Sladké starosti - WebSlovensko.sk
dnes je: sobota 19.január 2019 - kalendarium

Sladké starosti

Sladké starosti je milá slovenská komédia z režisérskej dielne Juraja Herza. Je to príbeh dobráckeho a veselého umeleckého cukrára a starého mládenca Šimona Šindelku ( Emil Horváth ml.).

Sladké starosti
Šimon je nielen dobrácky, ale často aj roztržitý, či nepozorný, takže sa nechtiac stáva viníkom, alebo hlavným hrdinom komických a trapasových situácií. Má však aj ďalší problém, mama ho chce oženiť. Často odpovedá na inzeráty, dokonca aj jeden podá. Svojmu cukrárskemu remeslu sa však Šimon rozumie, ovláda ho majstrovsky.

Šimon je nielen dobrácky, ale často aj roztržitý, či nepozorný, takže sa nechtiac stáva vinníkom, alebo hlavným hrdinom komických a trapasových situácií. Má však aj ďalší problém, mama ho chce oženiť. A tak často odpovedá na inzeráty, dokonca aj jeden podá. Svojmu cukrárskemu remeslu sa však Šimon rozumie, ovláda ho majstrovsky.

Jolana (Renáta Mašková) – šarmatná čašníčka z reštaurácie, je Šimonova platonická láska. No ona sníva len o kariére letušky. V uskutočnení sna jej má pomôcť úlisný špekulant a vrchný hotelovej reštaurácie ženatý Fero Balucha (Andrej Hryc). Dievča v nádeji, že jej pomôže, sa stáva jeho milenkou.

Film je plný komických situácií, napríklad dvoch epizód so záhradnou hadicou, keď sa Šimonovi podarí nechtiac ostriekať vychovávateľku z miestnej materskej škôlky, či prepletenia Šimonovej medaily s káblom od mikrofóna práve keď spieva Karol Duchoň (Jolana situáciu glosuje: „Frigo v akcii“). Komédia v závere dramaticky vrcholí. Prevalí sa, že Ferom namiešaný nápoj zvaný Debouche je len podvod, do celej situácie vbehne Ferova manželka (Zora Kolínska), ktorá mu vylepí facky a obviní ho, že ju podvádza s Jolanou. Šimon to však zoberie na seba, čím si vyslúži priazeň spomenutej vychovávateľky. Šimonova mama tak už nemusí zháňať synovi nevestu.

Film má výborné herecké obsadenie. Hudbu k nemu zložil Michael Kocáb. Scénka s výrobou Debouche dokonca zľudovela.

Československo, 1984, 84 min

Režia: Juraj Herz
Scenár: Jozef Paštéka, Milan Ležák
Kamera: Dodo Šimončič
Hudba: Michael Kocáb

Hrajú:
Emil Horváth ml., Renata Mašková, Andrej Hryc, Pavlína Mourková, Jan Antonín Duchoslav, Irena Kačírková, Anna Maľová, Zora Kolínska, Vlado Černý, Dušan Blaškovič, Július Vašek, Karol Spišák, Marián Labuda st., Marta Černická, Peter Šimun, Štefan Kožka, Marián Labuda ml., Jana Oľhová, Karol Duchoň, Zoltán Lenský, Oľga Hudecová, Elena Galanová
Martin Šaro,   24 Apr 2018