Anna Kotočová Janoštinová - WebSlovensko.sk
dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Anna Kotočová Janoštinová

Anna Kotočová, rod. Janoštinová je bývalá skvelá basketbalistka, úspešná československá a slovenská reprezentantka, medailistka z majstrovstiev Európy. Ako hráčka francúzskeho CJM BOURGES BASKET vyhrala trikrát Euroligu a raz aj Pohár Ronchettiovej.

Anna Kotočová Janoštinová
Anna Janoštinová (*6.apríla 1968, Trstená - ) sa v jedenástich rokoch stala členkou basketbalovej prípravky, ktorú viedli manželia Vasiľkovci. Ako basketbalový talent ju prijali na IŠS (Internátna športová škola) v Banskej Bystrici. Basketbalistky tejto internátnej školy zvíťazili v Holandsku na európskych stredoškolských hrách a Anka v šestnástich rokoch začala hrať vrcholný basketbal za ligovú Sláviu PF Banská Bystrica.

V druhej polovici 80.rokov 20.storočia začali v ženskej basketbalovej reprezentácii ČSSR dostávať šancu mladé hráčky. Medzi nimi aj Anna Janoštionová a jej veľmi dobrá kamarátka o rok staršia Erika Dobrovičová. Obidve dievčiny sa na palubovke v jednom drese prvý krát stretli ešte ako študentky, keď nastúpili za staršie dorastenky Slávie PF Banská Bystrica. A teraz začali byť volané aj na veľké medzinárodné podujatia v tom najcennejšom drese. Zatiaľ čo Erika sa presadzovala svojím pokojným až flegmatickým prístupom ku hre, Anka vynikala bojovnosťou, nasadením a zodpovedným prístupom k povinnostiam. Na rozdiel od svojej kamarátky, ktorá žiarila v útoku, bola Anka stabilnou oporou tímu v obrannej fáze. Erika bola vyhlásená za najlepšiu basketbalistku Slovenskej republiky za rok 1986 a jej kamarátka Anka sa umiestnila hneď za ňou na druhom mieste. V uznávanej ankete talianskeho odborného časopisu Grandi di basket sa Anka umiestnila na ôsmom mieste európskeho rebríčka. V prvej desiatke tak bola jedinou zástupkyňou z vtedajšieho Česko-Slovenska.

Anna sa na vrcholnom basketbalovom fóre predstavila po prvý krát v roku 1985. Šlo o majstrovstvá Európy, v talianskych mestách Vicenza a Treviso. V tom čase už mala na svojom konte bronzovú medailu z majstrovstiev Európy juniorek zo Španielska. Na jej prvých seniorskýxh ME síce Česko-Slovensko podľahlo v zápase o 3.miesto Maďarsku, ale Anna sa stala stabilnou hráčkou reprezentácie, ktorá sa pravidelne zúčastňovala svetových a európskych šampionátov, olympijských hier, a jedenkrát aj Hier Dobrej vôle.

V roku 1986 sa čs.ženská basketbalová reprezentácia zúčastnila na dvoch významných medzinárodných podnikoch, ktoré sa konali v Moskve. Najskôr to boli Hry dobrej vôle konané ako kompenzácia za bojkotované olympiády a o pár týždňov neskôr aj v poradí X.majstrovstvá sveta v basketbale žien. Omladená čs.reprezentácia skončila na šampionáte na nepopulárnom ale príjemne prekvapujúcom štvrtom mieste, keď v semifinále nestačila na top favorita Sovietsky zväz (no v polčase naše vyhrávali o jeden bod ) a v zápase o bronz ani na Kanadu, ktorej podľahla 59:64. Anka Janoštinová, ktorá bola v druhom polčase zápasu proti Kanaďankám najlepšou hráčkou v čs. drese, si po zápase aj poplakala, no neskôr tento úspech len skromne okomentovala.

„…súperi nás trochu podcenili“.

V majstrovstvách Európy 1987 skončila ČSSR opäť na štvrtom mieste, ale vybojovala si účasť na olympiáde v kórejskom Soule 1988. Na olympiáde po nádejnom začiatku, keď boli naše basketbalistky Američankám rovnocenným súperom však prišlo sklamanie. Anne sa darilo v zápasoch skupiny o 5-8.miesto. Do bulharského koša síce nastrieľala 27 bodov, no nestačilo to a ČSSR hrala proti Južnej Kórei o konečné 7-8.miesto. Anna pridala ďalších 14 bodov. ČSSR však prehrala 59:77 a obsadila konečné 8.miesto.

Všetko si však vynahradili o rok neskôr na majstrovstvách Európy v bulharskej Varne, keď podľahli vo finále Sovietskemu zväzu o tri body.

O rok neskôr sa v Kuala Lumpur konali XI. majstrovstvách sveta. Čs.basketbalistkám sa na nich darilo obdobne ako pred štyrmi rokmi. Družstvo, v zostave bolo veľa hráčok zo Slovenska, skončilo opätovne na nepopulárnom štvrtom mieste. Okrem Anny Janoštinovej boli členkami tohto družstva aj ďalšie Slovensky: Dobrovičová, Iveta Bieliková, Chupíková, Hiráková. V tom istom roku sa Slávia PF Banská Bystrica s Annou a Erikou stala majstrom ČSSR.

Rok 1992 bol posledným rokom federácie a hneď nasledujúci rok 1993 sa v Taliansku konali majstrovstvá Európy. Po prvý krát na nich hralo samostatné družstvo Slovenska, ktoré v ženskom basketbale prebralo nástupníctvo po spoločnej reprezentácii. V súboji o 3.miesto vyhrali slovenské basketbalistky aj s Annou v dramatickom zápase nad domácimi o jediný bod 68:67. V nasledujúcom roku štartovali slovenské basketbalistky po prvý krát samostatne na svetovom šampionáte. Konal sa v Austrálii a slovenské basketbalistky obsadili v konečnom poradí 5.miesto (ako najlepší európsky tím). Veľmi úspešné obdobie zakončili slovenské basketbalistky na európskom šampionáte 1997 v Maďarsku, kde podľahli až vo finále Litve o desať bodov 62:72. Po tomto úspechu sa začal postupný ústup zo slávy. Anna bola členkou reprezentácie aj na majstrovstvách sveta 1998 (8.miesto) majstrovstvách Európy 1999 (4.miesto) a majstrovstvách Európy 2001 (8.miesto).


Anna Janoštinová v súboji s americkými basketbalistkami na Hrách Dobrej Vôle 1986

Skôr ako Anna, ktorá sa medzitým vydala. ukončila kariéru, stihla ešte reprezentovať Slovensko na olympijských hrách 2000 v austrálskom Sydney. Bola to už jej tretia olympiáda. Slovensko sa síce prebojovalo do štvrťfinále, v ňom však už na veľkého favorita turnaja USA nestačilo. Malou útechou pre Annu mohol byť fakt, že v tomto zápase zaznamenala 10 bodov. Slovenky napokon obsadili konečné 7.miesto.

Na začiatku 90.rokov Anna odišla hrať basketbal do Francúzska. Najskôr tri sezóny pôsobila v Basket Astarac Mirande, a potom aj v CJM BOURGES BASKET. V drese tohto francúzskeho tímu vyhrala jedenkrát pohár Liliany Ronchettiovej (1995) a v rokoch 1997, 1998 a 2001 aj Euroligu.

Anna Kotočová Janoštinová reprezentovala na vrcholných šampionátoch Česko-Slovensko a Slovensko celkovo 16 rokov. So svojimi 189 cm bola vždy výraznou a spoľahlivou oporou reprezentácie. Aj jej dcéra hraje basketbal.

Anna Kotočová Janoštinová meria 189cm,
NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY

 • Olympiáda: 1988 (8.miesto - ČSSR), 1992 (6.miesto - ČSFR), OH 2000 ( 7.miesto - Slovensko)
 • Majstrovstvá sveta: 1986 (4.miesto - ČSSR), 1990 (4.miesto - ČSFR), 1994 (5.miesto-Slovensko), 1998 – (8.miesto - Slovensko)
 • Majstrovstvá Európy: 1985 (4.miesto - ČSSR), 1987 (4.miesto - ČSSR), 1989 (2.miesto - ČSSR), 1993 – (3.miesto - Slovensko), 1995 (4.miesto - Slovensko), 1997 (2.miesto - Slovensko), ME 1999 (4.miesto - Slovensko)
 • Majstrovstvá Európy do 18.rokov 1984 (3.miesto - ČSSR)
 • Víťaz Euroligy (1997, 1998, 2001) CJM Bourges Basket
 • Finalistka Euroligy 2000 s CJM Bourges Basket. Vo finále hrali proti družstvu SCP Ružomberok vedenom Natáliou Hejkovou
 • Víťaz Pohára Ronchettiovej (1995)
 • 1 x majsterka Československa (1990)
 • 6 x majsterka Francúzska
 • 4 x najlepšia basketbalistka Slovenska (1987, 1988, 1997, 2000)
 • Najlepšia slovenská basketbalistka 20.storočia
 • Za Československo odohrala v rokoch 1984 až 1992 celkovo 203 stretnutí

foto: archív webslovensko.sk

Martin Šaro,   06 Apr 2017