Marek Hamšík - WebSlovensko.sk
dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Marek Hamšík

Marek Hamšík je rozhodne jeden z najväčších slovenských futbalových talentov všetkých čias. Už v pomerne mladom veku sa dokázal presadiť v európskom futbale a stať sa výraznou oporou významného európskeho klubu - talianskeho SSC NEAPOL.

Marek Hamšík
Marek Hamšík (* 27.júl 1987, Banská Bystrica - ) s futbalom v rodnej Banskej Bystrici v miestnom Jupie Banská Bystrica. Hamšíkovci skúšali syna predstaviť v Sparte Praha, avšak tento pokus nevyšiel. Rodinná rada rozhodla vyskúšať ďalší slávny klub – Slovan Bratislava. Možný úspech zaručovali známosti, ktoré v Slovane Hamšíkovci mali. Marekov prastarý otec pôsobil v Slovane Bratislava ako kustód. A keďže aj jeho starý otec Ivan mal v Slovane známosti, Marek v roku 2002 dostal možnosť „prezentácie“ v najznámejšom slovenskom klube.

Na „prezentačnom“ tréningu s mladším dorastom Marek udivil svojou kopaciou technikou aj obojnohou schopnosťou viesť loptu. O všetkom rozhodol turnaj v Považskej Bystrici, po ktorom sa začal rodiť Marekov prestup z Banskej Bystrice do Bratislavy. Avšak vyskytli sa komplikácie. V tom čase toriž Slovan bojoval o vlastné finančné prežitie a tak boli finančné požiadavky funkcionárov Jupie, ktorí za Mareka požadovali 125 tisíc Sk, pre Slovan neúnosné. Hrozilo, že z prestupu nebude nič. O všetkom nakoniec rozhodla zbierka: do ktorej okrem manželov Hamšíkovcov, ktorí predali felíciou, prispel napríklad aj bývalý košický hokejista Vlasto Plavucha. A tak sa Marej Hamšík ako pätnásťročný sťahovat z Banskej Bystrice do Bratislavy. Od 1.septembra 2002 sa Marek Hamšík stal hráčom Slovana Bratislava.

Od leta 2002 býval Marek v Bratislave na internáte pre stredné školy na Peknej ceste. Odtiaľ to však mal na tréningy ďaleko. V zime sa presťahoval priamo na štadión, do provizórnej izby vedľa tribúny, ktorú zriadil ich tréner Bôbik. Marekovi sa v škole veľmi nedarilo, avšak na futbalovom trávniku exceloval. Okrem toho vykazoval aj vysoký stupeň pedantnosti.

Mladší dorast bratislavského Slovana exceloval. V sezóne 2003/2004 sa stali majstrami Slovenska absolútne dominantným spôsobom s troma postačujúcimi obrancami v rozostanení, nakoľko súpera obvykle dostali pod tlak. Ešte v tej istej sezóne sa presunul do staršieho dorastu Slovana, ktorý tiež útočil na titul majstra Slovenska. A tak sa stalo, že v roku 2004 sa Marek Hamšík stal majstrom Slovenska ako v mladšom, tak aj v staršom doraste Slovana Bratislava. Paradoxne v tom istom roku A-mužstvo Slovana vypadlo z najvyššej slovenskej seniorskej súťaže.
24.júla 2004 vo veku takmer 17 rokov nastúpil Marek Hamšík na svoj prvý majstrovský zápas v drese Slovana Bratislava. Prvým súperom Slovana po zostupe do II.ligy boli Michalovce a Marek odohral 76 minút. V 3.kole proti Prešovu streli svoj prvý gól za seniorov. 21.augusta 2004 sa hralo V.kolo. Slovan hral proti Trebišovu a to bol posledný zápas, ktorý Marek Hamšík odohral v drese niektorého zo slovenských klubov. O niekoľko dní už bol v Taliansku. 31.augusta 2004 sa stal hráčom Brescie, za 440 000£.

Prvý zápas za Bresciu však odohral až v marci 2005. Súperom Brescie bolo Chievo Verona. Brescia však zo Série A (najvyššia talianska fotbalová súťaž) vypadla a tak si Marek dve sezóny zahral 2.taliansku ligu.

Keď však v roku 2007 o Mareka prejavil záujem Neapol, v tom čase nováčik Série A, jeho trhová cena už bola desaťnásobne vyššia. (4,84 Mill.£), ako pri prestupe do Brescie. Marek sa hráčom SSC Neapol stal 1.júla 2007. Najskôr na päť rokov. V roku 2010 už ako opora klubu zo Sicílie, zmluvu predĺžil až do roku 2015. Sám pritom deklaroval, že v Neapole je šťastný, a tak je možné, že dres Neapola bude Marek obliekať až do konca svojej hráčskej kariéry. Nič na tom zatiaľ nedokázali zmeniť ani výhodné ponuky, ktoré prichádzajú predovšetkým od mužstiev z Britských ostrovov (Manchester United, Chelsea). „Košom “ dokonca dostal aj Alex Fergusson.

Keďže je Marek členom kádra SSC Neapol, a ten medzi absolútnu európsku špičku nepatrí, je veľmi pravdepodobné, že Marek sa v jeho drese víťazom Ligy majstrov a pravdepodobne ani Európskej ligy nestane. No aj napriek tomu už dve trofeje na svojom konte má. V máji 2014 Neapol vyhral Taliansky pohár a v decembri 2014 aj superpohár, keď v katarskej Dauhe poradil mužstvo kouča Rafaela Beníteza s úradujúcim šampiónom Serie A Juventusom Turín na strely zo značky pokutového kopu 6:5 (2:2).

S trénerom Benitezom počas jeho pôsobenia v Neapole mal Marek zložitý vzťah. Problematická bola napríklad ukrajinská odveta Európskej ligy proti Dnipru Dnipropetrovsk. Mareka tréner nechal od začiatku sedieť na lavičke a to aj napriek tomu, že sa mu v predchádzajúcich zápasoch darilo. Neapol prehral 0:1 a so súťažou sa rozlúčil.

Trhová hodnota Mareka Hamšíka za rok 2014 dosiahla 24 mil. eúr. V prvom zápase štvrťfinále Európskej ligy v roku 2015, v ktorom Neapol deklasoval nemecký Wolfsburg na jeho pôde 4:1 strelil Marek dva góly. Vstúpil tak do klubu ligových stovkárov. Ide o symbolický klub, ktorého členmi sú slovenskí futbalisti, ktorí počas svojej kariéry nastrieľali v rôznych ligách 100 a viac gólov.

Specifikon Hamšíkovej futbalovej kariéry je slovenská reprezentácia. Ako výrazný futbalový talent bol samozrejme povolaný už do slovenských mládežníckych reprezentácií do 17, 19 aj 21 rokov. Do seniorského tímu Slovenska ho ako prvý povolal Ján Kocian, ktorý v roku 2007 viedol slovenskú reprezentáciu. V drese A-mužstva Marek debutoval v priateľskom zápase 7. februára 2007 proti Poľsku. S Marekom samozrejme počítal aj Kocianov nástupca Vladimír Weiss. Hamšík sa dokonca stal kapitánom slovenskej reprezentácie, ktorá sa prebojovala na majstrovstvá sveta 2010 do Južnej Afriky. Počas záverečného turnaja sa po zápase s Paraguajom zniesla na Mareka od niektorých spoluhráčov kritika, údajne nezvláda úlohu kapitána. Pred posledným zápasom sa atmosféra v tíme ukľudnila a Slovensko senzačne porazilo a vyradilo obhajcov titulu z Talianska a prebojovalo sa do osemfinále.

Po šampionáte Marek Hamšík aj naďalej patril do reprezentácie. Bol však často kritizovaný najmä fanúšikmi, pretože svojimi výkonmi v reprezentačnom drese zaostával za tými, čo podával v Neapole. Čakalo sa od neho viac. Až keď reprezentáciu prevzal Ján Kozák Marekove výkony na ihrisku sa pozdvihli. Marek sa stal oporou reprezentácie vo výborne rozbehnutej kvalifikácii pre majstrovstvá Európy 2016.

Ešte jedna poznámka od 22.6.2014 JUPIE Banská Bystrica oficiálne vystupujeme ako JUPIE Futbalová škola Mareka Hamšíka.

Marek Neapolu ostáva verný aj napriek záujmu oveľa prominentnejších a bohatších klubov.

Článok sa bude aktualizovať.

VÝZNAMNÉ ÚSPECHY MAREKA HAMŠÍKA

  • Účastník majstrovstiev sveta 2010 (osemfinále)
  • Účastník majstrovstiev Európy 2016 (osemfinále)
  • Víťaz Talianskeho pohára 2014
  • Víťaz Talianskeho superpohára 2014
  • Člen klubu ligových stovkárov (ku koncu júla 2017 nastrieľal 113 gólov v rôznych súťažiach)
  • v júli 2017 - 8.miesto medzi najefektívnejšími obojnohými ofenzívnymi strednopoliarmi Európy (podľa štatistík špecializovaného portálu Squawka)

Martin Šaro,   27 Jul 2017