Obchod na korze - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Obchod na korze

Obchod na korze je prvým československým a jediným slovenským oskarovým filmom. Ladislav Grosman ponúkol filmárom svojou knihou predlohu ku jedinečnému skvostu našej a svetovej kinematografie.

Obchod na korze
Hlavným hrdinom filmu odohrávajúceho sa počas vojnového Slovenského štátu je jednoduchý stolár Tóno Brtko. Tóno je na začiatku filmu pomerne nevýrazná nesmelá a trochu naivná postava. No pod vplyvom okolností sa charakter jeho osobnosti postupne mení.

Ostrieľaná režisérska dvojica Elmar Klos a Ján Kadár postavu hlavného hrdinu zverila hercovi Jozefovi Kronerovi a sa svojej úlohy chopil vskutku profesionálne. Je v nej presvedčivý a možno by si nomináciu na Oscara zaslúžil viac ako jeho filmová partnerka poľská herečka Ida Kaminská, ktorá stvárnila postavu nahluchlej a mierne senilnej starej židovskej ženy Lautmannovej.

Ako sme už spomínali, dej filmu sa odohráva počas vojnového Slovenského štátu. Stolár Tóno Brtko sa vďaka svojmu švagrovi, miestnemu veliteľovi Hlinkovej gardy Kolkockému (František Zvarík) stáva jedným z arizátorov, v jeho prípade obchodu s niťami a gombíkmi, patriaci starej židovskej vdove Rozálii Lautmannovej. Počiatočné nadšenie, ktoré zdieľa najmä Brtkova žena vystrieda vytriezvenie, ktoré v prvom rade spôsobí jeden zo susedov, keď Brtkovi objasní, ako je to s jeho arizáciou. Súčasne ho ale nasmeruje tak, aby sa o starú vdovu postaral. Tá najskôr vôbec nechápe, čo Tóno robí v jej obchode. Nechápe ani, čo sa okolo nich deje. S postupom deja sa ale postupne začne o neho starať, ako o vlastného syna a tvrdošijne zostáva na mieste, kde prežila celý svoj život.

Úvod filmu je trochu rozťahaný, dej vypĺňa niekoľko komických scén (Lautmannová prekrstí Brtka na Krtka, ich spoločné obsluhovanie kunšaftov). Od momentu, keď sa Brtko dozvie, že sa niečo chystá, začína sa dramatizovať. Postupne sú internovaní všetci miestni židia. Brtko nevie čo má robiť. Okolnosti ho ale donútia konať. V meste začnú zhromažďovať Židov na transport. Už nie je čas, Tóno sa musí rozhodnúť, čo so starenkou urobí. Všetko vrcholí dramatickými scénami v interiéry obchodu. Kým zdesený a vystrašený Brtko v obchode bojuje svoj vlastný vnútorný boj,na námestí pred obchodom zhromažďujú Židov. Brtko potúžený alkoholom sa pokúša starenu najskôr ukryť. Tá ale vôbec nechápe, čo sa deje. Film vyvrcholí tragédiou. Brtko snažiaci sa starenku ukryť, hodí ju v do jednej malej miestnosti. O niečo neskôr ju však nájde mŕtvu. Sám spácha samovraždu.

Ku celkovému dojmu prispieva aj jedinečná hudba skladateľa Zdeňka Lišku. Tá významným spôsobom podporila celkový režisérsky zámer.

Film prišiel do kín v roku 1965 a okamžite bol z neho hit nielen u nás, ale aj za morom. Výsledkom bolo ocenenie Americkej filmovej akadémie - Oscar za najlepší cudzojazyčný film za rok 1966 a nominácia za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. V Cannes bol film nominovaný na Zlatú Palmu.
Po 21.auguste 1968 skončil Obchod na korze v trezore. Bola to odpoveď režimu na emigráciu jedného z režisérov Jána Kadára. Na film sa nezabudlo, ale zaslúženej slávy sa dočkal opäť až po roku 1989. Mesto Sabinov (teda mesto, kde sa príbeh odohrával aj natáčal) zrekonštruovalo pôvodný obchod a spravilo z neho turistickú atrakciu. Na filme ako pomocný režisér spolupracoval Juraj Herz.

17.decembra 2013 bola na fasáde kina Mladosť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave umiestnená pamätná tabuľa s textom „Film Obchod na korze, v ktorom stvárnil Kroner hlavnú postavu, dostal v r. 1966 cenu americkej Akadémie filmových umení OSCAR“ v dvoch jazykových mutáciách: v slovenskej aj v anglickej.

ObchodNaKorze

ObchodNaKorze

ObchodNaKorze
Obchod, kde sa film nakrúcal, sa nachádza v Sabinove

Obchod na korze /Dráma / Československo, 1965, 128 min /

Réžia: Ján Kadár, Elmar Klos
Pomocná réžia: Juraj Herz
Predloha: Ladislav Grosman (kniha)
Kamera: Vladimír Novotný
Hudba: Zdeněk Liška
Strih: Jaromír Janáček
Zvuk: Dobroslav Šrámek

Hrajú:
Ida Kamińska, Jozef Kroner, František Zvarík, Hana Slivková, Martin Hollý st., Elena Pappová-Zvaríková, Martin Gregor, Adam Matejka, Mikuláš Ladižinský, Alojz Kramár, Eugen Senaj, František Papp, Gita Mišurová, Tibor Vadaš, František Bujdák, Andrej Šilan, Anton Baláž, Martin Hajný, Štefan Petrák, Ladislav Farkaš, Elena Šoltésová, Milan Drotár, Jozef Hatok, Oldřich Kratochvíl, Július Piussi, Jozef Stražan, Juraj Herz, Ladislav Fecko, Stanislav Kubiš, Václav Podhorský, Štefan Servátka, Zdeněk Skalický, Jozef Príhoda, Pavol Simko, Ján Mišura, Ján Pelech, Luisa Grossová

foto: webslovensko.sk

Martin Šaro,   30 Apr 2017