Jozef Adamec - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Jozef Adamec

Jozef Adamec prezývaný „Hatrlo“ je bývalý slovenský futbalový útočník vychýrený strelec gólov. Po skončení hráčskej kariéry ostal pri futbale ako tréner a futbalový funkcionár.

Jozef Adamec
Vďaka trénerskému mágovi Antonovi Malatinskému sa Jozef Adamec (* 26.február 1942, Vrbové − 24. december 2018, Trnava) dostal v zime 1958 do Spartaka Trnava. Od januára 1959 ho zaradili do kádra A-tímu a v marci 1959 absolvoval v lige premiéru proti RH Brno. Toto prvé trnavské obdobie netrvalo dlho a v roku 1961 narukoval Adamec na Julisku a v rámci vojenčiny obliekol na dva roky dres pražskej Dukly. Popri Masopustovi, Pluskalovi, Novákovi sa Adamec vypracoval na kvalitného futbalistu európskeho formátu. S Duklou Praha sa dostal do veľkého svetového futbalu a dokonca aj k víťazstvu v Americkom pohári. Samozrejme obliekol aj do reprezentácie a zahral na majstrovstvách sveta v Chile v roku 1962.

Po skončení vojenčiny sa Adamec na jednu sezónu vrátil späť do Trnavy, ale v roku 1964 si odskočil na jednu sezónu na „Tehelné pole“, keď obliekol dres Slovana Bratislava - veľkého konkurenta Trnavy. V roku 1966 sa vrátil späť do Trnavy, ktorá stála na prahu najslávnejšieho futbalového obdobia.

V roku 1966 už bol Jozef Adamec dvojnásobným majstrom ČSSR. Dva ligové primáty vybojoval v drese Dukly Praha. V drese „Bílych andelov“ pridal ďalších päť. V slávnom období na prelome 60. a 70.rokov vybojoval Spartak celkovo celkovo päť titulov majstra ČSSR (1968, 1969, 1971, 1972 a 1973) a dve víťazstvá v Československom pohári (1967 a 1971). Okrem toho sa Spartak Trnava v roku 1969 prebojoval do semifinále Európskeho pohára majstrov (predchodca dnešnej Ligy majstrov), v ktorom narazil na holandský Ajax Amsterdam aj s mladým Johanom Cruyffom a vypadol so cťou po výsledkoch 0:3 a 2:0 v odvete v Trnave. Žiaľ po dvoch góloch Ladislava Kunu už vytúžený tretí vytúžený gól neprišiel ani z kopačky Adamca.

V Česko-Slovenskej lige odohral Jozef Adamec celkovo 383 zápasov, v ktorých dal 170 gólov. Štyri krát sa stal kráľom ligových kanonierov. Reprezentačný dres Česko-Slovenska obliekol Adamec 44 krát a dal 14 gólov. Najpamätnejším dňom sa stal 23.6. 1968. Jozef Adamec sa stal jedným z troch futbalistov, ktorí strelili Brazílii v jednom zápase tri góly.
Jozef Adamec bol nielen výborným futbalistom, ale aj známym búrlivákom a an fan Terrible česko-slovenského futbalu. V knihe Futbal plný hriechov (1995), je úvodná kapitola pod názvom Jozef Adamec, kráľ hriešnikov venovaná práve jemu. Známy športový novinár a publicista Igor Mráz dokonca spočítal, že počas necelých dvoch rokov v Slovane Bratislava vyfasoval Adamec celkovo 267 dní trestu a ako jedinému prvoligovému futbalistovi mu na zápisy o trestoch vo vložke k registračnému preukazu nestačila jedna strana. Tresty schytával nielen za počiny na ihrisku, ale aj za konflikty mimo neho.

„Vaše meno?“ – spýtal sa disciplniárke predsedajúci Černý
„Jozef Adamec, Československo“ – odpovedal Adamec pokojne a aj keď sa všetci rehlili, tak za neslušné správanie vyfasoval dva týždne naviac ...

Známym je napríklad jeho konflikt s redaktorom Slobodného Slova Karlom Staněkom. Všetko sa to pravdepodobne začalo už v roku 1969 pred zápasom reprezentácie s Maďarskom v Budapešti. Staněk sa zameral na Adamca a nazval ho alibistickým futbalistom, ktorý má nervy asi tak na krajskú súťaž. Keď sa po neúspešnom šampionáte v Mexiku vracala reprezentácia domov, tak na ruzynskom letisku Adamec odkazoval novinárov aby sa kvôli hodnoteniu účinkovania obracali na iných. Až sa jeden z novinárov na neho osopil, či nie je hlúpy, či sám nevie hovoriť. Keď vysvitlo o akého novinára išlo, Adamec si spomenul na udalosť z Budapešti a konflikt bol na svete. Adamec uštedril svojmu sokovi facku a celú scénu zachytil fotograf. Staněk podal na Adamca trestné oznámenie a ten vyfasoval od disciplinárky päť mesiacov nepodmienečne. Dodnes Adamec ani len netuší, prečo bol potrestaný futbalovo za incident na letisku. Ale ako raz po jednom incidente a podivnom treste glosoval:

„Ten poriadok som študoval niekoľkokrát, ale vždy tam boli paragrafy proti Adamcovi...“

Predvolania na disciplinárku pokračovali aj počas trénerskej kariéry..

Jozef Adamec bol nielen búrlivákom, ale aj známym figliarom. Keď pôsobil na Juliske, tak si v jednom zápase vôbec nesadol na lavičku. Keď sa ho potom novinári na to pýtali, s humorom jemu vlastným odpovedal: „Až mi zase Károlyi (šéf disciplinárnej komisie) vymeria trest budem mať už jeden zápas k dobru - nesedel som na lavičke.“ Mimochodom, s členmi Károlyiho disciplinárnej komisie sa vítal ako so starými známymi. Ako by aj nie, keď počas troch rokov bol na disciplinárku predvolaný celkovo desaťkrát. Naposledy 15.apríla 1992, keď ako tréner pražských Bohemians nemohol preniesť cez srdce ako v zápase v Banskej Bystrici rozhodca Marko „odfajčil“ jeho „klokanov“. Vtedy vyviazol s polutov 5000,- korún a dôrazným varovaním, aby krotil svoj temperament.

Zo slovenských klubov trénoval Jozef Adamec napríklad Slovan Bratislava, Tatran Prešov, Dunajskú Stredu, Inter Bratislava a najmä Spartak Trnava. V Čechách viedol napríklad Bohemians Praha. V rokoch 1998-2001 viedol dokonca slovenskú futbalovú reprezentáciu. Po rozpade Česko-Slovenska robil asistenta Václavovi Ježkovi v poslednej kvalifikácii spoločného reprezentačného mužstva Čechov a Slovákov.

V ankete o futbalistu 20.storočia obsadil Jozef Adamec druhé miesto za Jánom Popluhárom. V ďalšej ankete sa Jozef Adamec stal Športovou legendou 2012. V roku 2015 aj čestným občanom Trnavy, pričom začiatkom roku ho postretla malá mozgová príhoda.

Martin Šaro,   28 Mar 2017