Vlčie diery - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Vlčie diery

Filmová dráma Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z obdobia II.svetovej vojny je prvým rýdzo slovenským hraným filmom.

Vlčie diery
Film rozpráva príbeh rodiny Svrčinovcov v období krátko pred vypuknutím SNP. Rodinu tvorí matka - vdova (Beta Poničanová) a jej štyria synovia: Matúš, Ondrej, Jano a Štefan. Najviac priestoru dostáva Matúš (Mikuláš Huba), ktorý sa v úvode film vracia z pracovného nasadenia v nemeckom "Reichu". Kamarát četník mu poradí, aby sa schoval u drevorubačov v hore, nakoľko jeho ročník rukuje do armády. V hore rúbe drevo aj jeho brat Ondrej (Jozef Budský).

A tu sa začína jeden z konfliktov, ktorý sa nesie celým filmom. Citová náklonnosť dvoch dvoch mužov - bratov k jednej žene nezvykne priniesť nič dobré. Krátko predtým je totiž Matúš svedkom ako Ondrej odchádza od ženy, ktorú má Matúš rád - Anči Hucovej (Magalena Husáková-Lokvencová).

Zatiaľ čo Matúš sa vrátil z Nemecka a Ondrej z východného frontu, študent Štefan prichádza domov na prázdniny aj so svojou priateľkou študentkou medicíni Evou Liskovskou (Marta Bieliková-Černická). Štvrtý z bratov Jano bojuje na východnom fronte.

Začína leto a v kraji okrem teploty stúpa aj aktivita partizánov. Partizáni kontrolujú územie, zastavujú a legitimujú ľudí, vyhadzujú Hitlerjugend. Na Slovensko sú vysádzané prvé desanty.

Či sa mu to páči, alebo nie, Matúš je vtiahnutý do udalostí. V hore natrafí na sovietskeho parašutistu Nikitu a veliteľ partizánov (Ján Jamnický) ho poverí úlohou. Pri jej vyplnení sa stretne so svojou láskou Evou a staré city opäť vzbĺknu. Po návrate k drevorubačom dôjde ku konfliktu so žiarlivým Ondrejom. Druhý deň dôjde k nešťastiu. Žiarlivý Ondrej sa ženie za Matúšom ale noha sa mu zasekne v žľabe. Matúš ho pred smrťou zachráni len tak, že mu odsekne chodidlo zaseknutej nohy. A zatiaľ čo z Ondreja je mrzák a zlomený človek, Matúš sa ocitá u partizánov. Prípravy na povstanie sú v plnom prúde a napokon povstanie vypuká. Okrem Ondreja sa ho ostaní treaja bratia zúčastnia.

Film má niekoľko dramatických scén. Hned jedna z prvých scén filmu je dramatická, ked jeden z miestnych chlapcov hrajúci sa na lúke doplatí zdravím na posmievamie sa okolo pochodujúcej jednotke Hitlerjugend. Jej veliteľ ho nechá zmlátiť.

V pasáži vypuknutia povstania a samotných bojov prevládajú historické zábery. A zatiaľ čo vojaci a partizáni bojujú, starší obyvatelia sledujú s obavami ako sa povstalecké územie zmenšuje. Bezútešnosť doby a dramatickosť situácie dokresľujú v blate utekajúci civilisti, či utečencov, ktorých ostreľujú nemecké lietadlá.

S potlačením povstania prichádza na scénu dôstojník SS Herman Tiele (František Dibarbora ). Thiele je stelesnené zlo, ubytuje v dedine, a rozpúta brutálny teror. Znesie zo sveta aj Jana a Štefana. Partizáni sa hotujú Thielho zlikvidovať. Skupina, ktorej členom sú Matúš aj Mikita, sa ho pokúsi uniesť. No Thiele so šťastím únos prežije. Napokon ho na druhý svet odpraví až Eva, ktorá však pritom zahynie tiež.
Film vrcholí bitkou v priesmyku, ktorý je plný malých jaskýň a má názov Vlčie diery. Ondrej rieši svoj citový problém z prehry v súboji o Anču vrhnutím sa na priesmykom postupujúce tanky.

Film zaujme niekoľkými momentami a prístupmi. Napríklad František Dibarbora behajúci na boso v snehu, či animácia za použití detských modelov tankov pri záverečnej bitke. Dramatické scény sú doplnené pasážami historických záberov bojov v povstaní alebo útočiacej Červenej armády

Film vznikol v roku 1948 a po nástupe komunistov ho posudzovala ideologická komisia vedená Ladislavom Novomeským, ktorá mu vytkla "nedostatky".

Vo filme sú síce idealizovaní partizáni, avšak ani po rokoch nestráca nestráca na príťažlivosti a patrí k unikátnym skvostom slovenskej kinematografie.

Časť filmu – exteriéry, sa točili v prostredí Starých Hôr neďaleko Banskej Bystrice, ktoré boli v období SNP v centre diania. V októbri 1944 tu zriadili poľnú nemocnicu a politické oddelenie, ktoré vydávalo časopis Československý partizán. V zimných mesiacoch sídlil pod Jelenskou skalou štáb partizánskej brigády Pomstiteľ. Partizáni tu vydávali nielen časopis MOR-HO, ale aj propagačné a informačné letáky.

Vlčie diery / Film - dráma, Československo, 1948, 122 min /

Réžia: Paľo Bielik
Námet: Paľo Bielik
Scenár: Valdemar Šašek, Leopold Lahola, Paľo Bielik
Kamera: Karol Krška
Hudba: Ján Cikker
Strih: Jan Kohout, Bedřich Voděrka
Zvuk: Rudolf Pavlíček
Scénografia: Karel Škvor

Hrajú:
Beta Poničanová, Jozef Budský, Mikuláš Huba, Ladislav Chudík, Karol L. Zachar, Magalena Husáková-Lokvencová, Samuel Adamčík, Ľudovít Jakubóczy, Juraj Šebok, Marta Černická, Martin Gregor, Ján Jamnický, Viliam Záborský, Martin Ťapák, Mikuláš Huba, Míla Beran, Vlado Durdík st., Arnold Flögl, Paľo Bielik, Branislav Koreň, Anton Michalička, Božena Slabejová, Zdeněk Říha, Vlado Kubenko, Eugen Stollmann, Tibor Rakovský, František Hrabovský

Martin Šaro,   14 Sep 2018