Július Satinský - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Július Satinský

Július Satinský rozdával úsmev na všetky strany. S Mariánom Lasicom vytvoril humoristickú dvojicu známu pod skratkou L+S. Jeho ujo Klobása bavil deti, aj niektorých dospelých. A jedna z postáv známeho filmu Márie Poledňákové S tebou mě baví svět doktor Horák by v podaní niekoho iného bola asi sotva mysliteľná.

Július Satinský
Július Satinský (*20.august 1941, Bratislava – † 29. december 2002, Bratislava) prežil prakticky celé detstvo a život v Bratislave. Narodil sa ako prvorodený, no keď mal jeden rok, pribudol mu brat. Otec bol živnostník, ktorý mal pod Manderlákom malú kaviareň aj s obchodíkom, kam obidvaja bratia po škole chodievali. V roku 1952 však rodina o kaviareň a obchodík vďaka znárodneniu prišla. Ku dovŕšeniu problémov im zomrela mama. Julo mal vtedy šestnásť rokov.

Julo Satinský sa dal na umenie. Vyštudoval Strednú pedagogickú školu a po jej skončení pokračoval v štúdiu na Vysokej škole muzických umení, odbor dramaturgia (1962 – 1966). Profesiu dramaturga vykonával v rokoch 1964 - 1967 v Československej televízii v Bratislave.

V roku 1953 sa životné dráhy Lasicu a Satinského pri vianočnom programe organizovanom Pionierskym palácom preťali prvý krát a v roku 1959 sa spojili definitívne. Vznikla takmer nerozlučná dvojica známa aj pod skratkou L+S. Lasica so Satinským najskôr spoločne účinkovali v Tatra revue a ku koncu 60.tych rokov 20.storočia aj v Divadle na korze. Toto ich prvé spoločné obdobie trvalo približne desať rokov a úspešne rozbehnutú kariéru prerušila tzv. normalizácia, ktorá znamenala problémy aj pre nich. Po zákaze účinkovať na Slovensku sa presunuli na Brna, kde v divadle Večerní Brno strávili dva roky. Na Slovensko sa vrátili v roku 1972, keď oboch umiestnili do spevohry Novej scény v Bratislave, kde mohli účinkovať len v inscenáciách iných autorov. V roku 1982 prestúpil Július Satinský do Divadla S (dnes L+S).Dvojica Július Satinský a Milan Lasica sa stala známou najmä vďaka ich veľmi populárnemu programu Ktosi je za dverami. Obidvaja protagonisti sa v ňom okrem spovedania hostí pokúšali aj satiricky glosovať známe aj menej známe udalosti a témy z domova aj zo sveta. Známe sú napríklad časti s Michalom Dočolomanským, Františkom Dibarborom, ale napríklad aj s Emíliou a Magdou Vášaryovými alebo Jaroslavom Filipom. Na tento svoj program neskôr nadviazali programom Všetci sú za dverami. V posledných rokoch života patril Satinský medzi glosátorov vo veľmi obľúbenom programe Eleny Vacvalovej a Mariána Leška Sedem s.r.o. “.

Okrem divadla si Július Satinský zahral aj vo filme. Tu treba v prvom rade spomenúť nezabudnuteľnú komédiu Marie Poledňákové S tebou mě baví svět (1982), kde si zahral úlohu dr. Alberta Horáka. S Milanom Lasicom si Satinský spoločne zahral v rade filmov a rozprávok. Známa je dvojica mimozemšťanov, ktorá spoznáva život na planéte Zem v komédii Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982). Spolu si zahrali v rozprávkach Plavčík a Vratko (1981) a Tři veteráni (1983), vo filme pre mládež Nekonečná-nevystupovať, v komédii Hodinářova svatební cesta korálovým mořem (1979). Vedľajšiu úlohu pilota „Štefana“ si Satinský zahral napríklad v známej veselohre Vesničko má středisková (1985). Je autorom scenára hudobného filmu Škandál v Melodias banke (1966), v ktorom sa v dvojúlohe predstavil známy operetný spevák František Krištof Veselý.

Okrem hereckého a glosátorského talentu sa Július Satinský počas svojho života zaprezentoval ako autor literatúry najmä pre deti a mládež. Mal aj dar oslovovať deti a vedel sa s nimi rozprávať. Jeho Rozprávky uja Klobásu bavili nielen deti, ale aj dospelých. Súborne vyšlo dielo L+S, ale aj súbor jeho fejtónov Šľak ma ide trafiť! a Čučoriedkáreň. Šlo o výbery jeho fejtónov z rovnomenných rozhlasových relácií. V posledných mesiacoch života vydal aj knihu Chlapci z Dunajskej ulice. Spolu s Milanom Lasicom vytvoril aj niekoľko divadelných hier, napríklad Náš priateľ René. Prakticky celá jeho tvorba je orientovaná na humor a satiru.

Keď jeho bratovi diagnostikovali rakovinu hrubého čreva, Julo mu aj so svojou manželkou pomáhal. Až raz pri prehliadke na Kramároch sa rozhodol lekár vyšetriť aj Jula. Vyšetrenie ukázalo, že má tú istú chorobu ako jeho brat. Kým ten sa z choroby dostal, Julo Satinský svoj boj s chorobou prehral.

V roku 1989 sa Július Satinský stal zaslúžilým umelcom. Slovenská astronomická spoločnosť po ňom pomenovala planétku 15946 Satinský objavenú 8. januára 1998. Prezident Slovenskej republiky mu v roku 2002 udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. Vysoké vyznamenanie mu v roku 2003 udelil aj bývalý prezident Českej republiky Václav Havel. Šlo o Medailu Za zásluhy I. stupňa in memoriam za vynikajúce umelecké výsledky. V novembri 2003 mu udelili (in memoriam) za mimoriadny prínos slovenskej kultúre Cenu Tatra banky a Cenu primátora Bratislavy.

Martin Šaro,   23 Jun 2017