Hrnčiarstvo a keramika - WebSlovensko.sk
dnes je : streda 20.marec 2019 kalendarium

Hrnčiarstvo a keramika

Ak by sme hľadali najsofistikovanejšie ľudové remeslo, výroba nádob a predmetov tvarovaním špeciálnej hliny by patrili ku horúcim kandidátom na celkové prvenstvo. Odborne zdatný hrnčiar musí okrem príslušného vybavenia musí ovládať aj zručnosti. A ak vloží do svojej práce aj svoju dušu, konečný výsledok dokáže očariť nejedného pozorovateľa.

Hrnčiarstvo a keramika
V priebehu stovák rokov sa na našom území vyvinuli tri hlavné a najznámejšie typy keramiky: habánska, modranská a pozdišovská. Okrem nich sa na Slovensku rozvíjali aj menšie a druhy keramík.

Prvá písomná zmienka o hrnčiarstve pochádza podľa niektorých zdrojov z roku 1416. Prvý hrnčiarsky cech vznikol roku 1475 v Bardejove. V nasledujúcom období začali po celom Slovensku pribúdať ďalšie cechy ako huby po daždi. Jednotlivé hrnčiarske strediská sú charakterizované sortimentom výrobkov s osobitými atribútmi vlastnými pre príslušný región. Zo všetkých stredísk sa vymykajú najmä tie, v ktorých sa rozvíja výroba troch druhov keramiky, ktoré sú na Slovensku pravdepodobne najznámejšie. Reč je o habánskej, modranskej a pozdišovskej keramike.

Na rozvoj hrnčiarstva a keramiky na Slovensku má významný vplyv príchod habánov na jeho územie. S ich príchodom je spojený rozvoj výroby fajansového riadu, z ktorého sa neskôr vyvinula tzv. holíčska fajansa. Jej tvorba je koncentrovaná najmä na Záhorí, napríklad vo Veľkých Levároch, či Sobotišti.
habánska keramika - čajová súprava habánska keramika - fľaša
habánska keramika - tanier
habánska keramika - dipper
Ukážky z habánskej keramiky - Keramický ateliér Peter Lužák.

Modranská keramika (majolika) pochádza zo známeho Malokarpatského regiónu charakteristického dopestovávaním vína. Ide o akéhosi príbuzného habánskej keramiky, keďže Modrančanov naučili zdobiť keramiku práve novokrstenci pochádzajúci z Nemecka. Charakteristickou črtou habánskej a modranskej keramiky je takmer úplná absencia červenej farby v grafických dekóroch.

modranská keramika - váza modranská keramika - krčah
Ukážky z modranskej keramiky.

Pozdišovskú keramiku môže človek rozpoznať už na prvý pohľad veľmi rýchlo. Je totiž charakterizovaná tmavou glazúrou a kresbami s folklórnymi motívmi. Rozvoj keramiky nazvanej podľa dedinky Pozdišovce nachádzajúcej sa neďaleko Michaloviec, je spojený najmä s menom Parikrupa.

Hrnčiarstvo a keramika, to nie sú len džbány. Sú to aj vázy, taniere, misy, fľaše, hrnčeky, či dekoratívne prvky ako stolovacie súpravy, soľničky, dózy, či dokonca aj zvončeky.

Hrnčiarsky kruh zase hlavným pracovným nástrojom. Ako sa však hovorí - nástroj ešte nerobí majstra. Ak sa práce chytí zručný hrnčiar, je zážitkom sledovať proces premeny beztvarej hmoty na predmet s presne definovaným tvarom o jemných líniách. Konečný tvar dosahuje hrnčiar pomocou drevenej, alebo kovovej špachtle, noža, alebo formy. Vytvarovaný výrobok oddelí od kruhu pomocou tenkého drôtu.

Tu sa však požiadavka na zručnosť nekončí. Vypálenie výrobku pri príslušných teplotách je nasledované grafickým dotvorením konečného efektu. Použitá glazúra dáva keramickému výrobku príslušný lesk. Maľby sú ručné a prejavuje sa na nich historický vzorkovník a fantázia maliara.

Podľa niektorých zdrojov pochádza prvá písomná zmienka o hrnčiarstve z roku 1416. Prvý hrnčiarsky cech vznikol roku 1475 v Bardejove. V nasledujúcom období začali ako huby po daždi po celom Slovensku vznikať aj ďalšie hrnčiarske cechy . Jednotlivé hrnčiarske strediská sú charakterizované sortimentom výrobkov s osobitými atribútmi vlastnými príslušnému regiónu.

Jakub Hlohoš,   02 May 2017