Karol Polák - WebSlovensko.sk
dnes je: štvrtok 17.január 2019 - kalendarium

Karol Polák

Karol Polák bol športový komentátor, ktorý viac ako tridsať rokov svojim osobitým štýlom a hlasom komentoval športové prenosy z domácich i medzinárodných podujatí.

Karol Polák
Jeho doménou bol najmä futbal a spoločne s českým komentátorom Vítom Holubcom vytvoril v československej televízii dlhoročnú komentátorskú dvojicu.

Duo Polák - Holubec spoločne komentovali belehradské finále majstrovstiev Európy vo futbale v roku 1976 a po rozhodujúcej penalte Antonína Panenku Karol Polák takto zvestoval domov informáciu o historickom úspechu futbalovej reprezentácie:

„Panenka..., góóóól, góól! Sme majstri Európy na rok sedemdesiatšesť!“.

Keďže Karolov otec hral futbal za 1. ČSŠK Bratislava, tak aj malý Karol (*7.september 1934, Bratislava - † 17.január 2016, Bratislava) v mladých rokoch svojho života „privoňal“ k športu. Ako dorastenec chytal za ČH Bratislava a neskôr hral dokonca aj basketbal. So športom ho však nakoniec spojil mikrofón.

Úvodné hodnoty azimutu jeho životného smerovania udávali kurz kultúry, konkrétne hudby. Karolovi rodičia vybadali u svojho potomka hudobné nadanie a tak ho dali okrem športu aj na husle. Asi kvôli známej vyváženosti tela a duchu. Malý Karol dokonca spieva v chóre miestneho kostola na Zochovej a hral aj divadlo. Husľový virtuóz sa z Karola Poláka napokon nestal, hre na husle neprospievalo chytanie lopty pri brankárskych zákrokoch. Potenciálneho umelca nahovorili na operný spev.

Svoje štúdiá začal na konzervatóriu a vďaka Jankovi Borodáčovi v nich pokračoval na Divadelnej fakulte Vysokej školy muzických umení v Bratislave. Počas vysokoškolských štúdií dostal výborné základy slovenčiny a výslovnosti. Niet divu, dozerali naň napríklad Viliam Záborský, Ondrej Jariabek, či Alžbeta Poničanová. Už v tom čase koketoval s mikrofónom, keď chodil do rozhlasu ako hlásateľ. V roku 1958 sa už už sa chystal na svoj prvý divadelný angažmán v Martine, keď stretol známeho, ktorý mu dal ponuku pracovať v televízii, kde dva roky po začiatku televízneho vysielania vytvárali športovú redakciu. Karol Polák neváhal prestaviť hodnoty svojho životného azimutu a nakoniec sa na dlhé roky z neho stal športový komentátor, ktorý vyoral hlbokú brázdu v srdciach a dušiach českých a slovenských športových fanúšikov druhej polovice 20.storočia. Svojím nezameniteľným štýlom okomentoval obrovské množstvo športových podujatí v niekoľkých športových odvetviach, z ktorých dominoval najmä futbal, jeho veľká životná láska. Okrem futbalu to však bol aj hokej, krasokorčuľovanie, lyžovanie, cyklistika a ďalšie. Komentoval olympijské hry, majstrovstvá sveta a Európy, ale aj domáce šampionáty.

Pri svojej práci komentátora nikdy nezaprel svoj temperament a zmyslel pre humor. Výsledkom bol napríklad dnes už všeobecne známy výrok z komentovania behu na 100m:

„Škoda že doma nemáme zopár takých Kokotov“.

Pamätné je aj jeho futbalové komentovanie baletu zo Silvestra roku 1979. Jeho oficiálnym rozlúčkovým podujatím na televíznej obrazovke boli majstrovstvá sveta vo futbale 1990 v Taliansku.
V roku 2005 zorganizovala televízia Markíza malý návrat Karola Poláka za komentátorský mikrofón. Končila sa kvalifikácia majstrovstiev sveta vo futbale 2006 a Karol Polák bol angažovaný aby okomentoval posledné dva domáce zápasy slovenskej reprezentácie. Šlo o záverečný zápas slovenskej reprezentácie v skupine proti Rusku a barážový zápas Slovensko-Španielsko. Karol Polák sa nezaprel. S humorom a nadhľadom jemu vlastným zvládol obe stretnutia, aj keď v istých momentoch bolo cítiť, že je predsa len komentátorom z inej doby. Karol Polák bol prizvaný ako hosť do dokumentárneho seriálu História slovenského futbalu, ktorý produkovala Slovenská televízia.

Dnes Karol Polák spolupracuje s košickým rádiom Hornet a stávkovou kanceláriou Terno. Už dlhodobo verejne komentuje spoločenské a športové podujatia, ako sú jubilejné výročia športových klubov a známych osobností (napríklad storočnica futbalu v Nitre, či futbalové stretnutie „starých pánov“ Tatrana Prešov s majstrami Európy 1976 pri príležitosti životného jubilea Laca Pavloviča).

Karol Polák o sebe vyhlasuje, že až do smrti ostane Čechoslovákom. Na výdobytky socializmu nedá dopustiť a neodrádza ho ani fakt, že komunisti jeho otca perzekvovali. A na komentovanie športových zápasov by sa určite dal, aj napriek pokročilému veku.

Martin Šaro,   13 Apr 2017