Ján Vilček - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Ján Vilček

Profesor Ján Vilček (*17. jún 1933, Bratislava - ) je vedec, mikrobiológ. Narodil sa v Bratislave do rodiny židovských rodičov. Počas druhej svetovej vojny sa rodine podarilo vyhnúť transportom do koncentračného tábora. Otec však rodinu opustil a pridal sa k Slovenskému národnému povstaniu. Ján bol chvíľu v detskom domove, neskôr ho spolu s jeho matkou prichýlila rodina v Nitrianskom Rudne. Tam prečkali zbytok vojny

Ján Vilček
Po jej skončení začal Vilček študovať na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia začal koketovať s vedou. V druhom ročníku štúdia sa prihlásil do vedeckého programu pre študentov na Ústave mikrobiológie a imunológie. Práca s mikroskopmi v laboratóriách pri riešení vedeckých problémov mu učarovala až tak, že jej ostal verný celý život. Diplom lekára obdržal v roku 1957, o päť rokov neskôr sa stal kandidátom vied.

Už počas svojho štúdia a pôsobenia na ústave hľadal možnosti na ďalší odborný rast. Do úvahy dokonca pripadala aj možnosť emigrácie, ktorú preberal s niektorými svojimi zahraničnými kolegami. V roku 1964 dostal Ján Vilček a jeho manželka povolenie na súkromnú návštevu Viedne. Do Česko-Slovenska sa už nevrátili a cez Nemecko zamierili do Spojených štátov amerických.

Ján Vilček si vybral New York a tunajšiu univerzitu, kde mu bolo ponúknuté miesto na úrovni asistenta profesora. Na svojom novom pôsobisku pokračoval v práci na interferóne – bielkovine z rodiny cytokínov vlastnej imunitnému systému, ktorá sa podieľa na obrane organizmu voči vírusovým ochoreniam. Ďalším cytokínom, ktorému sa Vilček začal venovať bol Tumor Necrosis Factor (TNF). To už bola cesta ku novému lieku, keďže sa objavila firma, ktorá bola ochotná výskum financovať.

Ten viedol ku komerčnému úspechu. Vilček vyvinul liek a licenčné poplatky, ktoré pôvodne mali patriť jemu vrátil univerzite.

Ján Vilček prispel svojim vedeckým vkladom ku vývoju protizápalového lieku (proti artritíde) Remicade®. Šlo o prvého člena novej triedy liečiv volaných TNF blokátory. Vilček publikoval viac ako 350 vedeckých článkov, je držiteľom 46 amerických patentov a v roku 2005 mu univerzita v New Yorku udelila svoje najvyššie ocenenie, Medailu Alberta Gallatina.

V januári 2013 mu prezident Spojených štátov amerických Barack Obama udelil Národnú medailu za technológiu a inovácie. Ide o najvyššiu americkú medailu, ktorú udeľuje vláda USA vedcom, inžinierom a vynálezcom. V roku 2000 založil Ján Vilček spoločne so svojou ženou nadáciu, ktorá sa venuje podpore imigrantov v USA.
Martin Šaro,   13 Apr 2017