Ján Filc - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Ján Filc

V súčasnosti najúspešnejším hokejovým trénerom na Slovensku je Jan-Filc. Ako hlavný tréner má na svojom konte zlatú a striebornú medailu s A tímom Slovenska a bronzovú medailu s reprezentáciou do 20 rokov.

Ján Filc
PaedDr. Ján Filc (*19.február 1953, Bratislava - ) - podnikateľ, bývalý tréner slovenskej hokejovej reprezentácie, viceprezident Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja a predseda Slovenskej únie športu.

HRÁČSKA KARIÉRA

Ján Filc k hokeju privoňal ako mladý chlapec. Ako 11 ročný chlapec začal pôsobiť na poste brankára a dotiahol to až do seniorského tímu Slovana Bratislava, za ktorý hral 2 roky. V tom čase bol nominovaný do juniorských reprezentácií ČSSR a podieľal sa na dvoch bronzových medailách na majstrovstvách Európy v rokoch 1971 a 1972. Po ukončení vysokej školy prestúpil do Plastiky Nitra, kde chytával následných 10 rokov s ročnou prestávkou počas základnej vojenskej služby, ktorú absolvoval v Poprade. Športovú kariéru ukončil pre pracovné povinnosti vo veku 31 rokov.

PRACOVNÁ KARIÉRA

  • Roku 1976 sa stal asistentom na Pedagogickej fakulte.
  • Od roku 1978 pôsobil ako tréner mládeže z povolania v OĽH Plastika Nitra.
  • Od roku 1981 bol vedúcim trénerom tréningového strediska mládeže Nitra.
  • V sezóne 1983/84 bol trénerom mužstva dospelých v 1.SNHL.
  • V roku 1986 návrat do Bratislavy, kde začal pôsobiť ako učiteľ na Telovýchovnej škole SÚV ČSZTV a o dva roky neskôr nastúpil na miesto odborného asistenta na katedre hier FTVŠ UK.
  • V roku 1993 odišiel Ján Filc do súkromnej sféry, kde sa začal venovať obchodnej činnosti na úrovni živnosti. Stal sa spolumajiteľom, konateľom a obchodným riaditeľom firmy Eurobal, s.r.o., ktorá sa v roku 2005 stala akvizíciou nadnárodnej spoločnosti BUNZL.

V roku 1998 sa Ján Filc stal trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov. Na majstrovstvách sveta 1999 v kanadskom Winnipegu pod jeho vedením to táto reprezentácia dotiahla až na bronzovú medailu, keď v boji o 3.miesto porazila Švédsko (5:4). Za bronzový tím hralo niekoľko hokejistov, ktorí sa neskôr presadili aj ako seniori. Z Mariána Gáboríka sa stala hviezda kanadsko-americkej NHL. Brankár Ján Lašák má tri medaily z majstrovstiev sveta A kategórie (vrátane titulu majstra sveta).

Po úspechu vo Winnipegu sa Ján Filc stal horúcim kandidátom na post trénera A-mužstva. Stalo sa. Od 15. júna 1999 sa stal hlavným trénerom pri seniorskej reprezentácii Slovenska. Tá pod jeho vedením dosiahla na medzinárodnom fóre na medailové umiestnenia. Prvý prišiel v roku 2000 v Petrohrade. Slovensko sa dostalo až do finále, kde podľahlo v dramatickom zápase Česku 5:3. Česi vyhrávali 4:1, ale slovenským hokejistom sa podarilo zápas zdramatizovať. Znížili na 4:3 a odvolali brankára. V následnej power-play dostali gól do prázdnej brány.

Absolútny úspech dosiahlo Slovensko o dva roky na majstrovstvách sveta vo Švédsku. Slováci vybojovali svoj prvý titul majstra sveta v hokeji (asistenta Jánovi Filcovi robil Ernest Bokroš). Po tomto významnom úspechu sa Ján Filc vzdal vedenia reprezentácie a stal sa členom Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja.

Po neúspechu na majstrovstvách sveta 2008 v Kanade, keď sa Slovensko muselo zachraňovať, Ján Filc opätovne prebral trénerské kormidlo reprezentácie. 26. júna 2008 bol vymenovaný za reprezentačného trénera seniorov (s platnosťou od 1. júla). Na nasledujúcich majstrovstvách sveta v Berne sa už Slováci nemuseli zachraňovať, avšak výkonmi neoslnili. Slovensko nepostúpilo ani do play-off. Bolela najmä vysoká prehra s Českom. Výkonný výbor slovenského zväzu ľadového hokeja podržal Filca vo funkcii.

A prišli olympijské hry v Vancouveri 2010. Na úvod Slováci síce trochu smoliarsky prehrali s Čechmi, potom to už bola spanilá jazda až do semifinále, v ktorom sa Slovensko stretlo s Kanadou. Opäť dramatický zápas, naši v závere dotiahli na 3:2, vyrovnať a vynútiť si predĺženie už nestihli. Druhý deň Slováci v zápase o 3. miesto podľahli aj Fínsku, keď sme ešte na začiatku 3.tretiny vyhrávali 3:1. Ján Filc dal pre olympiádu dokopy tím, ktorý bol zložený poväčšine zo starších a skúsených hráčov. Hráči sa k veci postavil profesionálne a tak bolo k dispozícii mužstvo, ktoré takmer nebolo potrebné kaučovať. Hráči sami vedeli čo majú hrať. Stačilo robiť len drobné korektúry. Po skončení olympiády sa Ján Filc vzdal funkcie trénera štátnej reprezentácie. Miesto prepustil svojmu nasledovníkovi. Od septembra 2010 sa stal riaditeľom súkromnej školy pre športovcov v Piešťanoch./p>

Z výpočtu jeho aktivít a zásluh netreba zabúdať na podporu mládežníckeho hokeja. Ján Filc stál napríklad za projektom účasti hokejistov do 20 rokov ako samostatného mužstva v slovenskej extralige.

Popri pôsobení vo Výkonnom výbore SZĽH sa venuje podnikaniu a v decembri 2004 sa stal predsedom novozaloženej Slovenskej únie športu. V roku 2000 mu prezident Gašparovič zapožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Ján Filc má jedného syna, ktorý hral tiež hokej. Bol brankárom.

ŠPORTOVÉ ÚSPECHY JÁNA FILCA

ako hráč - 2x bronzový medailista z majstrovstiev Európy juniorov (1971, 1972)
ako tréner
Zimné olympijské hry Vancouver 2010 - 4.miesto
Majstrovstvá sveta 2002 - 1.miesto
Majstrovstvá sveta 2000 - 2.miesto
Majstrovstvá sveta do 20 rokov 1999 - 3.miesto

V roku 1998 obdržal Krištáľové krídlo v kategórii Šport
Martin Šaro,   25 Jan 2018