Skrytý prameň - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Skrytý prameň

Historický film Skrytý prameň uvádza diváka do obdobia, keď rezbár Majster Pavol pôsobiaci v slobodnom kráľovskom meste Levoča práve vytváral svoj neskorogotický oltár určený pre miestny kostol sv.Jakuba. Film bol nakrútený podľa rovnomennej literárnej predlohy - novely Ľuda Zúbeka.

Skrytý prameň
Do mesta Levoča prichádza, vlastne vbehne dvojica mladých mužov: hýrivý sukničkár a hochštapler Vavrinec (Michal Dočolomanský) a talentovaný rezbársky tovariš Krištof zvaný Vlach (Štefan Kvietik), ktorý sa domov vrátil zo štúdií v Taliansku. Prvé kroky Krištofa vedú do chrámu sv. Jakuba, kde obdivuje sochy na oltároch. Stretne tam aj Máriu (Magda Vášaryová) – mladú a krásnu dcéru Majstra Orfanidesa (Mikuláš Huba).

V krčme sa Krištof zoznámi s Martinom (Juraj Sarvaš) – otcom tovarišského cechu, ktorému ukáže svoj výučný list. Prítomní sú aj ďalší tovariši od Majstra Pavla (Vladimír Bartoň, Karol Čálik, Stano Dančiak), no ich vzájomné zoznámenie nedopadne veľmi dobre. Keď Krištof začne rozprávať o tom, ako v Taliansku rezbári tvoria sochy na svoj obraz, dávajú im život - sú ako stvoritelia, je obvinený z „rúhania“. Urazí tovarišov a vysmeje sa aj Majstrovi Pavlovi. Za „odmenu“ sa mu dostane bitky.

Zbitý sa potuluje mestom až zaklope na dvere Orfanidesovcov. Otvorí mu Mária. Majster Orfanides privedie do domu Majstra Pavla (Ctibor Filčík). Keď si majster prečíta Krištofov výučný list z Talianska, pozve talentovaného rezbára k sebe do dielne. Krištof sa stane tovarišom u Majstra Pavla a dostane prácu na chystanom oltári. No postavu apoštola Pavla k spokojnosti majstra nezvládne a majster mu nedovolí v práci pokračovať. No neskôr si to vyčíta.

Aj Vavrinec má svoje zájmy, no nie veľmi počestné. Miestnemu alchymistovi Aquavivovi (Július Vašek) predáva zlato, ktoré alchymista predkladá miestnym pánom majstrom a richtárovi Bittnerovi (Karol Machata) ako výsledky svojich pofidérmych pokusov zmeny olova na zlato. V hre je aj elixír života.

Medzitým sa Krištof zoznamuje aj s mešťanmi a richtárom. „Vytancuje“ Majstra Porázika (Viliam Polónyi), no najviac sa mu páči pani richtárka (Kveta Fialová).

K vážnemu konfliktu dôjde, keď Krištof odhalí Aquavivov podvod. Situáciu komplikuje fakt, že podvodníka dotovali mešťania, vrátane richtára. Aquaviva síce utečie z mesta, ale Krištof má malý vrúbok.

Vavrinec sa po čase opäť objaví v Levoči. Dozvie sa, čo sa prihodilo Alquavivovi a stretne aj Krištofa, ktorého stiahne do krčmi a v kartách oberie o peniaze od majstra Pavla určené inému adresátovi. Krištof je obvinený z krádeže a súd magistrátu, v ktorom sedia páni z magistrátu na čele s richtárom podvedení v afére s Aquavivom, ho odsúdi na odťatie oboch rúk v zápästí. Naplnia sa tak slová veštice, ktorá Krištofovi vyveštila, že mu Vavrinec ublíži.

Súdny rozsudok vyvolá búrku nevôle. Za Krištofa u richtára orodujú mnohí. Napokon mu bola odseknutá iba pravá dlaň.

Film má jednoduchý dej, výborné kulisy, kostýmy aj výborné herecké obsadenie. Končí detailnými zábermi na hotový oltár Majstra Pavla v kostole sv. Jakuba v Levoči. Jemne sa dotýka aj nových umeleckých smerov, ktoré v 16.storočí prenikali do Uhorska .

Film sa nakrúcal v exteriéroch v Bratislave, Levoči a Bardejove.
Skrytý prameň / historický / Československo, 1973, 91 min /

Námet: Ľudo Ondrejov /novela Skrytý prameň /
Scenár: Ján Kremeň, Vladimír Bahna
Kamera : František Lukeš
Režia : Vladimír Bahna
Kostýmy: Juraj Čorba

Hrajú:
Štefan Kvietik, Ctibor Filčík, Magda Vášáryová, Karol Machata, Květa Fialová, Kveta Stražanová, Michal Dočolomanský, Mikuláš Huba, Judita Ďurdiaková, Juraj Sarvaš, Stano Dančiak, Karol Čálik, Ida Rapaičová, Július Vašek, Viliam Polónyi, František Zvarík, Ľudovít Greššo, Ivan Krivosudský, Mária Markovičová, Zuzana Kocúriková.

Martin Šaro,   10 Apr 2017