Dezider (Dežo) Hoffmann - WebSlovensko.sk
dnes je: štvrtok 17.január 2019 - kalendarium

Dezider (Dežo) Hoffmann

Dezider Hoffmann (*24. mája 1912 , Banská Štiavnica – † 29. marec 1986 , Londýn), volaný aj Dežo, v Prahe vyštudoval žurnalistiku a po štúdiách nastúpil u Twentieth Century Fox v Paríži.

Dezider (Dežo) Hoffmann
V tom čase boli tridsiate roky minulého storočia približne vo svojej polovici a vojnové mračná sa sťahovali nielen nad Európou, ale aj nad svetom.

Ako prvý odštartoval vojnové akcie taliansky diktátor Mussolini. Talianske vojská prepadli Etiópiu a Dezider Hoffmann bol vyslaný ako dokumentarista vojnového konfliktu. Po návrate z Afriky ho už čakala ďalšia práca. Hoffmann bol vyslaný do Španielska aby urobil film o tzv. Olympiáde ľudí, čo mala byť športová udalosť - akýsi protest proti letnej olympiáde v Berlíne v roku 1936, ktorú Hitler zneužil na propagandistické ciele. Keď však pricestoval do Španielska, vypukla v tejto krajine občianska vojna a Hoffmann sa ocitol na barikádach. V Španielsku sa stretol napríklad s Hemingwayom ale bol niekoľkokrát ranený, a tretie zranenie bolo vážne. Po vystrábení sa z neho sa presunul do Anglicka, kde sa spojil s leteckým peruťami československých pilotov, ktorí lietali v zostave Royal Air Force. V Anglicku zostal aj po skončení vojny.

Po vojne pracoval pre niekoľko denníkov a časopisov. V roku 1955 začal spolupracovať s Record Mirror a táto spolupráca nastavila nový smer jeho kariéry. Začal fotografovať celebrity šou-biznisu. Prišiel rok 1962 a bol to ďalší medzník v jeho živote. Dezider Hoffmann odcestoval do Liverpoolu s úlohou a úmyslom filmovať perspektívnu hudobnú skupinu Beatles, ikeď zatiaľ nie veľmi známu. Výsledkom bol nielen 8mm farebný film, zrejme prvý, na ktorom sú Beatles, ale aj vzájomné sympatie, ktoré sa pretavili v dlhoročnú vzájomnú spoluprácu. Paul McCartney dokonca prehlásil Hoffmanna za najlepšieho fotografa na svete.

Hoffmannove fotografie „Chrobákov“ pritiahli v nasledujúcich rokoch pozornosť hviezd filmového neba a hudobného sveta. Dežo Hoffmann zvečnil tváre osobností ako Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Frank Sinatra, Marlene Dietrich, Laurence Olivier, Sophia Loren, Omar Sharif, z jazzmenov Louis Armstrong, Acker Bilk, Duke Ellington, Cliff Richard, The Easybeats, The Cream, Pink Floyd, Rolling Stones, Elton John, Bob Marley.

Dezider Hoffmann opustil tento svet 29.marca 1986 vo veku 73 na Harley Street Clinic v Londýne. Jeho telo bolo spopolnené v krematóriu v Golders Green. Tam bol rozptýlený aj jeho popol.

V roku 1982 vydavateľstvo Omnibus Press vydalo knihu With the Beatles - The historic photographs of Dezo Hoffmann. Kniha obsahuje fotografie vytvorené Dežom Hoffmannom. Je vypredaná ako Kolekcia fotografií Beatles od Deža Hoffmanna.

Osoba Deža Hoffmanna je na Slovensku takmer neznáma. V roku 2000 sa v 2.ročníka projektu Henkel Slovensko Slovensku uskutočnila v Galérii mesta Bratislavy výstava 65 fotografií najvýznamnejšieho obdobia tvorby Deža Hoffmanna. Na výstave bola predstavená verejnosti aj kniha publicistu Mariána Pauera „Dežo Hoffmann – fotograf Beatles“.

Jedna zaujímavosť, v pesničke Yellow Submarine, v jej strednej časti, kde sú počuť lodné zvuky sa ozýva aj krik. Dežo si z hudobníkov pekne vystrelil a po slovensky zakričal: „Môžte mi vylízať“. Vraj to mal byť jeho odkaz komunistom v Československu.
Martin Šaro,   24 May 2017