka v reprezentácii. Dres Štartu Bratislava obliekala Mária Ďurišinová celkovo 12 rokov a získala s ním dva majstrovské tituly (1982, 1989).
V 80.tych rokoch 20.storočia dominovali čs. ženskej hádzanej a kluby zo Slovenska. Bol tu ZVL Prešov, Iskra Partizánske, Štart Bratislava ale aj Družstevník Topoľníky. To sa samozrejme prejavilo aj v zložení ženskej hádzanárskej reprezentácie, v ktorej dominovali hráčky pôvodom zo Slovenska a najmä toho východného.

ČSSR obsadilo na majstrovstvách sveta 1982 v Maďarsku piate miesto. Mária Ďurišinová bola členkou tímu. Potom prišiel bojkot olympiády 1984 v Los Angeles zo strany vtedajších socialistických krajín. Na náhradnom turnaji Družba 1984 obsadili reprezentantky ČSSR druhé miesto za Sovietskym zväzom.

V roku 1986 bol na programe svetový šampionát v Holandsku, na ktorom sa zúčastnil asi najsilnejší ženský hádzanársky výber Česko-Slovenska v histórii. Boli v ňom Jana Kuťková, Jana Stašova, brankárka Anna Hradská, Božena Mažgútová, Dana Trandžíková a ďalšie. ČSSR si do ďalšej fázy priniesli vysokú prehru s Nórskom (17:27). A keďže semifinálovou skupinou prešli bez zaváhania, pre postup do finále potrebovali remízu Nórska s Rumunskom. Keď tréner Jirko Zerzáň oznámil výsledok, prepukla v kabíne hurónska radosť. Rumunkám nepomohol ani protest proti neuznaniu gólu (zápas sa skončil 23:23). Česko-Slovensko bolo vo finále.

A v ňom čakal súper najsilnejší – Sovietsky zväz. Zverenkyne trénera Turčinova nedali dievčatám z Čiech a Slovenska najmenšiu šancu a zvíťazili 30:22. Strieborné medaily okorenené postupom na olympiádu do Soulu však boli veľkým úspechom. Maria Ďurišinová sa stala najlepšou strelkyňou tímu ČSSR so 48 gólmi v siedmych zápasoch.

S napätím sa očakávalo aj vystúpenie hádzanárok ČSSR na olympiáde 1988. Výborný a vyzretý kolektív mohol poškuľovalo aj po medaile. Prišlo však sklamanie v podobe piateho miesta. V rozhodujúcom zápase proti výbornej Juhoslávii museli čs.hádzanárky vyhrať o 7 gólov. Ešte 30 sekúnd pred koncom bol ten stav realitou. No nakoniec padol do siete Anky Hradskej gól, ktorý zmenil čs.lavičku na jedno veľké slzavé údoli. Postup do bojov o medaily o ten gól unikol. Mária sa stala najlepšou strelkyňou celého turnaja.

Okrem Štartu Bratislava si Mária Ďurišinová zahrala aj zahraničí. Zo všetkých ponúk, v ktorých boli aj ponuky hrať do Nemecka, či do Japonska nakoniec vyhralo Slovinsko a Belinka Olimpija Ľubľana (1989 - 1991). V tom čase ju trénoval už spomenutý Jiří Zerzáň, ktorý Máriu do Ľubľany pritiahol. V bývalej Juhoslávii však vypukla občianska vojna a tak sa vrátila na Slovensko, Začala hrať za slovenský Slovan Duslo Šaľa (1991/92), s ktorým vybojovala svoj posledný majstrovský titul. Potom opäť odišla do zahraničia. Hrala za Hollabrunn (1993 - 1995) a Austriu Viedeň (1995 - 1997). A všade sa stala najlepšou strelkyňou.

V antkete o slovenskú hádzanárku 20.storočia skončila Mária Ďurišinová na druhom mieste za Annou Čápovou – majsterkou sveta z roku 1957.

Po návrate zo Slovinska oslovil Máriu bývalý predseda Strany demokratickej ľavice Peter Weiss a zlanáril ju do politiky. Dve volebné obdobia bola poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky (1992-1994 za SDĽ a 1994-1998 za Spoločnú voľbu). V roku 1999 pôsobila na Ministerstve školstva ako generálna riaditeľka sekcie pre šport.

Počty gólov Márie Ďurišinovej na šampionáte 1986:

ČSSR - Japonsko 24:17 (Ďurišinová 4/1)
ČSSR - Nórsko 17:27 (Ďurišinová 7/6)
ČSSR - Čína 27:17 (Ďurišinová 7/1)
ČSSR - NSR (Západné Nemecko) 19:13 (Ďurišinová 8/2)
ČSSR - Rumunsko 22:21 (Ďurišinová 9/3)
ČSSR - Južná Kórea 26:23 (Ďurišinová 4/3)
ČSSR - Sovietsky zväz 22:30 (Ďurišinová 9/5)

Mária Ďurišinová

Martin Šaro,   03 Jul 2017