Jozef Pribilinec - WebSlovensko.sk
dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Jozef Pribilinec

Jozef Pribilinec bol úspešným atlétom - reprezentantom v disciplíne chôdza. Je olympijským víťazom zo Soulu 1988 a niekoľkonásobným medailistom z majstrovstiev sveta a Európy. Po skončení športovej kariéry sa stal politikom a podnikateľom.

Jozef Pribilinec
Niekedy koncom 70.tych a začiatkom 80.tych rokov sa v armádnom stredisku vrcholového športu Dukla Banská Bystrica pod vedením v tom čase ešte pretekajúceho trénera Juraja Benčíka vyprofilovala chodecká skupina: Jozef Pribilinec, Pavol Blažek, Roman Mrázek a Pavol Szikora. Táto skupina veľmi talentovaných atlétov – chodcov, nakoniec priniesla zo svetových a európskych akcií viac ako 30 medailí. Najúspešnejším z nich sa stal rodák z Kopernice, ktorý v priebehu nasledujúceho desaťročia patril do úzkej špičky chodcov ovládajúcich atletickú disciplínu chôdza na 20km.

Jozef Pribilinec (* 6.júl 1960, Kopernica - ) ako malý chlapec bol živan, rebel, zbojník.. No prišla chvíľa, keď nad ním jeden z učiteľov vyniesol ortieľ:

Jožo, ty raz veľmi zle skončíš...!

Bola to povestná „rana na solar“. Hrdá duša utrpela. A čosi sa zmenilo. Mladý chlapec sa vyburcoval, ide on všetkým ukázať, čo v ňom je. A prostriedkom sa mu mal stať šport. Najskôr to skúšal na bežkách. No keď ho v roku 1977 nominovali už ako učňa kremnického Elektrovodu na nejaké rezortné atletické preteky v Žiline, ušla sa mu chôdza. Vyhral, o týždeň opäť a v jeseni aj celoštátnu učňovskú olympiádu. A keď aj v kopačkách na prvom tréningu v atletickej skupine Juraja Benčíka nechal za sebou trénovaných rovesníkov, bolo jasné, že je tu talent.

Potom to už išlo v rýchlom slede za sebou: juniorský svetový rekord na 10km, titul juniorského majstra Európy a v závere sezóny 1979 ako najlepší z Čechoslovákov skončil vo finále Svetového pohára na 20 km v holandskom Eschborne vo vynikajúcej konkurencii na desiatom mieste. A to mal 19 rokov.

No prišli aj sklamania. Na olympiáde v Moskve 1980 preteky na 20 km dokončil na dvadsiatom mieste v čase hlbokom pod jeho možnosti. Hneď zo štadióna ho odviezli do nemocnice, diagnóza znela – úpal. Z mladíckej frajeriny. Vo finále Svetového pohára 1981 došiel až na štyridsiatom mieste.

Čo sa to stalo s talentom? Nič, len musel prijať rady od iných. A to aj tie o detailoch. A už to prišlo.

Striebro na ME 1982 v Aténach (druhý na 20km za Španielom Marinom), striebro na prvých majstrovstvách sveta v roku 1983 (druhý na 20km za Mexičanom Cantom). V Barcelone 1983 vrátil prehru Marinovi a na Svetovom pohári 1983 aj Cantovi.

Spolupráca s Jurajom Benčíkom vystúpila do vyššieho levelu. Za úspech sa začali brať iba víťazstvá. Pavol Blažek a Roman Mrázek dostali inštrukcie aby na domácich pretekoch Pribilincovi naháňali strach, aby ho hnali do vyšších obrátok. Pribilinec nerád prehráva, a ak viedol, zarputilo bránil a spravidla aj ubránil vedúcu pozíciu.
Vzťah Pribilinec-Benčík bol zložitý. Obidvaja boli zložité a tak trochu tvrdohlavé povahy. Navzájom sa však potrebovali a rešpektovali. Benčík poznal, že Jozef je talent. Jozef zase vedel, že od trénera môže dostať veľa. A aj dostal. Benčík Pribilinca priučil rôznych grifom, odvahe a bojovnosti. Navzájom si dali veľa.

Tréningová stratégia priniesla v roku 1986 náležité ovocie. Na majstrovstvách Európy v Stuttgarte dopochodoval Jozef Pribilinec do cieľa pretekov na 20km chôdza najrýchlejšie zo všetkých svojich konkurentov. Na druhom mieste dopochodoval jeho veľký súper Maurizio Damilano z Talianska. Titul maestra Európy Pribilinca vyniesol na prvú priečku v ankete o najlepšieho športovca Česko-Slovenska za rok 1986.

Rok 1987 bol rokom troch veľkých atletických podujatí. Na halových majstrovstvách Európy 1987 v francúzskom Liévine propojil Pribilinec aj titul majstra Európy z haly (chôdza na 3000m). Na ďalších dvoch podujatiach ho však jeho súperi pokorili. V marci 1987 sa v americkom meste Indianopolis konali 1.halové majstrovstvá sveta v atletike. V programe boli aj preteky v chôdzi na 5000m. Samotný priebeh pretekov bol veľmi rýchly a dramatický nakoľko Jozef Pribilinec v záverečnej strkačke prehral len o jednu stotinu sekundy s mladým a dravým Michailom Ščenikovom zo Sovietskeho zväzu, ktorý predstavoval nastupujúcu generáciu chodcov. Nepomohol ani Jozefov vrh do cieľa.

Vrchol sezóny 1987 prišiel na 2.majstrovstvách sveta v atletike, ktoré sa konali v Ríme. Jozef Pribilinec aj napriek zdravotným problémom z prvej polovice roka dopochodoval v pretekoch na 20km na olympijský štadión v Ríme na druhom mieste za už spomenutým Mauriziom Damilanom. Počas pretekov sa mu z kilometra na kilometer dvíhalo sebavedomie. Nakoniec sa však rozhodol uspokojiť sa so striebornou medailou. Ak by totiž bol Damilana prenasledoval, mohla by ho postretnúť diskvalifikácia od Talianovi naklonených rozhodcov.

Prišiel olympijský rok 1988. Pod prípravou na vrchol olympijského cyklu sa stále podpisovalo zranené koleno. No myšlienky Pribilinca už lietali za hranice kariéry. Padlo rozhodnutie po olympiáde ukončiť kariéru.

Do Soulu na preteky na 20 km nominoval Juraj Benčík okrem Jozefa Pribilinca aj Pavla Blažka a Romana Mrázka. Všetci v Československu boli plní očakávaní. Tie ešte vystupňoval maximalista Benčík rezolutným oznámením, že si prišli pre zlatú medailu. Po rokoch si Juraj Benčík na situáciu pred olympijskými pretekmi na 20km zaspomínal takto :

„V Soule som si bol istý, že Pribilinec zvíťazí. Pred štartom som mu opakoval: keď skončíš druhý, ruku ti nepodám. Potom sa so mnou dva dni nebavil, ale videl som, že je nabudený ako tiger v klietke, a už ho nič nezastaví!!!“

Nervozita opadla štartovým výstrelom. Súpermi boli najmä Damilano a východný Nemec Weigel. Taktika jasná, tri štvrtiny pretekov byť „zašitý“, nebyť na očkách rozhodcom a čakať na 15.kilometer, kedy sa zvykne „lámať chlieb“. Aj tak bolo.

Vo svižných pretekoch sa do spomenutého kilometra zredukoval počet uchádzačov o medaily na jedenásť. Medzi nimi aj Pribilinec a Mrázek. Na pokyn Benčíka ísť dopredu Pribilinec zvýšil frekvenciu šliapania. Súperi okamžite zareagovali. Najmä Weigel. Ten sa dokonca na 18.kilometri pustil do trháku, na ktorý zareagoval len Pribilinec. Jozef sa zavesil Nemcovi na päty a ten, hoci šliapal poriadne rýchlo, sa Pribilinca nezbavil. Olympijský štadión sa približoval. Keď mali do brány štadióna asi dvesto metrov, Benčík skríkol na Pribilinca:

„Šliapni, hop alebo trop!!!“

a hnal sa na štadión v nádeji, že ešte stihne záver dramatických pretekov.

Tesne pred štadiónom Pribilnec využil krátke Nemcovo zaváhanie a získal rozhodujúci náskok. Na štadión vpochodoval Pribilinec ako prvý, za ním s odstupom 4-5 metrov Weigel. A už tu bolo cieľová rovinka a už tu bol zdvihnutá víťazná pravica. V cieli pád na zem, oddanie sa únave a letmý bozk od nemeckého súpera. A prišlo aj na veľké vzájomné odpustenie si všetkého s trénerom Benčíkom. Na Slovensku sa v tom čase ľudia chystali do práce a deti do škôl.

V roku 1989 sa v Česko-Slovensku zmenili spoločenské pomery. Nastúpila demokracia a v roku 1982 sa spoločný štát rozdelil. Jozef Pribilinec nezostal bokom spoločenských zmien a tiež sa snažil ovplyvňovať dianie na Slovensku. Najskôr pracoval na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky a v roku 1984 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za Stranu demokratickej ľavice. Vydržal celé funkčné obdobie, až do roku 1998. Po jeho skončení sa dal na dráhu podnikateľa. Mimo iného aj vlastní rekreačné stredisko v Dudinciac.

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY

 • Zlatá medaila z olympiády 1988 v Soule v disciplíne 20 km chôdza.
 • Zlatá medaila z majstrovstiev Európy 1986 v Stuttgarte v disciplíne 20 km chôdza.
 • Zlatá medaila z halových majstrovstiev Európy 1987 v Lievin v disciplíne 3 km chôdza.
 • Zlatá medaila z halových majstrovstiev Európy 1988 v Budapešti v disciplíne 5 km chôdza.
 • Zlatá medaila z majstrovstiev Európy juniorov 1979.
 • Strieborná medaila z majstrovstiev Európy 1982 v Aténach v disciplíne 20 km chôdza.
 • Strieborná medaila z majstrovstiev sveta 1983 v Helsinkách v disciplíne 20 km chôdza.
 • Strieborná medaila z majstrovstiev sveta 1987 v Ríme v disciplíne 20 km chôdza.
 • Strieborná medaila z halových majstrovstiev sveta 1987 v Indianopolis v disciplíne 5 km chôdza
 • Najlepší športovec ČSSR 1986 a 1988
  Zlaté kruhy Slovenského olympijského výboru

Martin Šaro,   06 Jul 2017