Ján Popluhár - WebSlovensko.sk
dnes je : utorok 19.marec 2019 kalendarium

Ján Popluhár

Ján Popluhár bol skvelý futbalový obranca a reprezentant bývalého Česko-Slovenska. Bol strieborným medailistom z majstrovstiev sveta 1962 v Čile. Na klubovej úrovni prežil najkrajšie roky v Slovane Bratislava.

Ján Popluhár
S futbalom Ján Popluhár (*12.septembra 1935, Bernolákovo - 6. marca 2011, Bernolákovo) začínal v rodnom meste v miestnom Dyname. Tam si ho vyhliadli zástupcovia Slovana Bratislava a vybavili talentovanému chlapcovi prestup do hlavného mesta. Písal sa rok 1954.

Za belasé farby Slovana hral Popluhár až do roku 1969 s výnimkou rokov 1956 až 1958, keď vojenčil v drese Rudej Hvězdy Brno. Hral aj za Olympique Lyon, Zbrojovku Brnu a kariéru ukončil roku 1979 v Rakúsku v drese Olympie Viedeň.

Odborníci v talent mladého chlapca veľmi neverili. A tak, keď prišiel do Slovana, vysedával iba na lavičke a do ligových zápasov nebol zapájaný. V lige debutoval až v drese Brna. Krátko po jeho ligovej premiére dostal pozvánku do reprezentačnej juniorky ČSSR, ktorá sa mala zúčastniť futbalového turnaja v rámci VI. svetového festivalu mládeže a študentstva v Moskve. V tom čase mal 22 rokov a v zápase proti domácemu Sovietskemu zväzu udržal hviezdu domáceho týmu Streľcova, ktorý v súbojoch s Popluhárom stratil nervy a dostal červenú kartu. Zápas sa skončil remízou 3:3. Výborné výkony mladého obrancu zaujali, onedlho prišla pozvánka do A-mužstva. Popluhár sa na dlhé roky stal pilierom obrany na poste stredného obrancu (v tom čase sa hralo na troch obrancov).

Popluhár bol roku 1958 nominovaný do výberu pre majstrovstvá sveta vo Švédsku. 11.júla v zápase proti Nemeckej spolkovej republike prišla jeho premiéra v reprezentačnom drese. Od tohto zápasu do začiatku ďalších majstrovstiev sveta, ktoré boli v Chile odohrala reprezentácia 30 zápasov a Popluhár chýbal iba v jedinom (ČSR - Bulharsko 0:1 - 12.októbra 1958 v Ostrave). O kvalite reprezentačnej obrany svedčí fakt, že roku 1960 reprezentácia odohrala 6 stretnutí a dostala len tri góly aj to len v jedinom zápase. Stalo sa tak v semifinále Pohára národov (predchodca dnešných majstrovstiev Európy) proti ZSSR.
Odborníci v talent mladého chlapca veľmi neverili. A tak, keď prišiel do Slovana, vysedával iba na lavičke a do ligových zápasov nebol zapájaný. V lige debutoval až v drese Brna. Krátko po jeho ligovej premiére dostal pozvánku do reprezentačnej juniorky ČSSR, ktorá sa mala zúčastniť futbalového turnaja v rámci VI. svetového festivalu mládeže a študentstva v Moskve. V tom čase mal 22 rokov a v zápase proti domácemu Sovietskemu zväzu udržal hviezdu domáceho týmu Streľcova, ktorý v súbojoch s Popluhárom stratil nervy a dostal červenú kartu. Zápas sa skončil remízou 3:3. Výborné výkony mladého obrancu zaujali, onedlho prišla pozvánka do A-mužstva. Popluhár sa stal na dlhé roky na poste stredného obrancu (v tom čase sa hralo na troch obrancov) jej pilierom.

Popluhár bol roku 1958 nominovaný do výberu pre majstrovstvá sveta vo Švédsku. Na majstrovstvách prišla jeho premiéra v reprezentačnom drese. Stalo sa tak 11.júla v zápase proti Nemeckej spolkovej republike. Od tohto zápasu do začiatku ďalších majstrovstiev sveta, ktoré boli v Chile odohrala reprezentácia 30 zápasov a Popluhár chýbal iba v jedinom (ČSR - Bulharsko 0:1 - 12.októbra 1958 v Ostrave). O kvalite reprezentačnej obrany svedčí fakt, že roku 1960 reprezentácia odohrala 6 stretnutí a dostala len tri góly aj to len v jedinom zápase. Stalo sa tak v semifinále Pohára národov (predchodca dnešných majstrovstiev Európy) proti ZSSR.

Na rok 1962 pripadli majstrovstvá sveta v Chile. Reprezentácia Česko-Slovenska sa na majstrovstvá kvalifikovali víťazstvom 4:2 nad Škótskom. V nominácii na šampionát nechýbal ani Popluhár. Skvelá partia hráčov sa dostala až do finále, v ktorom prehrala s Brazíliou 1:3. Bol to jeden z dvoch najvýznamnejších úspechov Česko-Slovenska. Tieto majstrovstvá boli pamätné aj z iného dvôvodu. V prvom zápase proti Brazílii sa zranil Pelé. Keďže sa v tom čase nemohlo striedať, Pelé dohrával zápas zranený. Naši futbalisti, túto situáciu nezneužili. Rozhodli sa zraneného hráča nenapádať a Popluhár bol jedným z týchto futbalových džentlmenov s levom na prsiach, na ktorých si Pelé vždy rád zaspomínal.

Za druhé miesto na svete prišla odmena. Úspešných hráčov vítali doma s nadšením. A týkalo sa to aj hráčov zo Slovenska v Bratislave. Popluhár dostal titul Zaslúžili majster športu. Okrem toho dostali hráči prémie za zápasy 4700,- Kčs (Korún československých) a 300,- Kčs za druhé miesto na šampionáte. Prišli ocenenia iného rangu.

Roku 1963 oslavovali v Anglicku 100 rokov organizovaného futbalu. V londýnskom Wembley sa mal v rámci osláv uskutočniť zápas Anglicka proti Zvyšku sveta. V drese sveta nastúpil spolu s ďalšími hráčmi svetového mena aj rodák z Bernolákova Ján Popluhár. Roku 1964 nastúpil Popluhár v drese Európy proti výberu Škandinávie. Ďalší rok hrala Európa proti výberu Sira Stanleyho Matthewsa a Popluhár bol opäť pritom. V 20. mája 1964 nastúpil Ján Popluhár v drese Európy v exhibičnom zápase proti Škandinávii. Zápas sa hral v Kodani pri príležitosti 75.výročia založenia Dánskeho futbalového zväzu. Za Európu okrem Popluhára hral ďalší Slovák, Prešovčan Jozef Bomba.

Ján Popluhár nastúpil za Česko-Slovensko celkovo 62krát. Dosiahol druhé miesto na svete a roku 1960 aj bronzovú medailu na vtedajšom prvom ročníku Pohára národov, ktorý neskôr pretransformovali na majstrovstvá Európy.

V roku 2000 bol Ján Popluhár bol na Slovensku vyhlásený roku za futbalistu storočia. V roku 2002 mu prepožičal prezident Slovenskej republiky Rudolf Šuster Rad Ľudovíta Štúra I.triedy. V roku 2010 ho zvolili za čestného člena Slovenského futbalového zväzu.

Od roku 2011 sa cena pre najlepšieho slovenského futbalistu volá Cena Jána Popluhára. V marci 2011 rozhodla UEFA na svojom XXXV. riadnom kongrese o udelení Smaragdového radu za zásluhy Jánovi Popluhárovi.

Ján Popluhár je pochovaný v Bernolákove. Posledné zbohom mu poslal aj sám Pelé.

V súvislosti s Jánom Popluhárom je dobré uviesť jednu zaujímavosť. Vďaka nadšencovi astronómie Štefanovi Kürtimu je po Jánovi Popluhárovi pomenovaná aj malá planérka - astereoid. Planétka 267585 má priemer približne 1000m a okolo Slnka obehne za tri a pol roka.

V roku 2013 bola vydaná známka v nominálnej hodnote 0,65 centov o rozmeroch 44,1 x 26,5 + k 22 x 26,5 mm s vyobrazením Jána Popluhára ako člena výberu FIFA.

Jakub Hlohoš,   13 Apr 2017