Prípad Barnabáš Kos - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Prípad Barnabáš Kos

Unikátna snímka z režisérskej dielne Petra Solana. Ide o satirický pohľad na turbulentné eskapády spojené s nezaslúženým a náhlym kariérnym postupom.

Prípad Barnabáš Kos
Hlavný hrdina filmu, prostý a nevýrazný Barnabáš Kos (Jozef Kemr), je trianglista symfonického orchestra. V rámci nacvičovanej skladby je jeho úloha okrajová, 3-4 údery triangla. No všetko sa razom mení, keď dostane Kos ponuku robiť riaditeľa symfonického orchestra. Odobril ju aj tajomný a všemocný súdruh Vavrečka.

Kos sa na počudovanie a pobavenie mnohých riaditeľom orchestra napokon stane. A urobí v ňom rozvrat. Dá si vytvoriť štatistické zhodnotenie triangla v orchestri, dá skomponovať koncert pre triangel, prvého dirigenta degraduje na druhého, popresádza hudobníkov v orchestri, prepustí voči novotám rebelujúceho člena orchestra Gajdoša (Viliam Polónyi). No absurdita s názvom „koncert pre triangel“ sa končí fiaskom a Kos padne z výšin. Ocitne sa tam, kde bol.

Film vznikol v roku 1964 a je súčasťou tzv.novej vlny slovenskej filmovej tvorby zo začiatku 60.rokov, keď sa prešlo od budovateľských agitiek zo začiatku 50.rokov k filmom zameraným viac na človeka a na stav spoločnosti. Umožňovala to situácia v čs.spoločnosti, v ktorej došlo začiatkom 60.rokov k postupnému uvoľneniu. Prípad Barnabáš Kos je toho dôkazom čo sa dá demonštrovať na niekoľkých scénkach filmu.

„Prosím pripusťme, súdruh Kos je absolútne neschopný. Pravdaže, čisto teoreticky... Ale čo sme my, ktorí sme ho navrhli a schválili...?!“ - odoláva vrchnosť kritike Kosa.

Alebo scénka, keď murármi zabudnuté náradie sa stane predmetom záujmu a debaty, ktorú ukončilo odmietnutie jeho odpratania so slovami:

„Ako by sme to zdôvodnili?“
Prípad Barnabáš Kos / Komédia - Dráma Československo, 1964, 90 min

Réžia: Peter Solan
Scenár: Peter Karvaš, Albert Marenčin
Kamera: Tibor Biath
Hudba: Pavol Šimai
Strih: Maximilián Remeň
Zvuk: Ondrej Polomský
Scénografia: Ivan Vaníček
Masky: Michal Jurkovič
Kostýmy: Ferdinand Konček

Hrajú:
Josef Kemr, Jarmila Košťová, Hana Sarvašová, Milivoj Uzelac st., Viliam Polónyi, Ján Bzdúch, Jaroslav Rozsíval, Anton Trón, Jaroslav Vrzala, Eduard Grečner, Dagmar Kákošová, Jozef Hanúsek

Film mal premiéru 19.marca 1965.

Martin Šaro,   17 Dec 2017