Dušan Pašek - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Dušan Pašek

„Ceco... banáááán..!!“ ozývalo sa v 80. rokoch 20.storočia na starom bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu počas ligových zápasov hokejistov Slovana. Adresátom tohto pokriku nebol nik iný ako výborný hokejista, na ktorého si všetci pamätajú ako usmiateho človeka v dobrej nálade. A Dušana Pašeka jeho kamaráti a známi nevolali inak ako Ceco.

Dušan Pašek
Dušan Pašek (* 7. september 1960, Bratislava – † 14. marec 1998, Bratislava) bol hyperaktívnym jedináčikom. Rodiča sa snažili túto jeho hyperkativitu správne nasmerovať a tak neskorší majster sveta v hokeji začínal najskôr s gymnastikou. Čoskoro si ho všimli tréneri hokejového BEZ Bratislava Pavol Siroťák a Vladimír Tóth. Bolo rozhodnuté, „Ceco“ bude hokejistom.

Talent mladíka sa prejavil. Ako „starší žiak“ prestúpil do hokejového Slovana CHZJD Bratislava. A čoskoro si ho z dorastu vytiahli do ligového A-mužstve „belasých“. V lige debutoval na jar 1977 vo veku osemnásť rokov. Medzi mužmi už ostal a do dorastu chodil na výpomoc. Diváci bratislavského „zimáku“ si ho zamilovali a Pašek im svojou húževnatosťou, hokejovým majstrovstvom a najmä gólmi na to dal aj dôvod.

Prevažnú väčšinu svojej hráčskej kariéry prežil v Slovane Bratislava. Istý čas pôsobil aj v Dukle Jihlava. Na ľade ho diváci okrem čísla 22 mohli spoznať aj podľa bieleho špeciálneho chrániča jeho čeľuste. Toť dôsledok jedného tvrdého zákroku, pri ktorom prišiel o štyri zuby. Dušan bol typom silového hokejistu, pre ktorého herný štýl bol charakteristický telesný kontakt s protihráčom, čo súpera provokuje k oplácaniu. Výsledkom boli časté Dušanové zranenia.

V československej hokejovej reprezentácii došlo začiatkom 80.tych rokov minulého storočia ku generačnej výmene. Niekoľko starších hráčov ukončilo kariéru, šancu dostali mladí. Pozvánku obliecť si dres s levom na hrudi dostal aj Dušan Pašek. V následnom období boli stabilnými členmi reprezentácie iba štyria Slováci. Bol tu famózny útok Pašekovho spoluhráča zo Slovana Dáriusa Rusnáka s „krídlami“ Vincentom Lukáčom a Igorom Libom a trojicu reprezentantov zo Slovenska dopĺňal Dušan Pašek.

Dušan síce bol pri všetkým výrazných úspechoch hokejovej reprezentácie ako striebro z majstrovstiev sveta v Helsinkách z roku 1982 a striebro zo zimnej olympiády v Sarajeve 1984, vo všeobecnosti to však bol iný Dušan ako ho poznali diváci ligových štadiónov. Až prišil úspešný rok 1985 a majstrovstvá sveta v Prahe. Dušan Pašek zaznamenal tri góly a tri asistencie. Asi najdôležitejším bol gól do siete brankára sovietskej zbornej Myškina. Šlo o prvý zápas ČSSR vo finálovej skupine a víťazstvo 2:1 nad ZSSR otvorilo Čechoslovákom cestu ku titulu majstra sveta. Rok 1985 bol pre Ceca úspešným celkovo. Ku titulu majstra sveta pripojil aj diplom inžiniera a otcovstvo. Narodil sa mu syn. Svoju poslednú medailu zo svetového šampionátu získal v pozícii kapitána reprezentácie vo Viedni v roku 1987. Mala hodnotu bronzu.

Dušana Pašeka si už v roku 1982 vyhliadol tím zámorskej NHL Minnesota North Stars (dnes Dallas Stars). Keďže v tom čase sa odísť hrať do zahraničia nedalo tak ľahko ako je tomu teraz, Dušan si na svoju premiéru v kanadsko-americkej NHL musel počkať až do roku 1988. Jeho debut sa konal 6.októbra 1988. Súperom Minnesoty bol St. Louis Blues.

V roku 1989 prišiel politický prevrat a zmena spoločenskej situácie. Do popredia sa dostali najmä peniaze. Dušan Pašek sa zo zámoria vrátil do zmenených pomerov a chátrajúceho Slovana Bratislava. Bleskovo odštartoval funkcionársku kariéru. Stal sa z neho manažér, ktorý sa pohyboval vo vysokých kruhoch bratislavskej smotánky. Mal styky, vedel získať peniaze a z pozície generálneho manažéra a neskôr aj prezidenta HC Slovan Bratislava pomohol ekonomicky ozdraviť tento hokejový klub. Potom prišla najvyššia funkcia v slovenskom hokeji. S pozície prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja pomáhal pozdvihnúť slovenský hokej z prízemia svetového hokeja do svetovej špičky.
Prišiel „výbuch“ na kvalifikácii olympijského turnaja v Nagane. Slovenskí hokejisti sa do hlavného turnaja nedostali a Dušan Pašek tento neúspech niesol veľmi ťažko. Či však toto bola príčina tragickej udalosti, ktorá sa stala 14.marca 1998 sa dnes už nedozvieme. Tí, ktorí Dušana Pašeka poznali osobne, to kategoricky vylučujú. Dôvody, ktoré viedli Dušana Pašeka ku strašnému činu už ostanú iba nikdy nerozluštenou záhadou. Ceco už nie je, ostali už len špekulácie o jeho smrti a spomienka na vždy usmiateho úspešného človeka.

Úspechy a štatistika

  • strieborná medaila zo zimných olympijských 1984 v Sarajeve
  • hral aj na ZOH 1988 v Calgary - 6.miesto
  • majster sveta 1985 s týmom Česko-Slovenska
  • 2 x strieborný na majstrovstvách sveta (1982, 1983)
  • 1 x bronzový na majstrovstvách sveta (1987)
  • počet zápasov v najvyššej československej hokejovej súťaži: 372 zápasov - 187 gólov (Slovan CHZJD Bratislava s Dukla Jihlava).
  • majster Česko-Slovenska 1978/79
  • počet zápasov v kanadsko-americkej NHL: 48 zápasov (sezóna 1988/1989 Minnesota North Stars).
  • Hrával za Slovan CHZJD Bratislava, Dukla Jihlava, Lugano, Ambri Piotta, Assiag, KalPa Kuopio a spomenutá 1989 Minnesota North Stars

Dušan Pašek mal z prvého manželstva syna, ktorý hral tiež hokej avšak pre pretrvávajúce zdravotné problémy kariéru hokejistu ukončil.

24. novembra 2007 bol Dušan Pašek uvedený do Siene slávy slovenského hokeja


MS 1985: ČSSR - ZSSR 2:1 (aj s Pašekovou dorážkou)

Martin Šaro,   30 Apr 2017