Andrea Kuklová Chupíková - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Andrea Kuklová - Chupíková

Andrea Kuklová rod. Chupíková bola prvou slovenskou basketbalistkou, ktorá si zahrala ženskú obdobu americkej NBA. Stalo sa tak v 90.rokoch minulého storočia. Je 181cm vysoká a hrávala na poste krídla.

Andrea Kuklová - Chupíková
Andrea Kuklová (*16.júl 1971, Poprad - ) rodená Chupíková bola výbornou slovenskou basketbalistkou (182 cm). Na majstrovstvách sveta, Európy aj olympijských hrách reprezentovala Česko-Slovensko a Slovensko. Je medailistkou z majstrovstiev Európy aj víťazkou Euroligy. A ako už bolo spomenuté, je aj prvou Slovenkou, ktorá si zahrala prestížnu ženskú WNBA.

Niekedy v polovici 80.tych rokov 20.storočia začali v čs.reprezentačnom výbere basketbalistek preberať opraty hráčky zo slovenskej časti federácie. Najskôr to bola dvojica Anna Janoštinová a Erika Dobrovičová, avšak prílev Sloveniek do basketbalovej reprezentácie pokračoval až do takej miery, že na olympiáde 1992 v Barcelone, čo bola posledná spoločná akcia českých a slovenských basketbalistiek v spoločnom drese, bol pomer Češky:Slovenky v reprezentácii 3:9. Medzi nimi deviatimi Slovenskami okrem už spomenutých Anny Kotočovej-Janoštinovej a Eriky Dobrovičovej aj Iveta Bieliková, Renáta Hiráková, ale aj rodáčka z Popradu Andrea Chupíková, ktorá ešte v tom istom roku v olympijskej kvalifikácii nastrieľala v ôsmych zápasoch až 108 bodov, čím sa stala najlepšou strelkyňou tímu.

Svoju basketbalovú kariéru začala Andrea v klube Jednota Košice (1988–1992). Že v prípade Andrei majú basketbaloví odborníci dočinenia s veľkým talentom sa ukázalo už koncom 80.rokov. Andrea žiarila na ME 1987 kadetiek a ME 1988 junioriek. V oboch prípadoch skončilo vtedajšie ČSSR na striebornej priečke.

Andrea Chupíková sa v reprezentačnom drese na veľkej seniorskej akcii predstavila už v roku 1990. V tomto roku sa v ďalekej Malajzii hrali ženské majstrovstvách sveta a hráčkam ČSFR sa podarilo obhájiť štvrté miesto z predchádzajúceho šampionátu 1986 v Sovietskom zväze.

Keďže hráčky zo Slovenska na začiatku 90-tych rokov v spoločnej lige aj v reprezentácii dominovali, Slovensko prebralo nástupnícke práva po spoločnej čs. reprezentácii. A tak sa v roku 1993 predstavilo Slovensko po prvý krát na majstrovstvách Európy samostatne, a v jeho výbere už pod priezviskom Kuklová nechýbala ani Andrea. Na šampionáte bola jednou z ťahúniek tímu na ceste za bronzovou medailou. Nie inak tomu bolo aj o rok neskôr na majstrovstvách sveta v Austrálii. Slovensko obsadilo celkové piate miesto (ako najlepšie družstvo z Európy). Andrea mala priemer 17 bodov na zápas. Úspešné obdobie slovenského tímu zavŕšila strieborná medaila z majstrovstiev Európy 1997 v Maďarsku. Asistentku trénerovi Vasiľkovi na šampionáte robila Natália Hejková.

V tom čase už hrala Andrea v zahraničí. Svoju zahraničnú anabázu začínala v Nemecku v kluboch TSV Weilheim (1992/93) a hlavne Lotus Mníchov (1993/1994). S odstupom času a na toto obdobie spomína ako na šťastné, ktoré ju naučilo, čo môže očakávať od zahraničia.

Z Nemecka zamierila Chvíľu vo Francúzsku, kde s tímom Aix en Provence i Arbes naháňala dominantný Bourges s Annou Kotočovou v zostave. Na medzinárodnej úrovni útočila na finále Pohára Ronchettiovej. Sezónu 1997/1998 odohrala v TGB Tarbes.

Z Francúzska si to zamierila ako prvá žena zo Slovenska za more do USA. Obliekla dres Phoenix Mercury a zahrala si ženskú NBA (neskôr ju v zámori vystriedala Ďalšou bola Zuzana Žirková, ktorá hrala v drese Washington Mystics). Kuklová za morom odohrala dve sezóny a v jednej z nich dokonca Phoenix Mercury hral finále a útočil na celkové prvenstvo WNBA.

V roku 1999 sa Andrea vrátila na Slovensko. V drese dominujúceho Ružomberka vyhrala v roku 2000 Euroligu. Ružomberok v tom čase trénovala Natália Hejková. Z Ružomberka odišla do Košíc, kde pomohla ambicióznemu tímu Delta Management, ktorý je dnes známy pod menom Good Angels Košice na európske výslnie. Na záver kariéry si Andrea Kuklová ešte zahrala v Poprade. V lete 2001 ešte podpísala ročný kontrakt Aix en Provence.

Andrea Kuklová je najlepšou hráčkou Slovenska z rokov 1995 a 1998, v roku 1995 sa ocitla ako druhá Európanka v renomovanej ankete talianskeho denníka Gazzetta dello Sport.

Andrea Kuklová
Andrea v súčasnosti prevádzkuje rodinný penzión Harmony.

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY

 • 6.miesto z olympiády 1992 v Barcelone (ČSFR)
 • 4.miesto z majstrovstiev sveta 1990 v Malajzii (ČSFR)
 • 5.miesto z majstrovstiev sveta 1994 v Austrálii (Slovensko)
 • Bronz z majstrovstiev Európy 1993 v Taliansku (Slovensko)
 • 4.miesto z majstrovstiev sveta junioriek 1989 v Bulharsku (9,3 bodu na zápas) (ČSSR)
 • 4.miesto z majstrovstiev Európy 1995 v Česku (Slovensko - 18,7 bodu/zápas)
 • Striebro z majstrovstiev Európy 1997 v Maďarsku (Slovensko - 11 bodov/zápas)
 • 8.miesto z majstrovstiev Európy 2001 vo Francúzsku (Slovensko - 5,1 bodu/zápas)
 • Striebro z majstrovstiev Európy kadetiek 1987 v Poľsku (ČSSR - 17,3 bodov na zápas)
 • Striebro z majstrovstiev Európy junioriek 1988 v Bulharsku (ČSSR - 14,4 bodov na zápas)
 • Víťazka Euroligy: 2000 (SCP Ružomberok)
 • Semifinále Pohára Liliany Ronchettiovej (Aix en Provence i Arbes)
 • finále americkej WNBA (1998 - Phoenix Mercury)
 • V roku 1995 vyhlásená za druhú najlepšiu Európanku (anketa Gazzetta dello Sport)
 • Vicemajsterka ČSFR v roku 1992 (Jednota Košice)
 • Najlepšia basketbalistka Slovenska v rokoch 1995 a 1998
 • 3.miesto v ankete Basketbalistka Slovenska 20.storočia.

Martin Šaro,   16 Apr 2017