Zuzanka Hraškovie - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Zuzanka Hraškovie

Zuzanka Hraškovie je pôsobivá filmová adaptácia epickej skladby Pavla Országha Hviezdoslava, ktorá sa stala podkladom pre scenár Vincenta Šikulu.

Zuzanka Hraškovie
Hlavnou hrdinkou je malé dievča, Zuzanka Hraškovie (Monika Chrastinová). Jej otec (Ivan Romančík st.) sa po smrti manželky a Zuzankynej matky opäť žení. No jeho nová žena (Iveta Kožková) si cestu k jeho dcére nie je schopná nájsť a svoju frustráciu rieši konliktne, Zuzanku bije. Nešťastné týrané dievča uteká z domu a hľadá ochranu u otca. Ten však problém rieši nedostatočne. Dievčaťa sa zastane najmä invalidný vojnový veterán „Solferíno“ (Ivan Rajniak) a jeho ústami volá o pomoc pre nešťastné dievča samotný autor epickej skladby.

Tento pôsobivý nadčasový príbeh, ktorý nechá chladným len málokoho, hovorí aj o tom, že týranie najmä tých najmenších, sa často potýka s ľahostajnosťou okolia.

Film sa nakrúcal v exteriéroch skanzenu pri Martine.

Zuzanka Hraškovie / 1991, 69 min dráma /

Režia: Franek Chmiel
Predloha: Pavol Országh Hviezdoslav (kniha)
Scenár: Vincent Šikula
Strih: Ladislav Halama st.
Hudba: Svetozár Stračina
Zvuk: Ján Vyžinkár
Scénografia: Dušan Seliga
Masky: Ignác Serina, Antonia Fusková
Kostýmy: Zdeněk Šánský, Eliška Čerchlová

Hrajú:
Monika Chrastinová, Ivan Rajniak, Jozef Petráš, Ivan Romančík st., Iveta Kožková, Vladimír Obšil, Yvetta Weiszová, Žofia Martišová, Anton Šulík, Tomáš Žilinčík, Michal Gazdík, Mária Bálintová, Eliška Nosáľová, Margita Mazalová, Helena Sudická, Anton Januš, Ivan Giač, Jozef Kramár, Štefan Mišovic
Jakub Hlohoš,   01 May 2018