Jaroslav Filip - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Jaroslav Filip

Jaroslav Filip - herec, režisér, hudobný skladateľ a spevák, humorista. Ako zanietený propagátor internetu a počítačov dokonca o jednom operačnom systéme zložil dokonca aj pesničku

Jaroslav Filip
Jaro Filip (*22.jún 1949, Hontianske Moravce – † 11. júl 2000, Bratislava) pochádzal z rodiny učiteľa. Narodil sa presne päť rokov po tom, ako nacistické Nemecko spustilo svoju Barbarossu. Pre zaujímavosť, v ten istý deň narodila aj skvelá herečka Meryl Streep.

V 60-tych rokoch študoval na konzervatóriu v Bratislave. To bolo obdobie, keď bol veľkým obdivovateľom Deža Ursinyho a jeho skupiny The Beatmen. V štúdiu pokračoval na konzervatóriu v Žiline.
Po jeho absolvovaní muzicíroval v bratislavskom vysokoškolskom klube Véčko so skupinou Petra Lipu Blues Five. Spolu sa zúčastnila aj pražského beatového festivalu v roku 1969. Isté obdobie pracoval v agentúre Slovkoncert. Neskôr študoval na VŠMU dramaturgiu a scenáristiku, štúdium ukončil v roku 1976 promóciou.

Významná je jeho spolupráca s Dežom Ursínym, spoločne nahrali niekoľko albumov, najmä legendárny Provizórium. Rovnako plodne spolupracoval s dvojicou komikov Milan Lasica & Július Satinský, s ktorými nahral albumy Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (198?), My (1987) a Sťahovaví vtáci (1990). Spolu realizovali aj kabaret Ktosi je za dverami a niekoľko divadelných projektov.

V prvej polovici osemdesiatych rokov bol členom populárnej skupiny YPS.

Začiatkom 90-tych rokov s ním začal spolupracovať spevák, textár, skladateľ a showman Richard Müller. V priebehu siedmich rokov sa podpísali pod viacero hitov: Milovanie v daždi, Cigaretka na 2 ťahy, LSD, Daňový únik, Spočítaj ma, 24 hodín denne, Cez okno...

Ako člen tvorivého tandemu skupiny slovenských humoristov (Štefan Skrúcaný, Miro Noga, Zuzana Tlučková, Rasťo Piško, ujo Imro a Stano Radič) vyjadroval prostredníctvom televíznych a rozhlasových programov názory na spoločenské dianie 90. rokov.

Bol známy ako zanietený fanúšik a propagátor Internetu, prostredníctvom dial-up pripojenia bol online už od začiatku druhej polovice 90-tych rokov, teda v dobe, kedy bola jeho penetrácia na Slovensku veľmi nízka. Spolu s Róbertom Dydom založili v januári 1997 prvý (nultý) slovenský internetový magazín Sieťovka. V Rádiu Twist vysielal niekoľko relácií. Obľúbená bola najmä spoločná talkshow so Stanom Radičom v sobotu predpoludním - Záložňa, ale aj Noční vtáci, ktorí vznikali v spolupráci s Romanom Kittlerom a neskôr jeho starším synom Jarom.

Účinkoval aj vo filme v úlohách melancholických, vážnych postáv, čo bolo v istom kontraste s jeho civilným životom. Mnohí považujú za vrchol jeho hereckého umenia stvárnenie titulnej postavy v životopisnom filme Albert (1987). Postavu jedného neverného bývalého muzikanta jednej beatovej kapely si zahral vo filme Iba deň.

S manželkou Evou mal tri deti: synov Jara a Lea a dcéru Evu. Jeho dcérou je aj mladá nekonvenčná hudobníčka Dorota Nvotová, dcéra herečky Annou Šiškovou.

Vyšla o ňom životopisná kniha Človek hromadného výskytu (Slovart 2002). Autorom bol Marián Jaslovský.

Jaro Filip zomrel na rozsiahly infarkt srdcového svalu 11.júla 2000. Jeho smrť zasiahla Slovensko ako blesk z jasného neba. Odišiel veľmi plodný umelec.

V roku 2004 prepožičal prezident Slovenskej republiky najvyššie štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra

Martin Šaro,   23 Jun 2017