Šťastie príde v nedeľu - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Šťastie príde v nedeľu

Slovenská veselohra Šťastie príde v nedeľu režiséra Jána Lacka je príbehom troch priateľov, ktorí prepadnú športkovaniu, skúšaniu šťastia v tipovaní čísel športky.

Šťastie príde v nedeľu
Tými kamarátmi sú Emil Belák, Štefan Michalec alias Vrabec (Anton Mrvečka) a Michal Ilečko (Ivan Mistrík) a ako mnohí iní nadšenci aj oni každú nedeľu s nádejou očakávajú nové čísla športky. A s každým víkendom živia nádej, že to musí vyjsť. Majú svoj sen - Emil túži po „Jave 250“, Vrabcovi by stačil aj „Pionier“ a Mišo dúfa, že sa raz vyberie na svoju veľkú cestu okolo sveta.

TAko mnohí iní nadšenci aj naši traja kamaráti každú nedeľu s nádejou očakávajú nové čísla športky. A s každým víkendom živia nádej, že to musí vyjsť. Majú svoj sen - Emil túži po „Jave 250“, Vrabcovi by stačil aj „Pionier“ a Mišo dúfa, že sa raz vyberie na svoju veľkú cestu okolo sveta.

TNo šťastie v hre ich doteraz obchádzalo. Ale chlapci to hodlajü zmeniť. Základom sú investície. Akčný Emil má stratégiu:

TŠťastie?! Máš peniaze, máš aj šťastie. Ale my?! Jeden tiket za tri korunky! To je nič…! Takto nikdy nevyhráme. A chceme vyhrať? … A chceme vyhrať?! Chlapci ja vám niečo poviem. Za prvé.. spoločná kasa, Za druhé, každý navalí stovku… !!!

TIch spôsoby získavania peňazí na „športkovanie“ sú neraz bizarné, ale aj protizákonné. Emil Belák sa napríklad stal filmovým vojakom, presnejšie komparzistom v nakrúcanom filme, v ktorom mal hrať „pouličný ruch“.

TMichal, ktorý je sprievodcom v autobuse sa pokúša rozosmiať chlapíka vo výklade. Odmenou pre toho, komu sa to podarí, bolo sto korún… A podarí sa, ale až keď sa na scéne objaví „jeho dievča v belasom svetríku“, - platonická láska z autobusu.

Taký Vrabec to najskôr skúša s darcovstvom krvi. No u lekára nepochodí, nakoľko ešte nie je plnoletý. Lekár mu však zarobiť dá, ale až keď mu odprace kopu uhlia spred garáže. No časť peňazí nešla do športky, ale na dobročinnosť – rybičky pre malé dievčatko, ktoré pokazilo akvárium a v strachu ušlo do sveta.

TNo Vrabec sa pri zháňaní peňazí na „športkovanie“ prejaví aj ako zdatný inštalatér televíznych antén. To keď otcovi „vyfúkne kšeft“.

TPosledný pokus o získanie investície sa im takmer stane osudným. Emil nájde preukaz revízora dopravného podniku a kamarátov namotá na nie práve čestný spôsob „zarobenia“ si peňazí. Mišo má zohnať pokutové bločky a Vrabec má dávať pozor. Samotný Emil chce vystupovať ako revízor a zinkasovať pokuty od čiernych pasažierov. Akcia krachne v zárodku. Emil natrafí na chronického čierneho pasažiera, ktorý pozná všetkých revízorov dopravného podniku. Celá vec nakoniec skončí na polícii. Kamaráti sa priznali, Emil to zobral na seba.

TOkrem športky je tu aj ďalšia časť dejovej línie filmu… „dievča v belasom svetríku“ a Michalova platonická láska Eva Dvorčíková (Renáta Kazíková), pracovníčka gramoštúdia. Dievčinu s trojicou kamarátov dá dokopy vystúpenie v Tatra kabarete. Medzi mládencami sa o krásku rozpúta malé súperenie. Dôjde aj na losovanie, ktorého sa Michal nezúčastní.

TChlapci úspech nakoniec úspech v športkovaní predsa len mali, vyhrali 12x štvrtú cenu. No prišlo iné šťastie, v prípade Vrabca malo „fúzatú podobu“.

TSevus montér, už ťa mám!!! .... Ach ty nevíš?! Není môj antén spadol, susedovy antén spadla. Môj televízor je príma, aj Budapešť chytím... Si zlatá ruka, urobil si dobrý práca...

Michalovo šťastie neprišlo v nedeľu, ale v pondelok. To keď sa ho Eva opýtala, či sa nepôjdu okúpať… sami dvaja.
Divák filmu je svedkom aj svojských stratégií tipérov k tipovaniu čísel.

„Dva komíny, napíš dvojku, tridsaťsedmičky, píš tridsaťsedem.“
„Pán hlavný, prosím si jednu dvanástku...“
„Dvanásť... Jeden Iľjušin, napíš jednotku... Pol piatej, napíš šestnásť a tridsať... Osemveslica, napíš osmičku.“

„Predstavte si, môj manžel tipoval minule podľa telefónneho zoznamu...“
„To je nič, ja som tipovala podľa receptu na orechovú tort... To je šesť žĺtkov, dvanásť deka práškového cukru, dvadsať deka mletých orechov, osem deka strúhanej žemle.. Samé nízke čísla... Samozrejme, nič som nevyhrala,.. Ale tá torta...hmm sa mi znamenite podarila.. “

„Osemnástka to je zabijááák. Mŕtve číslo…..!!! Netipujte osemnástku Už tri mesiace čakám na tú potvoru. “
„Zásadne tipujem čísla, ktoré dlho nešli.“
„A ja mám najradšej čísla, ktoré práve išli.“
„Páni moji ja vám hovorím, keď nemáte TIP TOP favorita, môžete ísť do kelu! Favorit, to je všetko!!“

Záverom jedna poznámka. V scénach filmu, keď Emil hrá „pouličný ruch“ dochádza k prepojeniu s iným Lackovým filmom, presnejšie jeho debutom Statočný zlodej. Ide o filmovú adaptáciu veselohry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. ktorá, rovnako ako Šťastie príde v nedeľu , vznikla v roku 1958. A práve Emil sa stal komparzistom vo filme Statočný zlodej (alebo aj Kariéra Jožka Púčika)

Celým príbehom diváka sprevádza František Dibarbora, ktorý si zahral aj konferenciera v Tatra kabarete.

Film Šťastie príde v nedeľu je vtipnou glosou spoločenských pomerov po zavedení hry s názvom Športka založenej na vylosovaní šťastných čísel. Ak by niekto nevedel, tak Športka bola predchodkyňou dnešného Lota. Je to v poradí druhá komédia Jána Lacka. Prvou bol už spomenutý debut Statočný zlodej s Jozefom Kronerom v hlavnej úlohe. Na oboch filmoch sa ako scenárista podieľal Ivan Bukovčan. Treťou komédiou z dielne Jána Lacka sa stali Skalní v ofsajde

Šťastie príde v nedeľu / Československo, 1958, 85 min /

Režie: Ján Lacko
Scenár: Ivan Bukovčan
Kamera: Vladimír Ješina
Hudba: Milan Novák

Hrají:
František Dibarbora, Ivan Mistrík, Marián Kleis st., Anton Mrvečka, Štefan Mišovic, Jozef Kroner, Karol Skovay, Beta Poničanová, Adam Matejka, Viliam Polónyi, Daniel Michaelli, Jindřich Láznička, Jozef Kuchár, Juraj Šebok, Július Bulla, Renáta Kazíková, Zdeněk Říha, Zuzana Rusková

Martin Šaro,   21 May 2017