Skalní v ofsajde - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Skalní v ofsajde

Veselohra Skalní v ofsajde je inšpirovaná témou zanieteného futbalového fanúšikovstva. Film vracia diváka do obdobia, keď na futbal chodilo mnoho divákov a bývalo „vypredané“.

Skalní v ofsajde
Traja kamaráti Jano (František Dibarbora), Michal (Anton Mrvečka) a Tóno (Arnošt Garlatty) majú veľký problém. Do Bratislavy má prísť hrať legendárna Brazília a oni, ako veľkí futbaloví fanúšikovia sú rozhodnutí stoj-čo-stoj sa na veľký zápas ČSSR-Brazília dostať. No všelijaké úhybné a klamlivé manévre žiaľ nevychádzajú a lístky na zápas sa nedarí zohnať. Nevyjde ani ťah s násilným vyvolaním nevoľnosti a horúčky vďaka trojkombinácii - krieda, mydlo a káva, no Miško sa aspoň zoznámi s mladou sestričkou. Kamarátov od pohromy zachráni až Antolík (Emil Horváth st.) z ČSTV, ktorý im ako pozornosť za vybavenie projektovej dokumentácie ku chate prinesie lístky na ten zápas.

Prochádzajú však komplikácie. Janova manželka (Mária Kráľovičova-Procházková) v rodine ohlási, že v inkriminovaný víkend, keď má v Bratislave hrať Brazília, ide rodina do Lučenca na rodinnú oslavu. Jej matka a Janovu svokra oslavuje 60 rokov. Zdrvený Jano začína hrať hru na vzorného otca a manžela, pričom sa vymýšľa aj alternatívny plán s cieľom dostať sa na zápas a vyhnúť sa ceste do Lučenca. V rámci celej tejto pasáže filmu pri jednom rodinnom výlete Jano odhaľuje aj krásy západu slnka.

V rodine medzitým dochádza k obratu. Keď nechodí mohamedán k hore, chodí hora k mohamedánovi. A tak aj Janova svokra (Hana Anna Grissová) pricestuje za rodinou. Jano dostáva oficiálne povolenie ísť na zápas.

Odvíja sa však začne odvíjať aj druhá niť príbehu. Na polícii chystajú akciu proti nespratníkom na futbalových štadiónoch a zameraní sú aj Jano, Tono a Mišo, ktorých novinár (Marián Kleis st.) za prítomnosti príslušníka VB (Štefan Kvietik) nafotí ako v hľadisku vyvádzajú a pália noviny.

V deň zápasu sa obidve nite spoja, keď si po Jana si príde policajt a odvedie ho na policajnú stanicu, kde Jano stretne kamošov. Policajti im ukážu fotografie, kde sú nafotení pri výčinoch na štadióne. Zoberú im lístky a oznámia im, že si ich na stanici ponechajú. Usporiadajú turnaj a preskúšajú ich z pravidiel. Ak sa chlapci osvedčia, pôjdu na Brazíliu. Situáciu našich skalných kamarátov majú opäť zachrániť káva, krieda a mydlo.

Začne sa turnaj. Po rozpačitom začiatku to chlapcov začína baviť. Ingrediencie však zaúčinkovali a sanitka všetkých troch odvezie do nemocnice. V lekárskych plášťoch z nej utiekli.
A priamo na štadión, kde sa začína zápas s Brazíliou. No je potrebné sa dostať na štadión. Ale ako? Opäť vymýšľanie plánov. Na štadión sa medzitým dostane aj Janova žena aj s policajtom (Štefan Kvietik), ktorý našich kamarátov nechal pred zápasom zaistiť. Film vyvrcholí trochu bláznivými scénami a naháňačkami a kamaráti sa do hľadiska štadióna dostanú až pri záverečnom hvizde rozhodcu. A keď sa z rádia dozvedia výsledok, že ČSSR prehralo s Brazíliou 3:5, Jano skonštatuje, že to „len preto, lebo skalní boli opäť v ofsajde“.

Filmový zápas ČSSR-BRAZÍLIA, na ktorý sa snažili dostať traja kamaráti, sa hral 15. septembra 1960. No ide o fikciu. Žiaden taký zápas sa v Bratislave v tom roku nehral. Brazília hrala v Bratislave jediný raz a to 23. júna 1968. Bol to ten pamätný zápas, v ktorom Brazílčanom strelil svoje tri góly Jozef Adamec.

Film je treťou a zrejme najlepšou komédiou režiséra Jána Lacka (Statočný zlodej s Jozefom Kronerom v hlavnej úlohe a Šťastie príde v nedeľu).

Skalní v ofsajde / 1960 , 84 min./

Námet: Ján Bodenek
Scenár: Maximilián Nitra
Hudba: Jaromír Dlouhý
Kamera: Václav Richter
Réžia: Ján Lacko
Asistenti réžie: J.Šafarka, P. Sarvaš

Hrajú:
František DibarboraAnton Mrvečka, Mária Kráľovičova-Procházková, Eva Podbehlá, Marián Kleis ml., Štefan Kvietik, Emil Horváth st., Marián Kleis st., Arnošt Šebesta, Anna Grissová, Michal Belák, Jindřich Láznička, Eugen Senaj, Tibor Bogdan, Oľga Vronská, Jozef Dóczy, Jozef Hanúsek, Ján Klimo, František Velecký, Ľudovít Reiter

Martin Šaro,   27 Apr 2017