Noční jazdci - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Noční jazdci

Film Noční jazdci je dramatický príbeh z obdobia krátko po prvej svetovej vojne a vzniku Československa odohrávajúci sa vo Vysokých Tatrách na slovensko-poľskej hranici v réžii Martina Hollého.

Noční jazdci
Základnú dejovú líniu filmu tvorí konflikt dvoch silných osobností. Na jednej strane je to veliteľ pohraničnej stráže vrchný rešpicient Eduard Halva (Radek Brzobohatý). Jeho súperom je vodca miestnej pašeráckej bandy a bývalý vojak Marek Orban (Michal Dočolomanský), ktorý je zároveň rešpektovanou osobnosťou v kraji.

Film začína Halvovým verbovaním bývalých legionárov, z ktorých niektorým veľmi nevonia neistý civilný život. No vidina „definitívy, stabilnej štátnej služby a penzie“ zaberie a tak sa okolo Halvu vytvorí malá jednotka pohraničnej stráže novovzniknutej Československej republiky.

Halva, jeho manželka (Soňa Valentová), jeho ľudia a miestny úradník pohraničnej stráže Slovák Babušek (Leopold Haverl) prichádzajú do malej pohraničnej podtatranskej obce, v ktorej má Halva nahradiť svojho predchodcu. Halva sa už počas cesty dozvedá, s kým bude mať tú česť...

Partia Marka Orbana je päťčlenná. Okrem Orbana do nej patrí Štefan Hnácik (Karol Čálik), Imro Jakubec (Jozef Adamovič), Ondro Krtinec (Ľubomír Paulovič) a Paľo Šebo (Ivan Palúch). Marek Orbán má sen, chce „presunúť dedinu na iné miesto“, čo v praxi znamená odíst s dedinčanmi, medzi ktorými sú najmä starí ľudia, do Ameriky za prácou a lepším životom. A na to sú potrebné peniaze, hoc aj z pašovania koní. V ceste im však stojí „financ“ Halva rozhodnutý urobiť na hranici poriadok a eliminovať Orbana ako človeka aj ako mýtus. Súperenie oboch mužov sa postupne stáva osobnejším a prestížnejším.
Napriek počiatočnému neúspechu, keď Orban a jeho ľudia úštvú financov pri stavbe novej colnice a prevedú ďalší kontraband sa Halvovi darí nastoliť poriadok. Jeho ľudia obsadia dôležité priesmyky vytlačia pašerákov do ťažko priechodného Čierneho žľabu. Tam ich hodlajú pochytať.

Halvova žena ťažko znáša život v novom prostredí. Poslednou kvapkou je, keď ju dedinčania obvinia, že novonarodené dieťa zomrelo vďaka jej dezinfekčnej vode, čo mala byť pomsta za mŕtveho financa, odíde z dediny a opustí Halvu. Ten si frustráciu vybije na pašovaných koňoch. Premárni tak príležitosť pochytať Orbanovu pašerácku bandu za čo sa mu nedostane pochvaly od nadriadených.

No ani Marek Orban nepochodí dobre. Peniaze za mŕtve kone chýbajú, dedinčania sú nespokojní a sen o Amerike sa rozplýva. Orban čelí vzbure a je obvinený z klamstva a podvodu. Dedinčania ho už nehodlajú počúvať a vyženú ho aj s jeho ľuďmi. Všetko speje k tragickému koncu. Marek a jeho ľudia odcházajú preč, akože na „šíf do Hamburgu“.

Marek je preč už nejaký čas no Halva nostalgicky spomína na jeho časy. Dedinčania majú náboženskú procesiu, prejdú aj cez hranicu do Poľska. Naspäť chcú prepašovať alkohol. Zjaví sa však Orban a jeho ľudia s ďalším stádom koní. Procesiu chcú využiť a prepašovať kone colníkom priamo pod nosom. No dôjde ku tragickému stretu a streľbe, pri ktorej zahynie šesť ľudí.

Masaker sa už nevyšetrí. Príde rozkaz aby sa colníci stiahli, územie už patrí Poľsku. Len Marek stále pašuje kone, tentoraz už z Poľska do Poľska.

Film mal premiéru v roku 1981. Nakrúcal sa v Belianskych Tatrách, Spišskej Magure a Vysokých Tatrách. Zaujímavosťou je, že predstaviteľ Eda Halvu český herec Radoslav Brzobohatý sa pri nakrúcaní filmu zoznámil so svojou budúcou manželkou slovenskou herečkou Hanou Gregorovou.

Noční jazdci / Noční jezdci - Československo, 1981, 92 min /

Réžia: Martin Hollý ml.
Scenár: Tibor Vichta, Vít Olmer (pôvodný scenár), Marta Kadl
Kamera: František Uldrich
Hudba: Svetozár Stračina
Strih: Maximilián Remeň
Zvuk: Milan Strojný
Kostýmy: Milan Čorba

Hrajú:
Radoslav Brzobohatý, Michal Dočolomanský, Leopold Haverl, Karol Čálik, Soňa Valentová, Ivan Palúch, Ľubomír Paulovič, Jozef Adamovič, Petr Čepek, Pavel Zedníček, Ondrej Jariabek, František Kovár, Ján Mildner, Hana Gregorová, Adam Matejka, Ján Greššo, Štefan Mišovic, Anton Trón, Jiří Krampol, Jan Kraus, Petr Skarke, Jiří Kodeš, Mária Hojerová, Anton Gymerský, Peter Lejko

Martin Šaro,   26 Dec 2017