Spadla z oblakov - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Spadla z oblakov

„Na štyridsiatom deviatom stupni severnej šírky devätnástich stupňoch a piatich minútach východnej dĺžky, u nás v Čabovciach , prihodilo sa čosi, čosi nevídané..“ . Jedného dňa sa tu objavilo zvláštne dievčatko, ktoré narušilo pokojný život miestnych obyvateľov.

Spadla z oblakov
Trinásťdielny detský dnes už legendárny seriál Spadla z oblakov rozpráva príbeh malého dievčatka z vesmíru menom Majka, ktorej príchod do malého podtatranského mestečka Čabovce zmení život hlavne dvoch nezmieriteľných detských skupín. Sú tu tzv. Kozovia – skupinka detí, ktorá má záľubu v kozmonautike a v miestnom lome (Kozmolom) má klubovňu. Ich vedúcim je Karol Čutka (Matej Landl). Patria do nej Slavo Kompiš (Lubor Čajka) a Jurko Potočný (Michal Suchánek).

Druhou skupinou sú Farmári, skupinka detí, ktoré si našli záľubu v chove domácich zvierat, predovšetkým králikov. Vedie ich Florián alias Dedič (Karol Polák) a jej súčasťou sú aj Katka Michaličková (Svetlana Majbová), Igor (Roman Kudrna) a Ferko Michalička (Pavol Lazar). Obe skupiny sa navzájom doberajú a zvádzajú nezmieriteľné boje.

Kozovia majú v úmysle odpáliť raketu, čím chcú nielen celému svetu, ale najmä Farmárom ukázať, že to čo robia, nie je len detská hra. Ako prvý má letieť jeden z Kozov – Jurko. A zatiaľ čo Karol so Slavom sa dajú do stavby rakety, zo starej rúry nakoniec pomenovanej MRK – medziplanetárny raketový koráb, Juro farmárom ulúpi králika – angoráka Joža. Ušiaka má postretnúť podobný osud ako psa Lajku .

Jožo sa prvým angorákom vo vesmíre napokon nestane. Začmudený králik sa vyvalí z „rakety“ vyvalenej na zemi. Chlapci však nemajú čas horekovať a mudrovať nad pokazeným letom. Deje sa niečo nevídané. Nad Tatrami sa objavila žiara, ktorá všetkých zaujala.

Večer idú Karol so Slavom strážiť Kozmolom a sú svedlami čohosi nevídaného. Tvora, ktorý vyzerá ako malé dievča, vznáša nad vodou a spoza hlavy sa jej iskrí.

Chlapcov tvor zaujme.... Dievča sa správa čudne, chodí „ako buldozér“, rozpráva pomaly v jednej tónine ako stroj, necíti bolesť, vznáša sa, dokáže nadnášať predmety..... „Chce s nimi“ a často opakuje:
„Gurun...Druhé epicentrum postsekundárnej paragalaxie...Majka“

A chlapcom postupne dochádza, s kým majú tá česť. Najmä keď im Majka ukáže, kde sa vo Vesmíre sa nachádza Gurun. A hneď spriadajú fantázie a vlastnej sláve...

Malé čudné dievča má encyklopedické vedomosti no súčasne kladie detské otázky:

Prečo nás vyhnala a prečo takto robila rukami?
A kadiaľ sa chodí na nervy?
Čo je to, nebolí?
A veľkí sú inakší ako deti?
Čo bim – bim po hlavičke?
Čo je to slza?
Čo je plač?

Nerozumie, čo sú ľudské emócie, čo je plač, smiech a čo je to mať niekto rád... Nepozná chytáky, ani vtipy.

Tajomstvo o malom podivnom dievčatku sa postupne odhaľuje..

„Kozovia majú lietača a keby sme neboli nepriatelia, mohli by nám ho požičiavať.“ - Katka a Ferko vidia ako sa Karol a Slavo s Majkou vznášajú. O svojom zistení referujú o tom ostatným farmárom

Chlapci predstavia Majku Karolovej babke, ktorá ich však neberie vážne. A Majka jej začne chodiť po strope. Nakoniec sa babka aj s dr.Kamenistým vyberie v noci do Kozmolomu, aby vysondovalo, čo sa deje...

Špicľovať do lomu prídu aj farmári Ferko s Katkou. No Karol, Slavo a Majka ich pevne vystrašia. Nakoniec aj „nepriateľstvo“ medzi oboma skupinami padne. Zjednotila ich až neobyčajná kamarátka Majka. Priateľstvo je stvrdené na bankete v klubovni Kozmolomu prípitkom so šumienkou.

Majka vysiela domov obrázky z banketu... No vysielanie zachytia aj televízory v Čabovciach. Systém Fénix mimo iného komentuje, že nepozná zmysel mohých pohybov

„Robia veľa zbytočných a ničím neodôvodnených pohybov.. Ich telo je na hornom konci zakončené guľatým výbežkom porasteným z časti dlhšími a tmavšími alebo kratšími a svetlými vláknami.. Do hlavy ako tento výbežok nazývajú vedie niekoľko otvorov. Pomocou primitívnych podávačov ...vkladajú obyvatelia tejto planéty do najväčšieho z týchto otvorov predmety, ktoré na tento účel predtým zhromaždili okolo seba. Nepoznáme presný zmysel týchto úkonov...Niektoré exempláre vykonávajú jedenie takmer neustále.... Okrem menšej odrody pozemšťanov sa vyskytujú aj väčšie exempláre“ -napríklad babka Čutková

Deti sa rozhodnú Majku ukázať svetu. Navštívia hotel, kde robí vrátnika Slavov otec (Milan Kiš) a predstavia Majku ako jemu, tak aj riaditeľovi hotela. A správa o návšteve z inej planéty tak letí do sveta. V Čabovciach začne byť rušno. Ohlasujú sa novinári, detské súbory, chystá sa módna prehliadka pre Majku, ktorá si Karola vyberie za svojho tajomníka.

V Tatrách objaví aj záhadný muž. Fotí zčernalý trávnik a odoberá vzorky. Príde aj na tlačovú besedu. Začne do Majky rýpať, no dopadne zle. Majka mu namnoží jeho kufor s tajným vybavením. Cudzinec v panickom úteku jeden z nich zabudne v miestnosti zabudne.

No Majka potrebuje nový stabilizátor (zdroj) energie. Musí sa dostať na miesto svojho pristátia. Pomáha jej Karol.

V Kozmolome sa pripravujú na výlet raketou. Paralelne sú v cudzine vydané príkazy na rozbehnutie akcie Púpava. Viesť ju má Fred Nowak (Pavol Mikulík). Niektorých zloduchov, ktorí majú uniseť Majku, si zahrali aj Anton Dančiak a Pavol Debnár. A zatiaľ čo deti zažívajú dobrodružstvá pri výlete do Prahy, do Čaboviec na miestny hudobný festival prídu hudobníci , ktorí majú úplne iné úmysly ako produkovať kultúru.

Únos sa nepodarí, Majka vráti vrtuľník s únoscami späť na miesto štartu. Lotri napokon skončia pod nohami uja Kvašňáka a jeho kolegov – príslušníkov Verejnej bezpečnosti a Majka s Karolom a ďalšími deťmi v lunaparku, kde Majka vystrieľa celú strelnicu. No je tu problém. Majka opäť potrebuje stabilizátor.

Posledná časť je pomerne dramatická. Karol a Dedič nesú Majku na miesto jej pristátia a miestny rádioamatér a spolužiak hlavných detských hrdinov Emil Horák alias Lunochod sa pokúša kontaktovať Fénixa. Majka napokon odletí s prísľubom, že sa vráti...

Seriál bol natočený podľa knihy Spadla z nebe (1967) českého spisovateľa, novinára a scenáristu televíznych programov Václava Borovičku. Má 13 častí:

 • 1.časť – Zjavenie
 • 2.časť – Lietač
 • 3.časť – Svadobné šaty
 • 4.časť – Prepad
 • 5.časť – Banket
 • 6.časť – Otec to zariadi
 • 7.časť – Tajomník
 • 8.časť – Záhadný cudzinec
 • 9.časť – Operácia Púpava
 • 10.časť – Výlet raketou
 • 11.časť – Únos
 • 12.časť – Strelnica
 • 13.časť – Rozlúčka

Seriál sa nakrúcal vo Vysokých Tatrách v okolí Štrbského Plesa, Skalnatého Plesa, Tatranskej Lomnice, Mengusovskej doliny.. Samotný Kozmolom, v ktorom Majka chodila po hladine vody sa nachádza v katastri Drysice smerom na Želeč. Lom si za exteriér vyberajú filmári veľmi časti. Hotel, v ktorom slúžil Kompiš a v ktorom bola Majka ubytovaná, je dnešný hotel FIS na Štrbskom Plese.

Zaujímavosťou je, že predstaviteľ Karola Čutku Matej Landl zarobil pri nakrúcaní približne 20 000 Korún československých. Paralelne so seriálom Spadla z oblakov točil aj seriál Rachotilkovia.

Spadla z oblakov / TV seriál, Československo, 1978, 13x25 min /

Réžia: Radim Cvrček
Scenár: Václav Pavel Borovička
Kamera: Karel Kopecký
Hudba: Harry Macourek
Dramaturgia: Eva Krivánková

Hrajú:
Matej Landl, Mária Hájková, František Zvarík, Michal Suchánek, Václav Babka, Ján Kramár, Lubor Čajka, Svetlana Majbová, Pavol Lazar, Roman Kudrna, Peter Scholtz, Eva Matalová, Stanislav Valla, Milan Kiš, Jozef Bednárik, Oldřich Velen, Eduard Vítek, Pavol Mikulík, Rudolf Šimara, Jan Honsa, Claudia Vašeková, Jana Tomečková, Bolek Polívka, Lubomír Kostelka, Ľudovít Kroner, Ivan Kalina, Karol Polák ml.

Seriál produkovala Československá televízia – štúdio Bratislava.

Martin Šaro,   01 Jul 2018