Medená veža - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Medená veža

Film Orlie pierko je Voľným pokračovaním filmu Medená veža.

Medená veža
Divák sa stáva svedkom súboja Valéra a Starca s „financom“ už nadporučikom Pardekom. Réžiu filmu má Martin Hollý ml., námet a scenár Ivan Bukovčan.

Podobne ako prvá časť je aj tento príbeh podaný divákovi ako rozprávanie Starca (Ivan Mistrík) a jeho dej sa začína odvíjať od momentu, keď sa tentoraz už len dvojica Valér (Ivan Rajniak) a Starec po odpykaní si trestu dvojročného väzenia za pašeráctvo vracia späť do Vysokých Tatier. Tie ich však nevítajú prívetivo.

Najskôr je tu incident s Prašivcom (Július Vašek), ktorý sa obom kamarátom vysmieva. Počas neho sa Valér vyzlečie do spodkov a prechladne. Šaty mu donesie Tonka „Sojka“ Surková (Andrea Čunderlíková), mladé dievča, ešte stredoškoláčka a dcéra bývalého pašeráka, ktorá je do Valéra platonicky zaľúbená.

No a potom je tu udalosť v krčme, kde sa chlapi posmievajú Valérovi a pripomenú mu jeho zastrájanie, že sa ešte nenarodil financ, ktorý by ho dostal. No aj ten financ chodí do spomenutej krčmy. A keď sa objaví (hrá ho opäť Vlado Müller, tentoraz už v hodnosti nadporučíka), dôjde k jeho roztržke s Valérom. Valér ignoruje Pardekov apel, aby prestal s pašeráctvom. Namiesto toho mu dá čestné slovo, že cez hranicu pôjde len vtedy, keď bude mať Pardek službu. Pardekova odpoveď na seba nedá dlho čakať.

Kamaráti sa presunú na „ich“ chatu v Stratenej doline, ale už ich tam čaká Tonka, ktorá utiekla z domu a neskrývane prejavuje voči Valérovi sympatie. Kamaráti si dajú slovo, že nikto na ňu nesiahne. No Starec ráno nájde Valéra s Tonkou v jednej posteli. Tá potom prehlási, že s Valérom sú zasnúbení.

Na chate sa objaví Pardek s kolegom, hľadajú Tonku. Pardek mimo iného kamarátom oznámi, že chatu majú vyprázdniť a kľúče vrátiť podniku. A keby len to, kamaráti nemôžu dostať žiadnu chatu v blízkosti hraníc. A keďže inú nechceli, začali pracovať u cestárov pri vytváraní dopravného značenia. A Valér aj osnovať pomstu Pardekovi.

Tá má podobu pašeráckeho kontrabandu, ktorý sa ocitne na dvore u policajtov. Najskôr sú to ovce. Spôsob ako ich majú previesť im poradí Tonka. Potom prídu na rad kone, ktoré si „financovia“ ráno namiesto auta nájdu v garáži. Obidva kontrabandy sú sprevádzané listami. A má byť aj tretí.

Dôjde aj na pomstu Prašivcovi. Kamaráti ho zvezú na „požičanom aute“ a rýchlou jazdou poriadne vyplašia. Ten ich ako odvetu udá „financom“, ktorí si na nich počkajú. Auto zadržia a podrobia dôkladnej prehliadke, ktorú musia podstúpiť aj obidvaja kamaráti. Spísané protiprávne skutočnosti slúžia Pardekovi ako pomyselné kladivo na Valéra, keby neprestal s pašovaním. Obom kamarátom dôjde, komu sa môžu poďakovať za „cirkus“ a policajnej stanici. Aj sa svojským spôsobom poďakujú. Počkajú si na Prašivca pri bazéne v hoteli, kde pracujú. Na ich stretnutí dôjde k bitke, a rozbitiu inventára. Prašivec im svoje vykričí, mimo iného aj to, že nie je Prašivec ale Matúš Sopek.. Po incidente majú Starec s Valérom problém zohnať prácu - akúkoľvek. Obidvaja sú rozhodnutí opustiť Tatry. Tatry však opustí len Prašivec. Kamaráti padnú na dno, najmä Valér, ktorý začne v medvedej koži zabávať turistov.

Začne sa finále filmu. Valéra v medvedej koži uvidí čerstvá plnoletá maturantka Tonka. Valér sa síce pokúsi utiecť, avšak zamilované dievča ho prenasleduje. V následnom rozhovore jej Valér vykreslí realitu a snaží sa ju odohnať. Neúspešne.

Starec sa v šope stretne s Pardekom. Požiadal ho, aby im vrátil kľúče od chaty. Dá mu avízo, že tretím kontrabandom bude autobus. Pardek sa najskôr zdráha, nakoniec však privolí. Starec so zmluvou a kľúčom vyhľadá Valéra. Nájde ho opitého v krčme. V tvrdom rozhovore ho donúti zmluvu podpísať. V závere filmu sa obidvaja kamaráti vracajú na chatu, kde ich už nečaká nikto iný ako – Tonka.

Pokračovanie už neposkytuje divákovi taký silný príbeh priateľstva ako tomu bolo v Medená veža. Poskytuje však viac humoru, ale aj istej stratenosti. To keď obidvaja kamaráti prídu o svoj zmysel života – chatu a pokúšajú sa opäť uchytiť. Majstrovské herecké výkony však pokračujú. Oveľa lepšie sú aj zábery z tatranských končiarov, aj keď ich už nie v takom množstve ako v časti prvej, pretože veľa filmových scén sa točilo na nižšie položených miestach.
Orlie pierko / 1971 , 88 min /
Scenár: Ivan Bukovčan
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Karol Krška
Réžia: Martin Hollý ml.

Hrajú: Ivan Mistrík, Ivan Rajniak, Andrea Čunderlíková, Július Vašek, Vlado Müller, Bohuslav Drozd, Ondrej Jariabek, Adam Matejka, Rudolf Bachlet

Martin Šaro,   06 Jul 2017