Daniela Hantuchová - WebSlovensko.sk
dnes je : utorok 19.marec 2019 kalendarium

Daniela Hantuchová

Keď Daniela Hantuchová vo veku 32 rokov po tretí krát vyhrala turnaj v Pattayi, stala sa najstarším profesionálnym tenistom spomedzi slovenských tenistov a tenistiek, ktorí triumfovali na niektorom z turnajov ATP, alebo WTA.

Daniela Hantuchová
Mladé a pôvabné dievčatko dostalo už pri narodení do vienka talent na tenis. No na to, aby sa vydalo touto životnou cestou, bola potrebná aj inšpirácia - vzor. Tá prišla od bývalého výnikajúceho slovenského tenistu a dlhoročného nehrajúceho kapitána Davis cupového tímu Slovenska Miloša Mečířa. A keď sa k tomu pridružila aj usilovnosť, podpora a obeta rodičov, bola cesta k úspechu vydláždená. A mladá Daniela Hantuchová (* 23.apríl 1983, Poprad - ) mala šťastie. Obetovala sa jej najmä mama, ktorá ju od jej trinástich rokov sprevádzala na turnajoch. Niekedy v tom období odišla Daniela na Floridu do tenisovej akadémie Bollettieri a dokonca aj podpísala prvú sponzorskú zmluvu.

Na profesionálnej úrovni začala Daniela hrať tenis v priebehu roka 1999 a v nasledujúcom roku sa po prvý krát objavila na turnajovom okruhu. V roku 2001 po prvý krát vyhrala turnaj Grand Slamu. Bol to turnaj vo Wimbledone a Daniela spoločne s Čechom Friedlom triumfovala v miešanej štvorhre.

Rok 2002 odohrala Daniela vo veľkom štýle. Podieľala sa na triumfe slovenských tenistiek vo FED cupe (ďalšími členkami tímu boli Janette Husárová, Henrieta Nagyová a Martina Suchá) a triumfom v Indian Wells si na svoje konto pripísala prvé turnajové prvenstvo na okruhu WTA. Niektorí tenisoví odborníci, napríklad Jan Kukal, pri pohľade na jej hru mali pocit, že sa dívajú na budúcu ženskú tenisovú jednotku. V tom istom roku Daniela spoločne Ullyettom zo Zimbabwe najskôr vyhrala miešanú štvorhru na Australian OPEN a koncom leta sa obidvaja zopakovali finále mixu aj vo Wimbledone. Na Australian OPEN si spoločne so Španielkou Sánchezovou-Vicariovou zahrala aj finále ženskej štvorhry. Na ďalšie úspechy si však bolo potrebné počkať. Daniela si prešla zložitým obdobím svojho života, keď bola dokonca upodozrievaná, že trpí anorexiou. Jej nestále správanie bolo v tom čase charakterizované prísľubmi a následnými odriekaním. V roku 2004 sa síce dostala do finále turnaja v Eastbourne, avšak to bolo za dva roky všetko.
Až rok 2005 priniesol zmenu. Na jeho začiatku Daniela spoločne s Dominikom Hrbatým triumfovala v Hopmanovom pohári a dokompletizovala zbierku víťazstiev v miešanej štvorhre na všetkých GRAND SLAMOCH, keď triumfovala na FRENCH OPEN (partner Santoro) a US OPEN (partner Bhupathi).

V roku 2006 začala Daniela spoločne s ďalšími hráčkami navštevovať najslávnejšiu tenisovú školu v Európe - barcelonskú akadémiu Casala a Sancheza. Jej trénerom sa stal Angel Gimenéz a jej mentorom v programe Partners for Success Martina Navrátilová, s ktorou krátky čas začiatom roka 2005 hrala štvorhru. Na French OPEN 2006 sa spoločne s partnerkou Japonkou Sugijama prebojovala do finále ženskej štvorhry.

V roku 2007 Daniela opätovne triumfovala na turnaji v Indian Walls a pridala aj víťazstvo v Linzi. V roku 2008 Daniela vybojovala svoj doteraz najväčší úspech vo dvojhre, keď sa prebojovala do semifinále Australian OPEN, v ktorom podľahla Srbke Ivanovičovej (v prvom sete však dala súperke „kanára“ – 6:0).

V roku 2011 si Daniela pripísala na svojej konto prvé víťazstvo na turnaji v Pattayi a o rok neskôr titul obhájila. V roku 2013 vyhrala turnaj WTA v Birminghame. V tom istom roku sa spoločne s ďalšími dievčatami v tíme Slovenska prebojovala do semifinále FED cupu V Moskve po prvom dni viedlo Slovensko nad domácimi Ruskami 2:0. Postup do finále sa však nakoniec nekonal. Domáce tenistky stav otočili a do finále postúpili ony.

V roku 2015 si Daniela na svoje konto pripísala v úvode spomenutý tretí triumf v Pattayi. No potom prišiel pokles formy a koncom roka 2015 a v priebehu prvej polovice roka 2016 sa Daniela na rebríčku WTA prepadla až na koniec druhej stovky. Začala hrávať nižšie turnaje ITF a do hlavných turnajov GRAND SLAMU sa musí prebíjať z kvalifikácií. Ale nevadí, Daniela tenis miluje a hrá ho rada. O jej prístupe k tenisu ako aj reprezentácii svedčí aj udalosť z famózneho roka 2002. Pár dní po víťazstve v Pohári federácie sa začínal Turnaj majsteriek v Los Angeles. Daniela nešpekulovala a letela na turnaj, na ktorom chcela hrať. Iné tenistky by pred takým významným turnajom oddychovali. To však nebol prípad Daniely. Reprezentovala a vzápätí hrala významný turnaj. No aj keď teda Daniela miluje tenis, s pribúdajúcim vekom u nej začali prevažovať iné aktivity.

S biznisom prišla Daniela do kontaktu už v osemnástich rokoch. Prvé fotenia pre Sports Illustrated, ESPN, reklama, billboardy… V Dubline hrala spoločne s Kurnikovou, Capriatiovou a sestrami Williamsovými tenisovú exhibíciu. Najskôr tenis, večer sa dievčatá na móle predvádzali v šatách počas módnej prehliadky. Aj s diamantami za niekoľko miliónov dolárov. Aktivity pribúdali:.. aj nové sponzorské kontrakty, fotenia na kalendáre, ďalšie bilbordy. Značka Hantuchová postupne dostávala svoje kontúry. No tenis mal vždy prednosť.

No postupom času a pribúdajúcimi rokmi sa dostal na druhú koľaj. Daniela začala prevádzkovať svoju charitatívnu nadáciu, prichádzajú jej ponuky na riaditeľovanie tenisových turnajov, sú tu ďalšie fotenia pre časopisy. Daniela však zatiaľ k svojím business aktivitám pristupuje opatrne. Aká bude jej ďalšia budúcnosť, ukáže čas.

Tenisový odborník Jan Kukal sa po Danielinom treťom víťazstve v Pattayi na jej adresu vyjadril, že zrejme sama cíti, že toho ešte veľa nedosiahla. Zrejme asi preto od novembra 2008 vystriedala až jedenásť trénerov. Jej bývalý tréner a kapitán FED cupového tímu Slovenska Matej Lipták sa na jej adresu vyjadril, že Daniela sa veľmi rýchlo snaží hľadať nové podnety, impulzy, ktoré by ju posunuli dopredu, čo riešila častou zmenou trénera. A to jej nie vždy vychádzalo. No problém bol niekde inde. Podľa jej vlastných slov bola v tomto smere istý čas trochu naivná. Istý čas sa pri výbere trénerov veľmi spoliehala na svojich agentov. Nevyplatilo sa jej to. Zato jej prvý agent Fabio z IMG mal pri výbere trénerov dobrú intuíciu.

Aj napriek pracovnej vyťaženosti v rámci novej kariéry je však daniela Daniela ochotná pomôcť slovenskému FED cupovému družstvu. Stalo sa tak v roku 2017. Najskôr vo februári nastúpila v zápase proti Taliansku a dokonca porazila Erraniovú. A potom keď pred následným marcovým zápasom proti Holandsku vypadla zo zostavy Slovenska Dominka Cibulková, kapitán Matej Lipták neváhal a Danielu kontaktoval. Ona neváhala, zrušila celý svoj program a prišla. Nenechala tím v problémoch.

23.4.2017 si pred zápasmi druhého dňa baráže proti Holandsku prevzala ako vôbec prvá slovenská tenistka cenu za oddanosť reprezentácii v Pohári federácie, ktorú udeľuje Medzinárodná tenisová federácia (ITF) hráčkam, ktoré vo svetovej skupine odohrali minimálne 20 stretnutí.

Začiatkom júla 2017 pred začiatkom Wimbledonu Daniela ohlásila ukončenie kariéry.

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY

 • Semifinále dvojhry na Australian OPEN 2008
 • Víťazka miešanej dvojhry na Wimbledone 2001 (partner Friedl)
 • Víťazka miešanej dvojhry na Australian OPEN 2002 (partner Ullyett)
 • Víťazka miešanej dvojhry na French OPEN 2005 (partner Santoro)
 • Víťazka miešanej dvojhry na US OPEN 2005 (partner Bhupathi)
 • Finále miešanej dvojhry na Wimbledone 2002 (partner Ullyett)
 • Finále ženskej štvorhry na Wimbledone 2002 (partnerka Arantxa Sanchez-Vicario)
 • Finále ženskej štvorhry na French OPEN 2006 (partnerka Ai Sugiyama)
 • Finále ženskej štvorhry na Australian Open 2009 (partnerka Ai Sugiyama)
 • Víťazka turnaja WTA v Indian Wells 2002 a 2007
 • Víťazka turnaja WTA v Linzi 2007
 • Víťazka turnaja WTA v Pattayii 2011, 2012 a 2015
 • Víťazka turnaja WTA v Birminghame 2013
 • Víťazka 8 turnajov vo štvorhre
 • Najvyššie umiestnenie na rebríčku WTA: 5.miesto - január 2003, 9.miesto z konca roka 2007
 • Víťazka Hopmanovho pohára
 • Víťazka FED cupu 2002
 • semifinále FED cupu 2013
 • Tenistka roka na Slovensku 2002-2007 a 2011
 • Držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii Šport za rok 2007.
 • Cena za oddanosť reprezentácii v Pohári federácie (FED CUP) (udelená ITF v roku 2017).
 • Prvý krát nastúpila vo FED cupe v roku 1999 v semifinále proti Rusku.
 • Celkovo nastúpila v 31 fedcupových dueloch. Vo dvojhre má bilanciu 32 víťazstiev a 14 prehier, vo štvorhre 5-6.

Martin Šaro,   24 Apr 2017