Jozef Kroner - WebSlovensko.sk
dnes je : utorok 19.marec 2019 kalendarium

Jozef Kroner

Jozef Kroner bol skvelý filmový a divadelný herec. Sváko Ragan, Martin Pichanda, či zbojník Pacho v jeho prevedení sú nezabudnuteľné a aj po rokoch dokážu osloviť diváka.

Jozef Kroner
Jozef Kroner (* 20.marec 1924, Staškov – † 12. marec 1998, Bratislava) sa narodil do početnej rodiny Kronerovcov ako jedno z dvanástich detí. Herecký talent bol tejto rodine asi daný do vienka, nakoľko až sedem členov z rodu Kronerovcov sa uchytilo na divadelných javiskách, či na filmovom plátne a výrazne tak ovplyvnilo slovenské divadelné, televízne, rozhlasové a filmové prostredie. Okrem Jozefa to bol aj jeho brat Ľudovít (spolu si napríklad zahrali v Pachovi hybskom zbojníkovi), Jozefova dcéra Zuzana Kronerová, Ľudovít Kroner a Ján Kroner s prívlastkom st., kým žil, ďalej jeho syn Ján Kroner s prívlastkom ml., kým žil jeho otec a napokon vnuk Jakub Kroner. K hereckému klanu Kronerovcov je potrebné pripočítať manželku Jozefa Kronera Teréziu Hurbanovú-Kronerovú taktiež herečku.

Jozef Kroner začínal v Považských strojárňach. Považská Bystrica bola aj miestom, kde začal s ochotníckym divadlom. Považania mali družbu s ochotníkmi z Turca, konkrétne z Turčianského Svätého Martina. Kroner zaujal ako Ževakin v Gogoľovej Ženbe, a tak sa jeho herecká púť uberala na ďalšiu štáciu - Slovenské komorné divadlo, a v rokoch 1948-1956 pokračovala v Armádnom divadle v Martine. V roku 1956 odišiel talentovaný herec do Bratislavy a činohra Slovenského národného divadla sa stala jeho poslednou štáciou. Na jej „doskách“ pôsobil až do svojho odchodu do svojho dôchodku.

Jozef Kroner nikdy neštudoval herectvo. Jeho talent bol akými prirodzeným. Bol ochotníckym nadšencom, hereckým samoukom. Jeho herecký talent sa prejavil pri hereckých postavách vekovo starších od neho. Majstrovsky dokázal stvárniť postavy veľmi zložitých charakterov, postavy rozpoltené (Brtko) a vnútorne čisté s rozličnými osudmi (Kubo). Vedel stvárniť aj komediálne ladené postavy (Sváko Ragan, zbojník Pacho, šašo Šablica).

Za jeho herecké výkony ho nemíňali ani ceny. Dva roky pred tridsiatkou sa stal stal laureátom štátnej ceny. Vrece s cenami sa roztrhlo najmä po uvedení filmu Obchod na korze. To už bol čerstvým štyridsiatnikom. Neminuli ho ani zahraničné ocenenia. Napríklad Strieborná siréna zo Sorrenta a Zlatá ruža zo Sofie. V šesťdesiatomdeviatom bol vyhlásený za najobľúbenejšieho herca. Ľudia nezabudli ani potom, čo sa pobral na večný odpočinok. V roku 1998 sa stal na Kysuciach Osobnosťou roka 1998 - in memoriam. Na „Moste slávy“ Trenčianskych Tepliciach - dejisku medzinárodného filmového festivalu sa filmový Jozef Kroner ocitol vedľa svetových filmových hviezd.

V roku 1984 odišiel Jozef Kroner do dôchodku. Na vlastnú žiadosť. Vo výpovedi v divadle napísal:

„Pri všetkej skromnosti, dovolím si tvrdiť, že by sa pre mňa, herca na vrchole tvorivých síl a plného chuti pracovať, našla primeraná rola...Dúfal som márne...“.

Ani na penzii Kroner nezaháľal, jeho služby využívala televízia, film a rozhlas. Smrť ho zastihla 12.marca v 1998 v Bratislave.
Jakub Hlohoš,   19 Oct 2018