Karol Duchoň - WebSlovensko.sk
dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Karol Duchoň

Karol Duchoň (* 21. apríl 1950, Galanta – † 5. november 1985, Bratislava), alias slovenský Tom Jones, bola spevácka kométa slovenskej pop-music, ktorá sa v 70. a prvej polovici 80.rokoch minulého storočia prehnala umeleckým nebom.

Karol Duchoň
A za ten krátky čas sa vpísala do sŕdc tisícov ľudí. Aj preto bol Karol Duchoň jedným z tých, na ktorých sa spomínalo v nedávnej relácii slovenskej televízie Legendy Popu.

Karol Duchoň sa narodil v rodine riaditeľa strojárskeho učilišťa. Strojárstvo sa stalo základom jeho vzdelania - neúplného. Napokon zvíťazil spev a hudba.

Svoje prvé turné absolvoval Duchoň ešte počas počas dovolenky v Juhoslávii. Jeho prvý vážnejší angažmán bol spolupráca s Robom Kazíkom v bítovej kapele The Ice Boys. . Dá sa povedať, že Kazík Duchoňa pre populárnu hudbu objavil .

Prišli prvé víťazstvá: prvenstvo v súťaži O zlatú vločku Calexu, na ktorej spieval Duchoň prevzatú pesničku od Petra Nováka Náhrobní kámen, Prvé víťazstvo v hitparáde – s piesňou Uber pary (coververzia hitu „Sugar, Sugar“ od skupiny The Archies so slovenským textom Alexandra Karšaya).

V roku 1970 mal Duchoň premiéru na Bratislavskej lýre, spieval pieseň Kto má ťa rád (hudba - Pavol Zelenay, text Milan Lasica). Na lýre štartoval aj v roku 1974 a interpretáciou piesne „Zem pamätá“ od autorov Pavla Zelenaya a Tibora Grűnnera hneď získal v domácej súťaži Zlatý Bratislavskú lýru a v medzinárodnej súťaži Bronzovú Bratislavskú lýru. Táto dnes už legendárna pesnička, ktorú neskôr naspieval aj spevák Tuly zo skupiny Desmod, má pôvod v Malej Fatre, konkrétne v osade Štefanová pod Rozsutcami.

V roku 1974 založil Duchoň aj svoju kapelu Prognóza.

Karol Duchoň nemal hudobné vzdelanie. Jeho talent bol prirodzenýa vďaka a nemu s ním začali spolupracovať mnohé osobnosti vtedajšej pop-scény. Už po jeho debute na Bratislavskej lýre v roku 1970 to bola Eva Kostolányiová. Ich spolupráca viedla v roku 1973 ku zisku Striebornej Bratislavskej lýry. Duchoň spolupracoval s orchestrom Braňa Hronca, s orchestrom Juraja Velčovského, neskôr aj skupinou Ľuba Beláka a VV-systémom Vlada Valoviča. Duety naspieval s celým radom speváckych kolegov, napríklad Marcelou Laiferovou (Kamenný kvietok), Dušanom Grúňom (Vonia kakao), a Janou Kociánovou.

Karol Duchoň spolupracoval s celým radom v tom čase známych autorov, či už textov, alebo hudby. Stačí spomenúť Aliho Brezovského a Ľuboša Zemana. Všetci ho chváli. Spolupráca síce nebola bezproblémová, Duchoň sa však stále sa „chytal“, na všetky nápady. Vtedajší vedúci Redakcie zábavných žánrov Pavol Zelenay pri príležitosť vydania CD Čardáš dvoch sŕdc, ako súčasti edície Legendárne albumy vyjadril sa pre denník Sme, že „Karol dal piesni pridanú hodnotu, svojím spôsobom ju oplodnil“. Poklonu Duchoňovi zložil aj „božský Kája“ Gott.
Karol Duchoň bol aktívny aj v zahraničí. Koncertoval a spieval v Sovietskom zväze, Švajčiarsku, Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, na Kube. Osobitnú kapitolu v jeho živote zaberá Nemecko. V roku 1976 mu v Nemecku vyšiel album na ktorý pozitívne zareagovala aj kritika. Karol Duchoň si od uchvátených nemeckých kritikov vyslúžil pomenovanie „Slovenský Tom Jones“. Veľký úspech zaznamenal Karol Duchoň na veľkom festivale v Japonsku, kam sa dostal po istých problémoch. Zaspieval upravenú skladbu Čardáš dvoch sŕdc, a pobláznil Japoncov. Bol to festival, na ktorom vystúpil aj Elton John.

Karol Duchoň bol človek, ktorý rozdával úsmev, vždy a všade. Užíval si život. Žil naplno a k bohémskemu životu patrí aj alkohol. Žiaľ Karol Duchoň prepadal čím ďalej tým viac. Nedisciplinovanosť v životnom štýle a užívanie alkoholických nápojov si vybrali svoju daň. Všetko dovŕšili depresie spočívajúce v pocitoch vlastného starnutia a obavách, že nebude vedieť upútať poslucháčov niečim novým.

Smrť prišla veľmi rýchlo. V novembri 1985 hospitalizovali Karola Duchoňa s pokročilou cirhózou pečene. Aj napriek pozitívnemu postoju k životu zomrel vo veku 35 rokov.

Karol Duchoň bol veľkým športovým fanúšikom, predovšetkým Slovana Bratislava. A aj preto naspieval fanúšikovskú pesničku Slovan je lepší. Jeho priateľom bol napríklad Dušan Pašek. V knihe Karol Duchoň - Muž s veľkým srdcom sa spomína, ze keď už bolo s Duchoňom veľmi zle, boli to hráči Slovana, ktorí mu poskytli krvné infúzie..

V roku 2012 mu v rodnej Galante odhalili bustu.

Veľké hity Karola Duchoňa

  • V Dolinách
  • Smútok krásnych dievčat
  • Čardáš dvoch sŕdc
  • Náš účiteľ - duet so Zdenku Studenkovou
  • Svet pamätá
  • Dievča z Budmeríc
  • Elena
  • Šiel, šiel
  • Pieseň o decembri
  • Dve oči neverné

Martin Šaro,   21 Apr 2017