L.S.D. Richarda Müllera a Jara Filipa - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

L.S.D. Richarda Müllera a Jara Filipa

O hudobnom albume Richarda Müllera a Jara Filipa LSD sa dá napísať, že vznikol v pravý čas. V 90.rokoch na slovenskej hudobnej scéne kraľoval dancefloor. Čas rockerov štýlu Metalinda a Tublatanka odchádzal do nenávratna a na slovenskej hudobnej scéne chýbali novodobí rockeri.

L.S.D. Richarda Müllera a Jara Filipa
V roku 1996 sa v dielni Richarda Müllera a Jara Filipa zrodil album, ktorí svojim surovým drsným rockenrolom v daný moment nemal nemal na Slovensku konkurenciu. Richard Müller, ktorý začínal na vlnách elektropopu, tak dokázal osloviť aj iné skupiny poslucháčov.

V tomto tvorivom období sa obidva tvorí talenty navzájom obohacovali posúvali dopredu. Pesničky často vznikali za jedinú noc. Filip sa počas tohto obdobia zbavil nálepky tvorcu kabaretných a divadelných pesničiek a Müller zamieril do vôd šansónu a domáceho popu.

Podľa basgitaristu a producenta Oskara Rózsu to však bolo aj „odbrzdené, spontánne, veľmi kreatívne a trošku nebezpečné obdobie“, ktorej súčasťou boli aj experimenty s drogami. Sám Müller na koncertoch žartoval o Slovensku, jedinej krajine, kde legálne zoženiete (album) LSD. Až v roku 2000 spevák priznal o drogách viac. Dôsledky zaplnili stránky bulváru.

Podľa kritiky, ktorá vyšla v hodnotení albumu LSD v denníku SME v prílohe – Ako sa rodí hit – Müller už nikdy taký „nekompromisný“ album nenahral. Ani predtým, ani potom.

Snáď najkrajšiu pesničkou je posledná skladba albumu „Cigaretka na dva ťahy“ - trojštvrťový valčík s filozofujúcim textom, ktorej robil aranžmán Andrej Šeban. Skladba vo svojej dobe nemala predpoklady stať sa hitom. No stal sa opak

K nahrávaniu albumu nakoniec došlo bez Jara Filipa. Ako to neskôr zdôvodnil Müller pre denník SME, „ na klávesy nebolo miesto. Šlo o rockový album“. Jaro Filip sa revanšoval a urobil svoju prvú vlastnú sólovku – album Cez okno

SKLADBY ALBUMU
  1. l.s.d. (J. Filip - R. Müller)
  2. Filip (J. Filip - R. Müller)
  3. Martin V. (J. Filip - R. Müller)
  4. Vegetariáni (J. Filip - R. Müller)
  5. 100 dní (J. Filip - R. Müller)
  6. BMG (J. Filip - R. Müller)
  7. Voľný deň na výstave fotografií Helmuta Newtona (J. Filip - R. Müller)
  8. Hotel spomienok (J. Filip - R. Müller)
  9. Cigaretka na 2 ťahy (J. Filip - R. Müller)

O hudobnú stránku albumu sa postaral Jaro Filip, piesne otextoval Richard Müller. Album vydalo vydavateľstvo Polygram. Jeho producentmi boli Andrej Šeban a Oscar Rózsa. Okrem Šebana a Rózsu si na ňom zahrali Marcel Buntaj, Juraj Tatár a samozrejme Richard Müller.
Martin Šaro,   24 Dec 2017