dnes je: pondelok 18.december 2017 - kalendarium
športové výsledky-prehľady-ročenky

Alojz Sokol

Alojz Sokol (*19.jún 1871, Hronec – † 9. september 1932, Bernecebaráti). 6.apríl 1896 sa zavŕšilo úsilie francúzskeho aktivistu a grófa Pierra de Coubertaina. Bol to otvárací deň prvej olympiády novoveku - olympiády v Aténach.

Alojz Sokol

A hneď po otváracom ceremoniály sa začali súťaže atletickou disciplínou, ktorá dnes pri olympiádach magnetizuje miliardy ľudí po celom svete - 100m šprint muži. Olympiáda v Aténach sa začala rozbehmi v tejto dnes tak ostro sledovanej disciplíne. Medzi štartujúcimi bol reprezentant Uhorska (niekde uvádzaná ako Maďarsko), jediný, ktorý pochádzal zo Slovenska - Alojz Sokol, v niektorých prameňoch uvádzaný aj maďarským menom Alajos Szokolyi, prípadne Szokol.

Alojz Sokol pochádzal z Hronca v okrese Banská Bystrica. Narodil sa 19. júna 1871 v slovenskej rodine - otcovi Jozefovi Pavlovi Sokolovi (Szokol) a matke Emílii rod. Holubová. Zdroje uvádzajú, že Alojz navštevoval školu v Bernecebaráti, kde od 3 rokov vyrastal u krstných rodičov. Neskôr študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a Leviciach, v Budapešti začal študovať medicínu, ktorú však nikdy nedokončil. Stal sa župným archivárom v Šahách, po roku 1918 statkárčil v Berencebarati.

Alojz Sokol bol talentom na šport, predovšetkým atletiku. Stal sa jej priekopníkom na Slovensku a v Uhorsku. Pretekal za MAC - Maďarský (Uhorský) atletický klub a v prvej olympijskej sezóne sa stal majstrom Uhorska aj Čiech na 100 yardov. Prekonal 13 uhorských rekordov. Na olympiádu do Atén prišiel ako člen nepočetnej uhorskej výpravy, pričom bol bol prihlásený do šiestich disciplín. Zadokumentované sú jeho výsledky iba v troch z nich a výkonnostne si neviedol vôbec zle a iba smola ho obrala o lepšie výsledky. V šprinte na 100m dokonca dosiahol bronzovú medailu.

Na športových súťažiach prvej olympiády nového veku mohli štartovať len muži a program disciplín a súťaží zďaleka nebol taký nabitý ako je tomu dnes. Z atletických súťaží bol na rozdiel od dneška, keď je hlavná pozornosť sústreďuje na 100m šprint, v centre pozornosti maratónsky beh. Alojz Sokol štartoval okrem trojskoku a 100m šprint aj v behu na 110 m prekážok. V rozbehu viedol, avšak zakopol o poslednú prekážku a skončil na druhom mieste, čo znamenalo stop v súťaži. Do finále totiž postúpil iba víťaz.

Alojz Sokol po olympiáde skončil s aktívnou činnosťou. Atletiku však celkom neopustil. V roku 1897 prispel ku založeniu Uhorského atletického zväzu. Zomrel 9. septembra 1932 v Berencebarati v Maďarsku, kde sa usadil po štúdiách.

Alojz Sokol má v rodnej obci pamätnú tabuľu. V miestnom rodisku sa rozhodli na jeho počesť usporadúvať polmaratón s názvom Sokolov Hronec.

zdroj: kniha Novoveké olympiády a internet.